• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 28.5.2024Meniny má Viliam
21°Bratislava

Presun peňazí z miezd na opravy je podľa odborov nehorázny

  • 10:25 20.03.2013
  • BRATISLAVA
Presun peňazí z miezd na opravy je podľa odborov nehorázny

Za tragikomické a nehorázne považujú Nové školské odbory schválenie možnosti presunu piatich percent mzdových prostriedkov na opravy havarijných stavov škôl.

"Tieto rýchle a chaotické úpravy dokazujú, že v školstve aj naďalej panuje nesystémovosť nielen v spravovaní financií, ale v celom školstve. Hlavný problém nášho školstva je však ten, že je finančne poddimenzované," uviedol predseda Nových školských odborov Ľudovít Sebelédi.

Parlament v utorok schválil pozmeňujúci návrh k novele zákona o uznávaní odborných kvalifikácií, z ktorého vyplýva možnosť zriaďovateľov škôl od 1. mája presúvať päť percent z peňazí na mzdy učiteľov medzi jednotlivými školami v ich pôsobnosti. Vo výnimočných prípadoch tak môže riaditeľ školy požiadať aj o použitie piatich percent zo svojho mzdového balíka na prevádzku.

Poslanec za Smer-SD a predseda Žilinského samosprávneho kraja Juraj Blanár chcel návrhom umožniť zriaďovateľom vyrovnávať rozdiely medzi jednotlivými školami spôsobené či už starším pedagogickým kolektívom, ktorý má vyššie platy alebo veľkosťou jednotlivých škôl. Každá škola tak musí dostať minimálne 95 percent prostriedkov určených na mzdy.

Obrazom: Štrajk učiteľov


Ilustračné foto: SITA/Ján ViazaničkaAk sa niektorá škola ocitne v havarijnej výnimočnej situácii, jej riaditeľ môže požiadať zriaďovateľa o presun piatich percent zo svojho mzdového balíka aj na prevádzku.

Ide o situácie, keď má napríklad škola haváriu kúrenia či elektriny.

Toto opatrenie, ktoré má zabrániť prepúšťaniu učiteľov, bude platiť dovtedy, kým minister školstva Dušan Čaplovič nepríde s novým zákonom o financovaní škôl. Ten by mal platiť od januára budúceho roka.

Od januára platí nariadenie, podľa ktorého každá škola dostane celých sto percent peňazí na platy. Vláda zmenu vlani odobrila ako ústupok štrajkujúcim učiteľom, ktorým to malo zabezpečiť vyššie platy, pretože peniaze na mzdy už nemohli ísť na prevádzku. Zriaďovatelia, ktorí dovtedy mohli presúvať desať percent peňazí na mzdy medzi jednotlivými školami vo svojej pôsobnosti, varovali pred prepúšťaním, ak sa situácia nezmení. Ohrozená bola asi tisícka učiteľov na základných školách a pedagógovia na 240 stredných školách, na každej päť až 10 učiteľov.

Schválená novela zákona o uznávaní odborných kvalifikácií, ku ktorej Blanár pridal zmenu financovania škôl, od júna zjednodušuje proces uznávania dokladov o vzdelaní a uznávania odborných kvalifikácií. Cieľom novely je, aby sa podmienky ustanovené pre dosiahnutie určitého stupňa vzdelania na Slovensku rovnako uplatňovali aj na občanov iných členských štátov Európskej únie a aj ďalších krajín. Novelu si vyžiadala zmena školskej legislatívy na úrovni regionálneho školstva ako aj zmeny v oblasti vysokého školstva. Úpravou sa spresňujú podmienky uznávania vysokoškolského vzdelania, vyššieho odborného vzdelania, úplného stredného všeobecného vzdelania, úplného stredného odborného vzdelania a stredného odborného vzdelania.

Obrazom: Žiaci štrajkovali s učiteľmi
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Polícia začala v súvislosti s nehodou na D1 pri Hornej Strede trestné stíhanie

Polícia začala v súvislosti s nehodou na D1 pri Hornej Strede trestné stíhanie

DNES - 9:57Domáce

V súvislosti s pondelkovou tragickou dopravnou nehodou na diaľnici D1 začal novomestský policajný vyšetrovateľ trestné stíhanie za prečin usmrtenia v súbehu s prečinom ublíženia na zdraví.

Polícia pátra po nezvestnej 33 ročnej žene

Polícia pátra po nezvestnej 33 ročnej žene

DNES - 8:41Domáce

33 ročná Hana v nedeľu (26.05.2024) odišla z rezortu Hrebienok vo Vysokých Tatrách, v Smokovci pár minút po 23-tej hodine na prechádzku, no späť sa už nevrátila.

Prezidentka vyjadrila sústrasť rodinám hasičov, ktorí zahynuli pri nehode na D1

Prezidentka vyjadrila sústrasť rodinám hasičov, ktorí zahynuli pri nehode na D1

DNES - 7:58Domáce

Prezidentka SR Zuzana Čaputová vyjadrila sústrasť rodinám hasičov, ktorí zahynuli pri pondelkovej (27. 5.) nehode na diaľnici D1.

Blanár: Slovensko na darcovskej konferencii dalo pre Sýriu 2,6 milióna eur

Blanár: Slovensko na darcovskej konferencii dalo pre Sýriu 2,6 milióna eur

VČERA - 21:37Domáce

Šéf slovenskej diplomacie Juraj Blanár večer potvrdil, že Slovensko v rámci ôsmeho ročníka bruselskej konferencie na tému "Podpora budúcnosti Sýrie a okolitého regiónu" prispelo ako darca sumou 2,6 milióna eur.

Prieskum: Voľby by v máji vyhral Smer-SD, nasledovali by PS a Hlas-SD

Prieskum: Voľby by v máji vyhral Smer-SD, nasledovali by PS a Hlas-SD

VČERA - 19:49Domáce

Voľby do Národnej rady (NR) SR by v máji vyhrala strana Smer-SD so ziskom 21,8 percenta hlasov.