• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 19.4.2024Meniny má Jela
10°Bratislava

Bývalí colníci z Trenčína a podnikateľ priznali korupciu

  • 16:34 06.05.2014
  • BANSKÁ BYSTRICA
Bývalí colníci z Trenčína a podnikateľ priznali korupciu

Dvaja bývalí colníci z Trenčína a podnikateľ z Dubnice nad Váhom priznali korupciu a s prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry uzavreli dohodu o vine a treste, ktorú schválil senát Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici. Podľa nej 42-ročný René Eliáš a 48-ročný inžinier Peter Krchňavý za úplatky a zneužívanie právomoci verejného činiteľa dostali tresty odňatia slobody na tri roky podmienečne, peňažné tresty 2 500 eur a na päť rokov zákaz činnosti v orgánoch verejnej moci. Konateľ spoločnosti Autodoprava Mira Plus Nemšová 40-ročný Rastislav Gabriš za podplácanie oboch colníkov zaplatí pokutu 2 500 eur.

Eliáš i Krchňavý pôsobili ako príslušníci Colného úradu v Trenčíne, zaradení do Kontrolnej mobilnej skupiny (KOMOS). Boli oprávnení vykonávať kontroly podnikateľských subjektov. Eliáš s nezisteným kolegom navštívili začiatkom roku 2011 čínsku podnikateľku s textilom a obuvou v Starej Turej a prijali úplatok najmenej desať eur s tým, že ju nebudú sankcionovať za porušenie práv duševného vlastníctva pri dovoze tovaru.

Eliáš o rok na to s už odsúdeným kolegom Jozefom Tretinárom opäť prišli do Starej Turej. Od čínskej majiteľky obchodu s textilom a obuvou požadovali sto eur ako pokutu za zistené nedostatky s tým, že neurobia zápis. V opačnom prípade by podnikateľka musela zaplatiť až dvetisíc eur pokutu. Nakoniec im dala 60 eur, ktoré si rozdelili.

Colník oznamoval podnikateľovi kontroly

Krchňavý bol vedúcim skupiny KOMOS a od januára 2011 do marca 2012 prijal od podnikateľa Gábriša päťtisíc eur. Za úplatok sa zaviazal, že v prevádzkach spoločnosti Autodoprava Mira Plus Nemšová "nebude zistený nedostatok" v oblasti minerálnych olejov a motorovej nafty. René Eliáš si dal od Gábriša sľúbiť peniaze ako tzv. vianočné a výhodu v podobe bezplatného tankovania pohonných hmôt do svojho súkromného vozidla.

Za to colník podnikateľovi oznamoval, kedy má službu, miesto a čas kontrol skupiny KOMOS, zameraných na výkon daňového dozoru podľa zákona o spotrebnej dani z minerálnych olejov, aby sa im podnikateľ pri preprave a manipulácii s olejom mohol vyhnúť. Eliáš tiež Gábrišovi sľúbil, že v prípade kontroly vymení odobraté vzorky minerálneho oleja.

Rozsudok je právoplatný

Colníci tým spáchali zločin prijímania úplatku v spolupáchateľstve v súbehu s prečinom zneužívania právomoci verejného činiteľa. Konateľ spoločnosti Autodoprava Mira Plus Nemšová Rastislav Gabriš dovážal a predával minerálny olej a motorovú naftu. Tým, že obidvom colníkom dal úplatky, spáchal prečin podplácania.

Rozsudok je právoplatný, pretože súčasťou dohody je záväzok obvinených, že sa voči verdiktu súdu neodvolajú. Podľa verdiktu súdu sa Eliáš i Krchňavý počas štvorročnej skúšobnej doby podmienečného odsúdenia musia podrobiť nielen probačnému dohľadu súdneho úradníka, ale i programu sociálneho výcviku.
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Kotlár požiadal FS o analýzu vybraných subjektov, ktoré prevádzkovali MOM

Kotlár požiadal FS o analýzu vybraných subjektov, ktoré prevádzkovali MOM

VČERA - 18:09Domáce

Peter Kotlár požiadal Finančnú správu o finančnú analýzu niektorých subjektov, ktoré prevádzkovali mobilné odberové miesta.

Na R7 začalo horieť auto, treba tam počítať s dopravným obmedzením

Na R7 začalo horieť auto, treba tam počítať s dopravným obmedzením

VČERA - 16:32Domáce

Na rýchlostnej ceste R7 začalo horieť motorové vozidlo, treba tam preto počítať s dopravným obmedzením.

Gröhling: Zákon k situácii s medveďmi je nebezpečný, rieši aj vlky a rysy

Gröhling: Zákon k situácii s medveďmi je nebezpečný, rieši aj vlky a rysy

VČERA - 16:15Domáce

Vládny zákon k riešeniu situácie s medveďmi je nebezpečný. Okrem medveďov tiež rieši vlkov, šakaly či ohrozené rysy.

Počas noci sa na celom území Slovenska môže vyskytnúť prízemný mráz

Počas noci sa na celom území Slovenska môže vyskytnúť prízemný mráz

VČERA - 16:04Domáce

Na celom území Slovenska sa počas noci a v piatok (19. 4.) ráno môže vyskytnúť prízemný mráz.