• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 16.8.2022Meniny má Leonard
21°Bratislava

Betakarotén: Povinná letná výbava

  • 18:00 28.05.2014
  • BRATISLAVA
Betakarotén: Povinná letná výbava

Blíži sa leto, čas dovoleniek, vody, outdoorových športov a dlhých dní strávených na slnečných lúčoch. Neodneste si so spomienkami naň i zdravotné problémy! Pomôže vám betakarotén.

Dôvod nevyhnutnej potreby používania opaľovacích krémov počas vystavovania našej pokožky slnku je každému dôverne známy. Tie však nie sú jedinými dôležitými ochrancami pred jej poškodením a zdraviu nebezpečnými následkami. Dajte si pozor i na to, aby malo vaše telo dostatok betakaroténu!

Prečo je dôležitý

Pri nedostatku betakaroténu sa náš organizmus môže ocitnúť v ohrození. Bunky nemajú dostatočnú ochranu proti pôsobeniu voľných radikálov, čím je oslabená obranyschopnosť a zvyšuje sa tak riziko vzniku rakoviny. Betakarotén tieto škodlivé radikály z UV žiarenia neutralizuje. Je teda jedným z najsilnejších antioxidantov, ktoré nášmu telu môžeme poskytnúť.

Krása a zdravie celého tela

Okrem predchádzania vzniku rakovinových buniek má betakarotén aj estetický prínos, a to nielen pre našu pokožku. Okrem jej nádherne bronzového nádychu (samozrejme spolu s vrodenými predpokladmi) si s jeho pomocou zaistíte i zdravé zuby a vlasy. V tele sa totiž betakarotén ako provitamín premieňa na vitamín A. Prispieva tak k lepšiemu zraku a posilňuje obranyschopnosť organizmu pred nákazou infekciami. U detí navyše dokáže podporiť vývoj kostí. Pomáha i pri hyperfunkcii štítnej žľazy, udržiavaní vlhkosti slizníc, lepšej činnosti pamäte a posilňuje imunitný systém.       

Betakarotén z prírody

V súčasnosti si môžete vybrať zo širokej ponuky betakaroténových výživových doplnkov, ktoré sú voľne dostupné v lekárňach či sieťach drogérií.  Snažte sa však zaradiť do svojho jedálnička skôr jeho prírodné zdroje, ktoré sú prospešné pre všetky skupiny ľudí vrátane fajčiarov, ktorým sa užívanie syntetického betakaroténu neodporúča.

Čítajte: Zázračná mrkva - vyrieši všetky očné problémy?

Betakarotén je látkou, ktorá zapríčiňuje zafarbenie rastlín. Obsahuje ho preto takmer každá zelenina a ovocie. Nazýva sa karotenoid a spôsobuje i krásne žlté až červené farby tulipánov či narcisov. Jeho najbohatšími zdrojmi sú najmä paradajky, papriky, mrkva, ale aj petržlen, tekvica a špenát. Zo sladkého letného ovocia ho získate najviac z marhúľ, melónu, papáje, manga či rebarbory.

Kedy siahnuť po tabletkovej forme

Ak je koža vystavená slnečným lúčom častejšie ako obvykle, prípadne cestujete na dovolenku, je vhodné užívať betakarotén ako doplnok stravy už vopred. Odborníci odporúčajú zvýšiť dávky už desať dní pred intenzívnym slnením. Aj keď sa betakaroténom nemožno predávkovať, je potrebné čítať odporúčané dávkovanie konkrétneho produktu. Každý organizmus má inú potrebnú hladinu tohto provitamínu. Ak by ho mal ten váš nadbytok, prejaví sa to miernym zoranžovením dlaní. V tomto prípade ho stačí na istý čas prestať užívať.  

Čítajte: Kupujete zeleninu bez vitamínov?

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, BD, zahr., Foto: SXC
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Niektoré opaľovacie krémy nie sú vhodné pre malé deti, na tento faktor si dajte pozor

Niektoré opaľovacie krémy nie sú vhodné pre malé deti, na tento faktor si dajte pozor

VČERA - 14:28Zdravie

Opaľovacie krémy s chemickými filtrami nie sú vhodné pre deti do troch rokov. Upozorňuje na to dermatovenerologička z Národného onkologického ústavu Zuzana Zelenayová.

​4 chyby pri raňajkách, ktoré škodia hladine cukru v krvi

​4 chyby pri raňajkách, ktoré škodia hladine cukru v krvi

7:02 14.08.2022Zdravie

Na vyrovnanú hladinu cukru v krvi si musia dávať pozor nielen diabetici. Tieto chyby pri raňajkách ju dokážu vykoľajiť.

Pozor na tieto kuchynské riady. Podľa expertov spôsobujú štvornásobné riziko rakoviny

Pozor na tieto kuchynské riady. Podľa expertov spôsobujú štvornásobné riziko rakoviny

20:05 13.08.2022Zdravie

Kuchári a kuchárky, ale aj konzumenti, ktorí často prichádzajú do kontaktu s niektorými druhmi kuchynského riadu, u seba výrazne zvyšujú riziko vzniku rakoviny.

​9 lží, ktoré si hovoríme o pití alkoholu

​9 lží, ktoré si hovoríme o pití alkoholu

7:03 13.08.2022Zdravie

O negatívach spojených s konzumáciou alkoholu počul už každý. Prečo si teda stále klameme? Týchto 9 lží sa stále nevytratilo z povedomia verejnosti.

​Jednoduchý spôsob, ako redukovať riziko ochorení mozgu: Stačí opakovať túto aktivitu

​Jednoduchý spôsob, ako redukovať riziko ochorení mozgu: Stačí opakovať túto aktivitu

7:31 09.08.2022Zdravie

Denné opakovanie jednoduchej aktivity účinne redukuje riziko ochorení mozgu a spomaľuje jeho starnutie. Podľa mnohých vás dokonca ochráni pred demenciou.