• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 28.5.2024Meniny má Viliam
24°Bratislava

V areáli sídla košických daniarov potvrdili formaldehyd

  • 16:12 19.03.2013
  • KOŠICE
V areáli sídla košických daniarov potvrdili formaldehyd

V areáli, kde dnes sídlia košickí daniari, sa v minulosti používal aj formaldehyd, teda rovnaká látka, ktorá môže byť príčinou súčasných zdravotných problémov viacerých zamestnancov.

Bolo to za éry bývalého štátneho podniku Elektromont, ktorý tam vtedy sídlil.

Formaldehyd však používali vo výrobných priestoroch, nie v administratívnej časti.

"Formaldehyd sa u nás požíval vo výrobných priestoroch pri spracovaní plechov. Bolo to vo výrobe, nie v administratívnej časti," uviedol bývalý člen vedenia podniku, ktorý si neželá byť menovaný.

Výrobné haly sa podľa jeho vyjadrenia nachádzali vľavo od administratívnej budovy a nevie, či to môže mať nejaký súvis so súčasným výskytom formaldehydu v budove košických daniarov.

Na spoločnosť Elektromont na Rozvojovej ulici, na okraji mesta Košice, košický krajský súd vyhlásil v novembri v roku 1998 konkurz a odvtedy prešla viacerými rukami. Predposledným majiteľom bola španielska firma Jobelsa, ktorá tam vyrábala čalúnenia a poťahy pre automobilový priemysel. Tá budovu predala spoločnosti Nitra Invest bývalého člena SDKÚ-DS Ondreja Ščurku, ktorá ju prestavala a prenajíma daniarom. V súčasnosti ju tvoria do štvorca postavené štyri navzájom spojené objekty tak, že vytvorili aj vnútorný dvor.

Viacerí zamestnanci daniarov začali mať vlani v lete zdravotné problémy. Situácia sa teraz akoby zopakovala a úrad regionálneho zdravotníctva vykonáva v budove merania. Zdravotníci by mali vyšetriť všetkých 352 zamestnancov. "K dnešnému dňu u 21 zamestnancov mám potvrdený pozitívny nález výskytu kyseliny mravčej, čo je vlastne metabolit formaldehydu. My sme poskytli informácie zamestnávateľovi a ďalšie kroky sú na ňom," povedala Iveta Rudíková, predsedníčka odborovej organizácie košických daniarov.

Vedenie finančnej správy dalo po zistení zdravotných problémov zamestnancom voľno. Dnes klientska zóna, ale aj ostatné pracoviská daňového úradu pracovali normálne. "Vo štvrtok popoludní, v piatok a pondelok mali zamestnanci pracovné voľno, ktoré bolo kvalifikované ako prekážka v práci na strane zamestnávateľa, no podateľňa a klientska zóna fungovali normálne. Od dnešného dňa celý daňový úrad funguje v normálnom režime," uviedla Rudíková.
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Polícia začala v súvislosti s nehodou na D1 pri Hornej Strede trestné stíhanie

Polícia začala v súvislosti s nehodou na D1 pri Hornej Strede trestné stíhanie

DNES - 9:57Domáce

V súvislosti s pondelkovou tragickou dopravnou nehodou na diaľnici D1 začal novomestský policajný vyšetrovateľ trestné stíhanie za prečin usmrtenia v súbehu s prečinom ublíženia na zdraví.

Polícia pátra po nezvestnej 33 ročnej žene

Polícia pátra po nezvestnej 33 ročnej žene

DNES - 8:41Domáce

33 ročná Hana v nedeľu (26.05.2024) odišla z rezortu Hrebienok vo Vysokých Tatrách, v Smokovci pár minút po 23-tej hodine na prechádzku, no späť sa už nevrátila.

Prezidentka vyjadrila sústrasť rodinám hasičov, ktorí zahynuli pri nehode na D1

Prezidentka vyjadrila sústrasť rodinám hasičov, ktorí zahynuli pri nehode na D1

DNES - 7:58Domáce

Prezidentka SR Zuzana Čaputová vyjadrila sústrasť rodinám hasičov, ktorí zahynuli pri pondelkovej (27. 5.) nehode na diaľnici D1.

Blanár: Slovensko na darcovskej konferencii dalo pre Sýriu 2,6 milióna eur

Blanár: Slovensko na darcovskej konferencii dalo pre Sýriu 2,6 milióna eur

VČERA - 21:37Domáce

Šéf slovenskej diplomacie Juraj Blanár večer potvrdil, že Slovensko v rámci ôsmeho ročníka bruselskej konferencie na tému "Podpora budúcnosti Sýrie a okolitého regiónu" prispelo ako darca sumou 2,6 milióna eur.

Prieskum: Voľby by v máji vyhral Smer-SD, nasledovali by PS a Hlas-SD

Prieskum: Voľby by v máji vyhral Smer-SD, nasledovali by PS a Hlas-SD

VČERA - 19:49Domáce

Voľby do Národnej rady (NR) SR by v máji vyhrala strana Smer-SD so ziskom 21,8 percenta hlasov.