• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 28.5.2024Meniny má Viliam
24°Bratislava

Matky rodiace doma nebudú predkladať matrike lekársku správu

  • 11:05 20.03.2013
  • BRATISLAVA
Matky rodiace doma nebudú predkladať matrike lekársku správu

Ustanovenia v novele zákona o matrikách, ktoré v januári hromadne pripomienkovalo 14 mimovládnych organizácií a 1 811 osôb, sa ministerstvo vnútra rozhodlo vypustiť.

Rodičia by tak nemali byť povinní po pôrode mimo pôrodnice predkladať na matrike lekársku správu o pôrode, ako novela pôvodne navrhovala.

Agentúre SITA to potvrdila Ľubica Trubíniová zo združenia Občan, demokracia a zodpovednosť.

Rezort vnútra chcel v decembri minulého roku zaviesť povinnosť, aby po pôrode mimo pôrodnice predkladal oznamovateľ na matriku lekársku správu o ukončení tehotenstva pôrodom. Novela by tak podľa mimovládok nútila ženy absolvovať gynekologické prehliadky u lekára ihneď po pôrode, bez ohľadu na to, či si to želajú alebo nie.

To bolo podľa autoriek pripomienok v rozpore s právom žien na ich súkromie a integritu. Zároveň, ak by oznamovateľ dieťaťa správu nepredložil, o materstve by rozhodoval až súd.
Ostáva nevyriešené právo žien

Muži majú rovnaké práva a povinnosti vo vzťahu k svojim deťom, dopĺňajú zástupkyne mimovládnych organizácií. Bez lekárskej správy by svoje deti nemohli zapísať ani ich otcovia, v čom autorky pripomienok videli ďalšiu diskrimináciu. V konečnom dôsledku by sa však porušovali najmä práva detí. Od zápisu detí do matriky sa odvíjajú mnohé práva človeka, vrátane jeho práva na identitu, hovorí Trubíniová.

Trubíniová ďalej hovorí, že i napriek vypusteniu ustanovení o zápise dieťaťa do matriky ostáva nevyriešený jeden zo základných problémov - právo žien, vybrať si miesto a okolnosti pôrodu. Domáce pôrody u nás nie sú dostatočne regulované, hovorí Trubíniová. Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu už potvrdil, že ženy majú právo zvoliť si domáci pôrod a štát má povinnosť im túto voľbu prakticky zabezpečiť.

V spore Ternovszky vs. maďarská vláda ESĽP potvrdil, že ženy majú právo zvoliť si okolnosti pôrodu, vysvetľuje Zuzana Krišková zo združenia Ženské kruhy. Pôrodné asistentky v zahraničí majú podľa nej schopnosti, skúsenosti a hlavne oporu v zákone, aby mohli odvádzať fyziologické pôrody.
Domáci pôrod sa má zaradiť medzi rovnocenné spôsoby

Slovenské pôrodné asistentky, ktoré sú podľa Kriškovej tiež kvalifikované, môžu samostatne viesť pôrody iba v zdravotníckych zariadeniach. Zmena v tejto oblasti teraz závisí od ministerstva zdravotníctva. Kompetentní musia v prvom rade chcieť, vraví Trubíniová. Ministerstvo zdravotníctva sa však v tejto oblasti nechystá spraviť žiadnu zmenu.

"Je veľmi dôležité uvedomiť si, že pôrody doma môžu mať naozaj fatálne následky pre matku a aj dieťatko," napísala agentúre SITA hovorkyňa ministerstva Zuzana Čižmáriková.

Trubíniová vysvetľuje, že zámerom nie je vytvoriť ničím neobmedzený priestor pre svojvoľné rodenie žien doma. Dôležité je, aby sa domáci pôrod zaradil medzi rovnocenné spôsoby, akým sa deti dostávajú na svet. Podmienky domáceho pôrodu by mali byť dostatočne prísne, aby bola zaručená jeho bezpečnosť. Napríklad pri plánovanom domácom pôrode by mala asistovať pôrodná asistentka a rodiť doma by mala iba zdravá žena s fyziologickým tehotenstvom. Je dôležité, aby sa žena o spôsobe rodenia rozhodovala sama, dodáva Trubíniová.
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Polícia začala v súvislosti s nehodou na D1 pri Hornej Strede trestné stíhanie

Polícia začala v súvislosti s nehodou na D1 pri Hornej Strede trestné stíhanie

DNES - 9:57Domáce

V súvislosti s pondelkovou tragickou dopravnou nehodou na diaľnici D1 začal novomestský policajný vyšetrovateľ trestné stíhanie za prečin usmrtenia v súbehu s prečinom ublíženia na zdraví.

Polícia pátra po nezvestnej 33 ročnej žene

Polícia pátra po nezvestnej 33 ročnej žene

DNES - 8:41Domáce

33 ročná Hana v nedeľu (26.05.2024) odišla z rezortu Hrebienok vo Vysokých Tatrách, v Smokovci pár minút po 23-tej hodine na prechádzku, no späť sa už nevrátila.

Prezidentka vyjadrila sústrasť rodinám hasičov, ktorí zahynuli pri nehode na D1

Prezidentka vyjadrila sústrasť rodinám hasičov, ktorí zahynuli pri nehode na D1

DNES - 7:58Domáce

Prezidentka SR Zuzana Čaputová vyjadrila sústrasť rodinám hasičov, ktorí zahynuli pri pondelkovej (27. 5.) nehode na diaľnici D1.

Blanár: Slovensko na darcovskej konferencii dalo pre Sýriu 2,6 milióna eur

Blanár: Slovensko na darcovskej konferencii dalo pre Sýriu 2,6 milióna eur

VČERA - 21:37Domáce

Šéf slovenskej diplomacie Juraj Blanár večer potvrdil, že Slovensko v rámci ôsmeho ročníka bruselskej konferencie na tému "Podpora budúcnosti Sýrie a okolitého regiónu" prispelo ako darca sumou 2,6 milióna eur.

Prieskum: Voľby by v máji vyhral Smer-SD, nasledovali by PS a Hlas-SD

Prieskum: Voľby by v máji vyhral Smer-SD, nasledovali by PS a Hlas-SD

VČERA - 19:49Domáce

Voľby do Národnej rady (NR) SR by v máji vyhrala strana Smer-SD so ziskom 21,8 percenta hlasov.