• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 23.11.2019Meniny má Klement
Bratislava

Pri preukázanej zaujatosti možno sudcu z pojednávania vylúčiť

  • 10:11 02.06.2014
  • BRATISLAVA
Pri preukázanej zaujatosti možno sudcu z pojednávania vylúčiť

Slovenský právny poriadok ctí zásadu, že nikoho nemožno odňať jeho zákonnému sudcovi.

Nestrannosť súdu sa kladie ako základný predpoklad spravodlivého a zákonného súdneho rozhodnutia. Na eliminovanie možnej zaujatosti sa dá využiť inštitút vylúčenia sudcov. Jeho využitie upravuje Občiansky súdny poriadok a v trestnom konaní Trestný poriadok, povedala pre TASR advokátka Jana Martinková.

„Právne relevantný pomer sudcu k účastníkom konania alebo ich zástupcom môže prameniť z príbuzenských, priateľských alebo naopak nepriateľských vzťahov, či zo vzťahov založených na ekonomickej závislosti alebo vďačnosti. Musí ísť o vzťah sudcu takej intenzity, že nebude schopný nezávisle a nestranne rozhodovať,“ dodala Martinková s tým, že v prípade vzťahu sudca a právny zástupca je však tolerancia ich vzájomnej známosti o niečo vyššia. „Nemožno vylúčiť sudcu len preto, že spolu študovali či sa na súdnych pojednávaniach vo veciach viacerých klientov vídajú častejšie ako iní. Na druhej strane podanie trestného oznámenia na sudcu právnym zástupcom vo veci iného klienta by dôvodom na vylúčenie mohlo byť,“ konštatovala advokátka.

Len vo výnimočných prípadoch

Slovenský právny poriadok ctí zásadu, že nikoho nemožno odňať jeho zákonnému sudcovi. Podľa Martinkovej vzhľadom na toto silné ústavné právo možno vylúčiť sudcu z prejednávania a rozhodovania pridelenej veci len celkom výnimočne a zo skutočne závažných dôvodov, ktoré mu zjavne bránia rozhodnúť v súlade so zákonom, objektívne, nezaujato a spravodlivo. „Dôvodom na vylúčenie namietaného sudcu  môže byť len preukázaný, a nie len tvrdený vzťah namietaného sudcu k veci, účastníkom alebo zástupcom. Na nepreukázané a nedoložené tvrdenia sa v konaní o námietke zaujatosti sudcu neprihliada,“ upozornila Martinková.

Nestrannosť súdu alebo sudcu nie je preto spochybnená, keď ide o domnienky a úvahy nepotvrdené relevantnou skutočnosťou. Ani všeobecné poukázanie na možné averzie a konflikty sa nepovažujú za konkrétnu skutočnosť a závažný dôvod, ktorý by sudcovi bránil rozhodovať v súlade so zákonom spravodlivo a nezaujato. Martinková doplnila, že medzi relevantné skutočnosti, ktoré by mohli viesť k vylúčeniu sudcu z pojednávania, nepatrí ani situácia, ak pozná účastníka konania alebo jeho zástupcu a sú aj v bližšom pracovnom vzťahu, avšak bez užšieho osobného pomeru. „Samozrejme, len za predpokladu, že sa sám sudca nevyjadrí, že sa cíti byť zaujatý,“ zdôraznila Martinková.

Ak sa preukáže zaujatosť sudcu, z konania je vylúčený. V prípade vylúčenia všetkých sudcov vecne i miestne príslušného súdu musí byť vec prikázaná inému súdu toho istého stupňa, uzavrela advokátka.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Medzinárodná novinárska organizácia poskytne dáta k vražde Jána Kuciaka

Medzinárodná novinárska organizácia poskytne dáta k vražde Jána Kuciaka

VČERA - 20:30Domáce

Počas vyšetrovania vraždy novinára zozbierala polícia 57 terabajtov dát, ktoré OCCRP získalo.

Auto sa po šmyku prevrátilo na koľajnice detskej železnice

Auto sa po šmyku prevrátilo na koľajnice detskej železnice

VČERA - 18:35Domáce

Na tomto úseku došlo v minulosti už k viacerým haváriám.

PS-Spolu vyzýva SNS, aby stiahla novelu o interrupciách

PS-Spolu vyzýva SNS, aby stiahla novelu o interrupciách

VČERA - 16:33Domáce

Koalícia mimoparlamentných strán PS-Spolu vyzýva vládnu SNS, aby stiahla podľa nich škodlivý a zbytočný interrupčný návrh. TASR o tom informovala hovorkyňa PS-Spolu Silvia Hudáčková.

Romana sa nevrátila domov, babka má o ňu strach

Romana sa nevrátila domov, babka má o ňu strach

VČERA - 16:04Domáce

Kriminálna polícia pátra po nezvestnom dievčati.

Policajti prehľadávajú breh Dunaja, našli podozrivý predmet

Policajti prehľadávajú breh Dunaja, našli podozrivý predmet

VČERA - 15:12Domáce

Policajti na brehu Dunaja našli predmet, ktorý by mohol súvisieť so zabitím mladej ženy.