• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 19.4.2024Meniny má Jela
10°Bratislava

Zbierajú podpisy za referendum o odluke cirkví od štátu

  • 17:57 06.05.2014
  • BRATISLAVA
Zbierajú podpisy za referendum o odluke cirkví od štátu

Predseda petičného výboru žiada, aby sa dokončil proces odluky cirkví od štátu, ktorý sa začal v roku 1990 a nebol podľa neho dokončený.

Referendum o finančnej odluky cirkví od štátu žiadajú v petícii, ktorej spustenie dnes ohlásil trojčlenný petičný výbor. "Žiadame dokončiť proces odluky cirkví od štátu, ktorý sa začal v roku 1990 a nebol podľa nášho názoru dokončený," hovorí predseda petičného výboru Štefan Sládeček. Ten označil túto akciu za občiansku iniciatívu. Sládeček je zároveň predsedom Strany občianskej ľavice.

Potrebný počet podpisov - 350 000, aby prezident Slovenskej republiky vyhlásil referendum, by mohli podľa Sládečka vyzbierať do konca tohto roka. Dodal však, že ak sa to nepodarí, existuje ešte jedna možnosť na vyhlásenie referenda, a to uznesením Národnej rady SR. "Naším cieľom je dať priestor, aby sme o tejto nevyriešenej téme diskutovali," hovorí Sládeček s tým, že oslovili aj cirkevných predstaviteľov, aby sa zúčastnili na diskusii k tejto téme. "Otvárame priestor na možné okrúhle stoly, na možnú diskusiu," dopĺňa členka petičného výboru Mária Angelovičová, ktorá pôsobí na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre.

"Odluku cirkví od štátu sľubovali alebo argumentovali ňou politici už pri prijímaní reštitučného zákona," hovorí Sládeček. Podľa neho nie je možné akceptovať, že sa proces zo začiatku deväťdesiatych rokov nedoriešil doteraz. Podľa neho vlády a parlamenty za všetky volebné obdobia hľadali cesty, ako sa s touto problematikou doriešiť, no nestalo sa tak. Sládeček dokonca poukázal na súčasné snahy štátu znižovať deficit tým, že hľadá prostriedky, kde sa dá.

Členovia petičného výboru v správe k odštartovaniu petície uvádzajú, že štát ročne financuje činnosť cirkví sumou 33 miliónov eur. Tento stav označujú za absurdný. "Dokonca sa ide zdaňovať zisk, resp. budúci zisk, ja tomu hovorím, že sa ide de facto zdaňovať strata, na druhej strane tento štát nie je za 25 rokov schopný vyžiadať alebo dať dohromady súpis cirkevného majetku, ktorý predtým cirkvám odovzdal," povedal Sládeček.

Informácie o petícii aj o miestach zbierania podpisov nájdu ľudia na facebookovej stránke petície, kde bude označená ako Odluka cirkví od štátu.

Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Kotlár požiadal FS o analýzu vybraných subjektov, ktoré prevádzkovali MOM

Kotlár požiadal FS o analýzu vybraných subjektov, ktoré prevádzkovali MOM

VČERA - 18:09Domáce

Peter Kotlár požiadal Finančnú správu o finančnú analýzu niektorých subjektov, ktoré prevádzkovali mobilné odberové miesta.

Na R7 začalo horieť auto, treba tam počítať s dopravným obmedzením

Na R7 začalo horieť auto, treba tam počítať s dopravným obmedzením

VČERA - 16:32Domáce

Na rýchlostnej ceste R7 začalo horieť motorové vozidlo, treba tam preto počítať s dopravným obmedzením.

Gröhling: Zákon k situácii s medveďmi je nebezpečný, rieši aj vlky a rysy

Gröhling: Zákon k situácii s medveďmi je nebezpečný, rieši aj vlky a rysy

VČERA - 16:15Domáce

Vládny zákon k riešeniu situácie s medveďmi je nebezpečný. Okrem medveďov tiež rieši vlkov, šakaly či ohrozené rysy.

Počas noci sa na celom území Slovenska môže vyskytnúť prízemný mráz

Počas noci sa na celom území Slovenska môže vyskytnúť prízemný mráz

VČERA - 16:04Domáce

Na celom území Slovenska sa počas noci a v piatok (19. 4.) ráno môže vyskytnúť prízemný mráz.