• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 27.2.2024Meniny má Alexander
Bratislava

Betakarotén: Povinná letná výbava

  • 18:00 28.05.2014
  • BRATISLAVA
Betakarotén: Povinná letná výbava

Blíži sa leto, čas dovoleniek, vody, outdoorových športov a dlhých dní strávených na slnečných lúčoch. Neodneste si so spomienkami naň i zdravotné problémy! Pomôže vám betakarotén.

Dôvod nevyhnutnej potreby používania opaľovacích krémov počas vystavovania našej pokožky slnku je každému dôverne známy. Tie však nie sú jedinými dôležitými ochrancami pred jej poškodením a zdraviu nebezpečnými následkami. Dajte si pozor i na to, aby malo vaše telo dostatok betakaroténu!

Prečo je dôležitý

Pri nedostatku betakaroténu sa náš organizmus môže ocitnúť v ohrození. Bunky nemajú dostatočnú ochranu proti pôsobeniu voľných radikálov, čím je oslabená obranyschopnosť a zvyšuje sa tak riziko vzniku rakoviny. Betakarotén tieto škodlivé radikály z UV žiarenia neutralizuje. Je teda jedným z najsilnejších antioxidantov, ktoré nášmu telu môžeme poskytnúť.

Krása a zdravie celého tela

Okrem predchádzania vzniku rakovinových buniek má betakarotén aj estetický prínos, a to nielen pre našu pokožku. Okrem jej nádherne bronzového nádychu (samozrejme spolu s vrodenými predpokladmi) si s jeho pomocou zaistíte i zdravé zuby a vlasy. V tele sa totiž betakarotén ako provitamín premieňa na vitamín A. Prispieva tak k lepšiemu zraku a posilňuje obranyschopnosť organizmu pred nákazou infekciami. U detí navyše dokáže podporiť vývoj kostí. Pomáha i pri hyperfunkcii štítnej žľazy, udržiavaní vlhkosti slizníc, lepšej činnosti pamäte a posilňuje imunitný systém.       

Betakarotén z prírody

V súčasnosti si môžete vybrať zo širokej ponuky betakaroténových výživových doplnkov, ktoré sú voľne dostupné v lekárňach či sieťach drogérií.  Snažte sa však zaradiť do svojho jedálnička skôr jeho prírodné zdroje, ktoré sú prospešné pre všetky skupiny ľudí vrátane fajčiarov, ktorým sa užívanie syntetického betakaroténu neodporúča.

Čítajte: Zázračná mrkva - vyrieši všetky očné problémy?

Betakarotén je látkou, ktorá zapríčiňuje zafarbenie rastlín. Obsahuje ho preto takmer každá zelenina a ovocie. Nazýva sa karotenoid a spôsobuje i krásne žlté až červené farby tulipánov či narcisov. Jeho najbohatšími zdrojmi sú najmä paradajky, papriky, mrkva, ale aj petržlen, tekvica a špenát. Zo sladkého letného ovocia ho získate najviac z marhúľ, melónu, papáje, manga či rebarbory.

Kedy siahnuť po tabletkovej forme

Ak je koža vystavená slnečným lúčom častejšie ako obvykle, prípadne cestujete na dovolenku, je vhodné užívať betakarotén ako doplnok stravy už vopred. Odborníci odporúčajú zvýšiť dávky už desať dní pred intenzívnym slnením. Aj keď sa betakaroténom nemožno predávkovať, je potrebné čítať odporúčané dávkovanie konkrétneho produktu. Každý organizmus má inú potrebnú hladinu tohto provitamínu. Ak by ho mal ten váš nadbytok, prejaví sa to miernym zoranžovením dlaní. V tomto prípade ho stačí na istý čas prestať užívať.  

Čítajte: Kupujete zeleninu bez vitamínov?

Zdroj: Info.sk, BD, zahr., Foto: SXC
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Účinnosť liekov ovplyvňujú aj potraviny, tieto sú najzásadnejšie

Účinnosť liekov ovplyvňujú aj potraviny, tieto sú najzásadnejšie

VČERA - 9:14Zdravie

Účinnosť a bezpečnosť lieku môžu ovplyvniť aj interakcie s potravinami.

Toto jedlo je pre zuby horšie ako sladkosti

Toto jedlo je pre zuby horšie ako sladkosti

18:41 24.02.2024Zdravie

Častá konzumácia tohto typu jedál zvyšuje riziko zubných kazov, upozorňuje dentálna hygienička.

Obľúbený vitamín zvyšuje riziko demencie, varujú vedci. Nachádza sa vo viacerých obilninách

Obľúbený vitamín zvyšuje riziko demencie, varujú vedci. Nachádza sa vo viacerých obilninách

7:36 22.02.2024Zdravie

Štúdia spojila užívanie vitamínu s vyšším riziko demencie.

Kyslá kapusta obsahuje viacero látok prospešných pre zdravie človeka

Kyslá kapusta obsahuje viacero látok prospešných pre zdravie človeka

9:22 19.02.2024Zdravie

Kyslá kapusta obsahuje viacero vitamínov či minerálov prospešných pre zdravie človeka.

Smartfóny spôsobujú problémy aj u rodičov. Takto škodia svojim deťom

Smartfóny spôsobujú problémy aj u rodičov. Takto škodia svojim deťom

6:52 19.02.2024Zdravie

Rodičia, ktorí používajú smartfóny, môžu uškodiť svojim deťom v tínedžerskom veku.