• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 21.9.2020Meniny má Matúš
12°Bratislava

Nad juhokórejským nebom krúžia americké bombardéry

  • 10:11 19.03.2013
  • SOUL
Nad juhokórejským nebom krúžia americké bombardéry

Spojené štáty vyslali do Južnej Kórey v rámci špeciálnej výcvikovej misie bombardéry B-52 schopné niesť jadrový arzenál.

Podľa hovorcu ministerstva obrany Georgea Littla ide o signál určený Severnej Kórei, ktorá uskutočnila v posledných mesiacoch viaceré vojenské provokácie. Prelety sú súčasťou spoločného armádneho cvičenia usporiadaného Soulom a Washingtonom.

Organizácia Spojených národov (OSN) prijala voči Severnej Kórei ešte minulý mesiac ďalšie sankcie. Krajina reagovala vyhrážkami o vypuknutí "druhej kórejskej vojny" a predstavitelia tamojšieho komunistického režimu vyhlásili, že sú pripravení na "preventívny jadrový útok" tak proti svojmu južnému susedovi, ako aj proti USA.

Bombardéry B-52 už nad Južnou Kóreou prelietavali aj v minulosti, Pentagon však varuje, že dôvodom ich súčasného použitia v období napätých vzťahov v regióne je snaha odradiť režim v Severnej Kórei od ďalších provokácií. "Upozorňujeme na fakt, že máme rozvinuté odstrašujúce prostriedky, a veríme, že v čase terajšej severokórejskej rétoriky je dôležité ich demonštrovať," uzavrel Little.

Americký minister obrany Chuck Hagel ešte cez víkend prisľúbil, že USA na Aljaške rozmiestnia ďalšie rakety s cieľom čeliť prípadnému útoku zo strany Severnej Kórey. Obeťou plánu sa však stal projekt protiraketového štítu v Európy, ktorého štvrtú fázu zrušili.

Jej súčasťou malo byť rozmiestnenie protirakiet v Poľsku a pravdepodobne aj v Rumunsku s cieľom čeliť prípadnej hrozbe z Blízkeho východu. Najväčšie výhrady voči projektu malo Rusko, ktoré sa obávalo, že štít je namierený proti nemu.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Hlavné ceny Emmy získali seriály Boj o moc a Schitt's Creek

Hlavné ceny Emmy získali seriály Boj o moc a Schitt's Creek

DNES - 6:39Zahraničné

Slávnostné odovzdávanie "televíznych Oscarov" prebehlo tentoraz virtuálne vzhľadom na koronavírusovú pandémiu.

Rusko kritizuje

Rusko kritizuje "nadbiehanie" šéfov diplomacií EÚ líderke bieloruskej opozície

DNES - 6:07Zahraničné

Bielorusko označilo účasť lídrov na raňajkách s Cichanovskou za „bezočivé zasahovanie do vnútorných záležitostí Bieloruskej republiky“. Toto stanovisko podporuje aj Rusko.

Denný prírastok COVID-19 v Česku je nižší, pribudla jedna obeť

Denný prírastok COVID-19 v Česku je nižší, pribudla jedna obeť

DNES - 6:05Zahraničné

Česko zaznamenalo v nedeľu 985 nových prípadov nákazy koronavírusom, vyplýva z údajov tamojšieho ministerstva zdravotníctva zverejnených v noci na pondelok.

Princ Charles varuje, že klimatická kríza zatieni dôsledky pandémie

Princ Charles varuje, že klimatická kríza zatieni dôsledky pandémie

DNES - 6:04Zahraničné

Britský princ Charles v nedeľu varoval, že kríza klimatickej zmeny zďaleka prekoná dôsledky šírenia nového koronavírusu, a vyzval svet, aby využil pandémiu ako príležitosť konať. Informovala o tom agentúra AFP.

V utečeneckom tábore na ostrove Samos znova vypukol požiar

V utečeneckom tábore na ostrove Samos znova vypukol požiar

DNES - 6:03Zahraničné

V utečeneckom tábore Vathy na gréckom ostrove Samos vypukol v nedeľu večer znova požiar. Príčina nebola bezprostredne známa.