• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 28.5.2024Meniny má Viliam
24°Bratislava

Rezort spravodlivosti neplánuje prepúšťanie ani nižšie platy

  • 9:31 20.03.2013
  • BRATISLAVA
Rezort spravodlivosti neplánuje prepúšťanie ani nižšie platy

Ušetrené peniaze zo zmrazenia valorizácie platov sudcov nepokrývajú celú sumu viazania výdavkov rezortu spravodlivosti na tento rok.

Ministerstvo spravodlivosti však napriek tomu neplánuje hromadne prepúšťať administratívnych pracovníkov súdov, ani znižovať ich platy, ktoré by sa mali vykryť práve očakávanými úsporami zo zmrazenej valorizácie. Ministerstvo avizuje, že bude hľadať riešenia, ako stabilizovať odmeňovanie zamestnancov justície.

„Zamestnanci súdov sú neodmysliteľnou zložkou justície, bez ktorých by súdy nemohli fungovať. Preto vyviniem maximálne úsilie, aby sa týchto ľudí, ktorí zarábajú niekoľko sto eur mesačne, šetrenie v rezorte nedotklo,“ informoval minister spravodlivosti Tomáš Borec. Na stabilizáciu situácie chcú nájsť aj vnútorné rezervy.
Zmrazenie valorizácie ušetrí vyše milión eur

Na základe zverejnenej výšky priemernej mesačnej nominálnej mzdy dosiahnutej v uplynulom roku prinesie tohoročné zmrazenie valorizácie sudcovských platov úsporu 1,32 milióna eur. Uvedená suma však predstavuje len čiastočnú kompenzáciu opakovaného znižovania limitov osobných výdavkov, ktorá sa robí pre konsolidovanie verejných financií. Tento rok takto viažu rezortu 1,66 milióna eur.

Ministerstvo spravodlivosti SR a Odborový zväz justície v SR sa zhodujú na tom, že je potrebné podniknúť kroky na zlepšenie postavenia zamestnancov justície. Súčasnú situáciu zároveň vnímajú ako dôsledok dlhodobého neriešenia otázky odmeňovania zamestnancov justície.

Ministerstvo spravodlivosti sľúbilo, že všetky plánované ušetrené prostriedky zo zmrazenia valorizácie využije v prospech zamestnancov justície. V rezorte spravodlivosti pracuje približne 4 500 zamestnancov okrem sudcov. Vlani mnohí z nich vyjadrili svoju nespokojnosť s platovým ohodnotením a žiadali garanciu, že sa nebude prepúšťať.
Peniaze úradníkom mali ísť z nevyplatených odmien

Odbory zorganizovali aj protestný pochod od sídla ministerstva financií pred ministerstvo spravodlivosti. Podľa odborárov mala minulý rok asistentka senátu, ktorá je pravou rukou sudcu, 350 eur a tajomníčka 480 eur v čistom mesačne.

Vyšší súdny úradník, mediačný a probačný úradník, ktorí majú vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa, dostávajú 500 eur v čistom. Borec v minulosti za jednu z podstatných príčin nedostatku peňazí na zvyšovanie platov zamestnancov v justícii označil, že bývalá ministerka Lucia Žitňanská (SDKÚ-DS) umožnila prijatie sto vyšších súdnych úradníkov bez toho, aby ich miesta boli akokoľvek finančne kryté.

Exministerka oponovala, že peniaze na nových súdnych úradníkov mali ísť z balíka, ktorý vzniká nevyplácaním odmien sudcom. Podľa Boreca však týchto prostriedkov nebolo dosť.
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
SaS navrhuje vyšetrovaciu komisiu k atentátu, ministerstvo vnútra to nevylúčilo

SaS navrhuje vyšetrovaciu komisiu k atentátu, ministerstvo vnútra to nevylúčilo

DNES - 12:42Domáce

Opozičná SaS navrhuje vznik medzinárodnej vyšetrovacej komisie k atentátu na premiéra Roberta Fica (Smer-SD) so zástupcami koalície aj opozície.

Polícia začala v súvislosti s nehodou na D1 pri Hornej Strede trestné stíhanie

Polícia začala v súvislosti s nehodou na D1 pri Hornej Strede trestné stíhanie

DNES - 9:57Domáce

V súvislosti s pondelkovou tragickou dopravnou nehodou na diaľnici D1 začal novomestský policajný vyšetrovateľ trestné stíhanie za prečin usmrtenia v súbehu s prečinom ublíženia na zdraví.

Polícia pátra po nezvestnej 33 ročnej žene

Polícia pátra po nezvestnej 33 ročnej žene

DNES - 8:41Domáce

33 ročná Hana v nedeľu (26.05.2024) odišla z rezortu Hrebienok vo Vysokých Tatrách, v Smokovci pár minút po 23-tej hodine na prechádzku, no späť sa už nevrátila.

Prezidentka vyjadrila sústrasť rodinám hasičov, ktorí zahynuli pri nehode na D1

Prezidentka vyjadrila sústrasť rodinám hasičov, ktorí zahynuli pri nehode na D1

DNES - 7:58Domáce

Prezidentka SR Zuzana Čaputová vyjadrila sústrasť rodinám hasičov, ktorí zahynuli pri pondelkovej (27. 5.) nehode na diaľnici D1.

Blanár: Slovensko na darcovskej konferencii dalo pre Sýriu 2,6 milióna eur

Blanár: Slovensko na darcovskej konferencii dalo pre Sýriu 2,6 milióna eur

VČERA - 21:37Domáce

Šéf slovenskej diplomacie Juraj Blanár večer potvrdil, že Slovensko v rámci ôsmeho ročníka bruselskej konferencie na tému "Podpora budúcnosti Sýrie a okolitého regiónu" prispelo ako darca sumou 2,6 milióna eur.