• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 19.4.2024Meniny má Jela
11°Bratislava

Prokuratúra preverí vyšetrovanie na Katolíckej univerzite

  • 19:13 06.05.2014
  • BRATISLAVA
Prokuratúra preverí vyšetrovanie na Katolíckej univerzite

Rektor upozorňoval na údajné nehospodárne nakladanie s majetkom školy najmä na pedagogickej fakulte.

Krajská prokuratúra v Žiline preverí, či bolo správne zastaviť vyšetrovanie na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Rektor univerzity Tadeusz Zasępa vlani upozorňoval na údajné ekonomické pochybenia na pedagogickej fakulte, pre ktoré univerzita podala aj trestné oznámenie. Policajti začali trestné stíhania, ktoré však po čase zastavili.

Katolícka univerzita sa to snažila zvrátiť podaním sťažností, ktoré však Okresná prokuratúra Ružomberok zamietla. "V súčasnosti Krajská prokuratúra Žilina na základe podnetu Katolíckej univerzity v Ružomberku, ktorý bol pôvodne adresovaný Generálnej prokuratúre SR, preskúmava postup Okresnej prokuratúry v Ružomberku," informoval hovorca Krajskej prokuratúry Žilina Milan Cisarik. Dodal, že o podnete rozhodnú pravdepodobne do konca júna 2014.

Súvisiace:

Rektor katolíckej univerzity v Ružomberku sa vzdal funkcie

Rektor upozorňoval na údajné nehospodárne nakladanie s majetkom školy najmä na pedagogickej fakulte. "Vnútorná kontrola, ktorej výsledky potvrdil externý audítor, zistila, že boli na Pedagogickej fakulte Katolíckej univerzity vyberané poplatky za vzdelávanie, ktoré neboli vkladané na účet univerzity. Vedenie univerzity sa začiatkom roka 2013 dozvedelo, že od ubytovaných v tzv. apartmánoch vyberali vrátničky Pedagogickej fakulty Katolíckej univerzity poplatky za ubytovanie, ktoré sa nedostali na účet univerzity," informoval ešte začiatkom tohto roka hovorca školy Vladimír Buzna.

Problémom fondu sú zdroje

Podľa neho zamestnanci fakulty poskytovali zamestnancom a doktorandom ubytovanie a nedávali im podpisovať štandardné nájomné zmluvy, ale darovacie zmluvy v prospech Fondu Ladislava Pyrkera. "Založili ho dvaja zamestnanci pedagogickej fakulty, ide preto o súkromný neinvestičný fond, ktorý chce podporovať aktivity pedagogickej fakulty. Vedenie Katolíckej univerzity sa teší z každého neinvestičného fondu, ktorý podporuje aktivity univerzity či jej fakúlt. Problémom tohto fondu sú však jeho zdroje," uviedol Buzna.

Na základe priebežnej správy z vnútornej kontroly dvoch zamestnancov fakulty, ktorí boli v orgánoch fondu, rektor prepustil. Pedagogická fakulta tvrdí, že sa žiadny podvod, krádež, ani sprenevera nestala, čo potvrdili aj orgány činné v trestnom stíhaní. "Všetkých desať trestných stíhaní vedených voči pedagogickej fakulte bolo zastavených s odôvodnením, že sa skutok nestal," vyjadrila sa fakulta.

Problémy trvajú už dlhšie

Rektor Zasępa v pondelok 5. mája oznámil svoju rezignáciu. V úrade končí k 31. máju. Svoju rezignáciu odôvodnil aj pomermi na univerzite. "...Senát univerzity (a tiež senát pedagogickej fakulty) ignorovali výsledky vnútornej kontroly na Pedagogickej fakulte Katolíckej univerzity, ktoré boli potvrdené aj nezávislým audítorom, a neboli ochotné akceptovať vyvodenú zodpovednosť, čím sa usilovali legalizovať nezákonné konanie," napísal rektor v rezignačnom liste.

Problémy medzi akademickým senátom a rektorom trvajú už dlhšie. Predsedníčka senátu Ľudmila Krajčíriková pôsobí na pedagogickej fakulte. Ešte v minulom roku upozorňovala na nezhody medzi senátom a rektorom a tvrdila, že chyba je na strane rektora, ktorý neraz odmieta uznesenia senátu. Akademický senát ešte v decembri 2013 schválil návrh na odvolanie rektora. S tým však nesúhlasil veľký kancelár univerzity - košický arcibiskup Bernard Bober, a preto sa návrh nedostal na ministerstvo školstva a pred prezidenta.

Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Na oblohe môžete vidieť meteorický roj Lyríd, toto bude najlepší deň na pozorovanie

Na oblohe môžete vidieť meteorický roj Lyríd, toto bude najlepší deň na pozorovanie

DNES - 11:12Domáce

Na oblohe je v týchto dňoch viditeľný meteorický roj Lyríd.

Kotlár požiadal FS o analýzu vybraných subjektov, ktoré prevádzkovali MOM

Kotlár požiadal FS o analýzu vybraných subjektov, ktoré prevádzkovali MOM

VČERA - 18:09Domáce

Peter Kotlár požiadal Finančnú správu o finančnú analýzu niektorých subjektov, ktoré prevádzkovali mobilné odberové miesta.

Na R7 začalo horieť auto, treba tam počítať s dopravným obmedzením

Na R7 začalo horieť auto, treba tam počítať s dopravným obmedzením

VČERA - 16:32Domáce

Na rýchlostnej ceste R7 začalo horieť motorové vozidlo, treba tam preto počítať s dopravným obmedzením.

Gröhling: Zákon k situácii s medveďmi je nebezpečný, rieši aj vlky a rysy

Gröhling: Zákon k situácii s medveďmi je nebezpečný, rieši aj vlky a rysy

VČERA - 16:15Domáce

Vládny zákon k riešeniu situácie s medveďmi je nebezpečný. Okrem medveďov tiež rieši vlkov, šakaly či ohrozené rysy.

Počas noci sa na celom území Slovenska môže vyskytnúť prízemný mráz

Počas noci sa na celom území Slovenska môže vyskytnúť prízemný mráz

VČERA - 16:04Domáce

Na celom území Slovenska sa počas noci a v piatok (19. 4.) ráno môže vyskytnúť prízemný mráz.