• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 10.6.2023Meniny má Margaréta
24°Bratislava

Melón by sme mali jesť každý deň!

  • 17:00 04.06.2014
  • BRATISLAVA
Melón by sme mali jesť každý deň!

Prečítajte si dôvody, prečo by melón nemal chýbať na našich stoloch.

Najmä letné obdobie je pre túto tekvicovitú zeleninu ideálne a je podstatne jednoduchšie ho zohnať práve v sezóne. 

Mnohé štúdie hovoria o tom, že melóny pomáhajú pri rôznych zdravotných problémoch. Či už ide o znižovanie rizika vzniku obezity, cukrovky, srdcových ochorení až k zníženiu celkovej úmrtnosti. Poďme sa ale na túto zeleninu pozrieť bližšie.

V jednej šálke nakrájaného melóna (cca 152 gramov) je 42 kalórií, 0 gramov tuku, 2 gramy sodíka, 11 gramov sacharidov vrátane 9 gramov cukru a 1 gramu vlákniny. Takáto šálka nam zabezpečí dennú potrebu 17 percent vitamínu A, 21 percent vitamínu C, 2 percentá železa a 1 percento vápnika.

Čítajte: Betakarotén - Povinná letná výbava

Medzi ďalšími latkami, ktoré táto zelenina veľakrát nesprávne považovaná za ovocie obsahuje nájdeme aj: tiamín, riboflavín, niacín, vitamín B6, horčík, fosfor, draslík a ďalšie. Aby sme nezabudli tak melón obsahuje aj lykopén - dokonca v takom množstve, v akom ho nenájdete v žiadnom inom ovocí či zelenine. 

Dôvody prečo jesť melón:

Pomáha s trávením

Obsah vlákniny v melóne pomáha nášmu črevnému systému predchádzať zápche a podporuje pravidelný a zdravý tráviaci trakt.

Hydratuje

Až 92 percent melóna tvorí voda. Preto je táto zelenina najmä v letných mesiacoch výborným osviežením, ktoré nám pomáha hydratovať.

Prevencia proti vzniku rakoviny

Tak ako aj viacero ovocia či zeleniny, vitamín C  antioxidant obsiahnutý v melóne pomáha bojovať proti vzniku voľných radikálov, ktoré sú pôvodcami rakoviny. 

Čítajte: Päť jednoduchých tipov na očistu tela

Melón tiež obsahuje už spomínaný lykopén - asi jeden z najsilnejších antioxidantov rastlinného pôvodu. Lykopén okrem toho, že pôsobí proti vzniku nádorových ochorení vie obmedziť škodlivé účinky konzumácie alkoholu či tabaku. 

Zlepšuje spánok

Obsah látky cholín v melóne nám pomáha pri viacerých činnostiach. Od pokojnejšieho spánku cez lepšie pamäťové funkcie až lepšiemu sústredeniu a koncentrácii. 

Proti svalovým bolestiam

Najmä športovci môžu oceniť melón aj z toho hľadiska. Ale nielen oni. Šťava z melóna znižovať dobu zotavenia svalových bolestí. Vedci si myslia, že je to vďaka aminokyseline L-citrulín, ktorú melón obsahuje.

Dobrý na pokožku

Vitamín A obsiahnutý v melóne je veľmi dôležitý pri produkcii kožného mazu. Je nevyhnutný pre rast všetkých tkanív vrátane kože a vlasov.

Proti astme

Je dokázané, že ľudia, ktorí často konzumujú veľké množstvo živín sú menej náchylní na vznik astmy. Práve melón obsahuje napríklad vitamín C, ktorý je jednou takou živinou, pomáhajúcou pri prevencii vzniku astmy.

Záverom

Pri konzumácii melónu sa neodporúča piť zároveň vychladené nápoje či kombinovať konzumáciu melónu s mliečnymi výrobkami. 

Ak sme spomínali v predchádzajúcich odsekoch na čo všetko melón pomáha, treba ešte spomenúť, že melón je silne močopudný. To sa využíva pri liečbe napríklad obličkových kameňov. Práve vďaka vysokému obsahu vody pomáha konzumácia melónu stabilizovať pomer vody a soli v našom organizme. 

Preto neváhajte a nezabúdajte na typické letné osvieženie. Dobrú chuť.

Čítajte: Ako schudnúť do plaviek? Poznáme účinné tipy!

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, Naturalcuresnotmedicine.com, zahr., Foto: SXC
Najnovšie v kategóriiViac článkov
7 jedál, z ktorých najrýchlejšie starne mozog: Druhý bod vás prekvapí!

7 jedál, z ktorých najrýchlejšie starne mozog: Druhý bod vás prekvapí!

DNES - 15:24Zdravie

Príznaky starnutia mozgu, ako je mozgová hmla a zabúdanie, sa neraz spájajú s nevhodnou stravou. Ktoré jedlá k nim najviac prispievajú?

Bellova obrna: Na tieto príznaky si musíte dávať pozor

Bellova obrna: Na tieto príznaky si musíte dávať pozor

19:55 06.06.2023Zdravie

Ochrnutie svalov tváre nemusí súvisieť len s mŕtvicou.

Endometrióza: Ako zmierniť nepríjemné príznaky

Endometrióza: Ako zmierniť nepríjemné príznaky

18:48 05.06.2023Zdravie

Vďaka týmto tipom dokážete zmierniť príznaky endometriózy, ako sú bolesti a kŕče, ktoré vám znepríjemňujú každodenný život.

Lepší spánok i výkon v práci: Odhaľte tajomstvo hnedého šumu

Lepší spánok i výkon v práci: Odhaľte tajomstvo hnedého šumu

20:01 04.06.2023Zdravie

​O bielom šume počul už zrejme takmer každý. Ale hovorí vám niečo hnedý šum?