• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 28.5.2024Meniny má Viliam
24°Bratislava

Kritičky primátora Trenčianskych Teplíc prišli o mandát

  • 15:55 19.03.2013
  • TRENČÍN
Kritičky primátora Trenčianskych Teplíc prišli o mandát

Dve poslankyne mestského zastupiteľstva prišli o svoje mandáty. Zuzana Ďurmeková (nezávislá) a Monika Psotná (OKS) patria medzi kritičky primátora Štefana Škultétyho (SDKÚ-DS). On vysvetľuje zánik ich mandátu tým, že mali podpísanú s mestom dohodu, čo je v rozpore so zákonom o obecnom zriadení. Na problém upozornil denník Sme.

„Zákon o obecnom zriadení hovorí jasne, že poslanec nemôže byť aj zamestnancom obce, je to nezlučiteľnosť funkcií, a tým mandát poslanca zaniká. Tieto poslankyne podpísali dohodu o vykonaní práce s mestom Trenčianske Teplice, takže je logické, že ich mandát zo zákona musel zaniknúť,“ povedal primátor.

Poslankyne pre mesto sobášili a taktiež organizovali kultúrno-spoločenské podujatia ako oslavy MDŽ, dňa detí či stretnutie s učiteľmi. Sobášenie Škultéty nevidí ako problém, pretože sobášiacich schvaľuje obecné zastupiteľstvo, ale organizovanie podujatí už áno.
O zrušení mandátu sa dozvedeli z videozáznamu

„Mesto im zasiela dohodu. My sme to urobili všetkým, čo pracovali v tej organizácií, ktorá to má na starosti, nejakých 25 ľudí a každý sa rozhodne, č ju podpíše alebo nepodpíše,“ hovorí primátor.

Takto dohody podľa neho podpísané v minulosti zrejme nemali, respektíve jedna zo žien ešte nezastávala mandát poslanca, u druhej podpísanú dohodu Škultéty neeviduje.

Takto pracovali pre mesto už v minulosti, teraz im však radnica zmluvy zaslala, pretože od 1. januára sa zmenila novela zákonníka práce, takže z dohody sa musia odvádzať odvody. Na otázku, prečo poslankyne v minulosti dohody podpísané nemali, Škultéty odpovedať nevedel.

Poslankyne sa o zrušení svojho mandátu dozvedeli až z videozáznamu mestského zastupiteľstva, ktoré sa konalo 15. marca. „Vnímam to ako jeden vykonštruovaný nezmysel zo strany primátora mesta. Je skutočne záhadné, že sa to stalo práve mne a poslankyni Psotnej. Som hlboko presvedčená, že sa to stalo na základe toho odhalenia kriminalistického ústavu, kde bolo potvrdené, že doktor Škultéty je pisateľ anonymov na nás dve,“ argumentuje Ďurmeková.
Zastupiteľstiev sa budú zúčastňovať naďalej

Rovnakú dohodu podľa nej podpisovali každý rok v súlade so štatútom Zboru pre občianske záležitosti. „Primátor vo svojom liste, v ktorom nás vyzýva k podpisu tejto dohody, píše, že je to z dôvodu nejakých odvodových zmien. Takže keby nebola stará dohoda, nebolo by potrebné podpísať novú dohodu,“ dodala poslankyňa. Situáciu chcú riešiť súdnou cestou.

Na miesto jednej z poslankýň už nastúpil náhradník, ktorý zložil poslanecký sľub. Druhý náhradník si nechal čas na rozmyslenie. Obe poslankyne však hovoria, že na mestských zastupiteľstvách sa budú aj naďalej zúčastňovať hoci len ako verejnosť. „Dostali sme mandát nie od neho, dostali sme mandát od ľudí a ľudia pravdepodobne očakávajú, aby sme ho dokončili,“ povedala Ďurmeková.

Právnik Transparency International Slovensko Pavol Nechala hovorí, že primátor v prípade zániku mandátu nepochybil. Na druhej strane však považuje za zvláštne, že pokiaľ mali poslankyne podpísanú podobnú dohodu už v minulosti, tak im mandát nezanikol. „Zákon rozlišuje len to, že nemá byť takýto konflikt záujmov. Otázka je, prečo v minulosti nebola táto skutočnosť zohľadnená,“ uzavrel.
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
SaS navrhuje vyšetrovaciu komisiu k atentátu, ministerstvo vnútra to nevylúčilo

SaS navrhuje vyšetrovaciu komisiu k atentátu, ministerstvo vnútra to nevylúčilo

DNES - 12:42Domáce

Opozičná SaS navrhuje vznik medzinárodnej vyšetrovacej komisie k atentátu na premiéra Roberta Fica (Smer-SD) so zástupcami koalície aj opozície.

Polícia začala v súvislosti s nehodou na D1 pri Hornej Strede trestné stíhanie

Polícia začala v súvislosti s nehodou na D1 pri Hornej Strede trestné stíhanie

DNES - 9:57Domáce

V súvislosti s pondelkovou tragickou dopravnou nehodou na diaľnici D1 začal novomestský policajný vyšetrovateľ trestné stíhanie za prečin usmrtenia v súbehu s prečinom ublíženia na zdraví.

Polícia pátra po nezvestnej 33 ročnej žene

Polícia pátra po nezvestnej 33 ročnej žene

DNES - 8:41Domáce

33 ročná Hana v nedeľu (26.05.2024) odišla z rezortu Hrebienok vo Vysokých Tatrách, v Smokovci pár minút po 23-tej hodine na prechádzku, no späť sa už nevrátila.

Prezidentka vyjadrila sústrasť rodinám hasičov, ktorí zahynuli pri nehode na D1

Prezidentka vyjadrila sústrasť rodinám hasičov, ktorí zahynuli pri nehode na D1

DNES - 7:58Domáce

Prezidentka SR Zuzana Čaputová vyjadrila sústrasť rodinám hasičov, ktorí zahynuli pri pondelkovej (27. 5.) nehode na diaľnici D1.

Blanár: Slovensko na darcovskej konferencii dalo pre Sýriu 2,6 milióna eur

Blanár: Slovensko na darcovskej konferencii dalo pre Sýriu 2,6 milióna eur

VČERA - 21:37Domáce

Šéf slovenskej diplomacie Juraj Blanár večer potvrdil, že Slovensko v rámci ôsmeho ročníka bruselskej konferencie na tému "Podpora budúcnosti Sýrie a okolitého regiónu" prispelo ako darca sumou 2,6 milióna eur.