Herec Vladimír Durdík by sa dnes dožil 65 rokov

Vo svojej hereckej kariére stvárňoval predovšetkým lyricko-romantické typy kladných hrdinov.
Činohra SND na Malej scéne v Bratislave uviedla 23. júna 1984 celoštátnu premiéru hry Osvalda Zahradníka Čas do brieždenia. Na sn. z generálky 22. júna vpravo Elo Romančík / Matúš / a Vladimír Durdík v úlohe partizána. V. Durdík zomrel 9. marca 2003 vo veku nedožitých 54 rokov.
"Bol veľmi poctivý, slušný a charakterný herec. Hlavne v mladosti patril k slovenskej špici", takto na kolegu Vladimíra Durdíka ml. spomína herec Juraj Slezáček.
Durdík ml. bol všestranným hercom. Hral na divadelnej scéne, v televíznych inscenáciách aj vo filmoch. V piatok 23. mája si pripomíname jeho nedožité 65. narodeniny.
Vo svojej hereckej kariére stvárňoval predovšetkým lyricko-romantické typy kladných hrdinov. Z jeho divadelných postáv treba spomenúť stvárnenie Valéra v Tartuffovi (1975) v Štátnom divadle v Košiciach. Na doskách Slovenského národného divadla (SND) to boli Peter (1979) v Kolotoči, Šiškin (1982) v Meštiakoch, Andronicus Fabriczy-Glembay (1986) v hre Páni Glembayovci, Leonardo (1987) v Krvavej svadbe.
Jeho výrazné herecké umenie sa prejavilo aj na striebornom plátne, kde v roku 1960 debutoval detskou úlohou vo filme Strieborný favorit, ďalej to boli napríklad Katakomby (1971), Červené víno (1972), Ďaleko je do neba (1972) a Ohnivé križovatky (1974).
Život bohéma
Neobišiel ani televíznu obrazovku, kde mal významné herecké zastúpenie v známych bratislavských pondelkoch a v inscenáciách pre deti a mládež. V televíznej tvorbe sa jeho kvalitatívne výrazný herecky výkon prejavil v spracovaní diel Pavla Országha Hviezdoslava Ežo Vlkolinský (1978) a Gábor Vlkolinský (1978), ďalej v Macbethovi (1982) a predovšetkým v Chlapcovi s husľami (1973). Za výkon v naposledy menovanom televíznom diele získal aj Cenu Janka Borodáča. Na slovenskej hereckej scéne patril Vladimír Durdík ml. medzi významných recitátorov.
Vladimír (Vlado) Durdík ml. sa narodil 23. mája 1949 v Smižanoch okres Spišská Nová Ves. Pochádzal z hereckej rodiny. Chcel byť novinárom, avšak študoval herectvo na Vysokej škole múzických umení (VŠMU) v Bratislave a rovnako ako jeho otec sa stal hercom. V rokoch 1971-1975 bol členom činohry Štátneho divadla v Košiciach, od roku 1975 Činohry Slovenského národného divadla (SND) v Bratislave.
Bol známy nielen hereckým prejavom, ale aj ako kuchár amatér, čo prezentoval aj na obrazovke Slovenskej televízie (STV).
Priatelia ho poznali ako bohéma, ktorý sa rád zabával a aj si rád vypil. Alkohol sa mu stal osudným, lekári mu diagnostikovali cirhózu pečene. Podľahol jej 9. marca 2003 v Bratislave. Hrob má v urnovom háji bratislavského krematória.
V roku 2003 vyšla o Vladimírovi Durdíkovi ml. autobiografia Keď sa obzriem.

Populárny herec a držiteľ štyroch Českých levov Oldřich Kaiser má 70 rokov
Ťažký týždeň referenta Kubrta, skúška z dejepisu a z priebehu Nežnej revolúcie, poučovanie pubertálneho chlapca – to sú scénky, ktoré vďaka dvojici Oldřich Kaiser a Jiří Lábus doslova zľudoveli.

Saudek: Mám veľmi rád Slovensko, Slovenky sú najkrásnejšie na svete
Milovníci fotografií Jana Saudka zaplnili v utorok podvečer Stredoeurópsky dom fotografie v Bratislave, kde slávnostne otvorili výstavu Jan Saudek 90, prezentujúcej výber toho najlepšieho z celoživotnej tvorby umelca.

Začína sa piesňová súťaž Eurovízia, favoritom je Švédsko
Vo švajčiarskom Bazileji sa v utorok začne piesňová súťaž Eurovízia.

Otvorenie letnej sezóny na Spišskom hrade ponúka bohatý program
Bohatý program určený predovšetkým rodinám s deťmi ponúka sobotňajšie slávnostné otvorenie letnej turistickej sezóny na Spišskom hrade.

Prvé podujatie novej sezóny na hrade Strečno bolo venované Žofii Bosniakovej
Prvé podujatie novej sezóny na hrade Strečno bolo venované spomienke na jeho najznámejšiu majiteľku Žofiu Bosniakovú.