• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 14.4.2024Meniny má Justína
27°Bratislava

Tender na záchranárske vrtuľníky skončil na prokuratúre

  • 15:21 06.05.2014
  • BRATISLAVA
Tender na záchranárske vrtuľníky skončil na prokuratúre

Minuloročným tendrom na licencie pre záchranárske vrtuľníky sa bude zaoberať Generálna prokuratúra (GP) SR. Prešetrovanie inicioval poslanec za SDKÚ-DS Viliam Novotný. Je presvedčený, že ministerstvo zdravotníctva (MZ), ktoré povolenia vydáva, porušilo zákon.

Rezort stihol do vypršania starých licencií udeliť nové len pre päť zo siedmich staníc vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby. Povolenia chýbali a vrtuľníky tak nemohli lietať zo staníc z Bratislavy a Trenčína. Takýto stav trval päť dní. "Keďže ide o zanedbanie povinností ústredného orgánu štátnej správy, podal som v utorok trestné oznámenie na generálnej prokuratúre," vyhlásil Novotný tesne po tom, čo vyšiel z podateľne.

Ministerstvo nevydalo povolenia pre dve stanice načas

Poslanec chce, aby GP SR prešetrila, či ministerstvo zdravotníctva porušilo zákon, keď nevydalo povolenia pre dve stanice načas, či takéto konanie nenapĺňa skutkovú podstatu trestného činu všeobecného ohrozenia, rovnako tak chce poznať aj odpoveď na otázku, či existuje súvislosť medzi meškajúcimi licenciami a smrťou ženy, ktorá zomrela na následky dopravnej nehody v septembri minulého roka na Záhorí.

Novotný sa pre tragickú nehodu obrátil aj na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, ktorý však mohol posúdiť len to, či bola pacientke správne poskytnutá zdravotná starostlivosť alebo nie. Podľa Novotného aj to bolo jedným z dôvodov, prečo prišiel na GP, keďže súvislosť medzi prípadmi môžu objasniť len orgány činné v trestnom konaní.

"Druhý dôvod, prečo som sa obrátil na generálnu prokuratúru, je skutočnosť, že sa ako lekár a poslanec nemôžem stotožniť s tvrdením ministerstva zdravotníctva, že počas piatich dní, keď nemohli lietať záchranárske vrtuľníky z Trenčína a Bratislavy, bola zabezpečená neodkladná zdravotná starostlivosť pre všetkých občanov," povedal Novotný.

Ako tvrdí, podľa neho mohlo prísť k všeobecnému ohrozeniu ľudí minimálne na západnom Slovensku. "Každý podnet alebo oznámenie, ktoré je doručené, alebo bolo doručené na generálnu prokuratúru, je vybavované v súlade so zákonom," povedala hovorkyňa generálnej prokuratúry Andrea Predajňová.

Novotný tvrdí, že situácia z minulého roka sa nesmie zopakovať

Poslanec predpokladá, že do budúcna bude potrebné otvoriť aj diskusiu o tom, čo by sa malo upraviť v zákone o záchrannej zdravotnej službe tak, aby sa situácia z minulého roka už nikdy neopakovala.

"Rád by som ale podčiarkol, že do zákona môžete napísať čokoľvek, len nemôžete sa v zákone nikdy dostatočne brániť proti hlúposti úradníkov. To čo sa stalo na ministerstve zdravotníctva, nebolo o zákonoch ale o hlúposti úradníkov, ktorí zákony nepoznali a svojvoľne si vykladali skutočnosť, kedy môžu a kedy nemôžu vyhodnotiť tender," dodal Novotný.

MZ sa už niekoľkokrát v minulosti bránilo, že zákon pri tendri dodržalo. Podľa rezortu termíny boli vyhlásené včas a riadne, avšak uchádzači nedodali všetky potrebné dokumenty, zo zákona ich však vylúčiť nemohli, museli počkať ďalších 30 dní, aby mali možnosť doplniť tieto chýbajúce materiály. Rezort navyše tvrdil, že po celý čas bola na území Slovenska zabezpečená zdravotná starostlivosť a zasahovať mohli vrtuľníky z ostatných staníc. Šéfka rezortu zdravotníctva Zuzana Zvolenská čelila pre tender i odvolávaniu v parlamente.
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Blaha: Nového šéfa Národnej rady SR budeme riešiť pravdepodobne až po eurovoľbách

Blaha: Nového šéfa Národnej rady SR budeme riešiť pravdepodobne až po eurovoľbách

DNES - 13:55Domáce

Post nového šéfa Národnej rady SR budú v koalícii riešiť pravdepodobne až po júnových eurovoľbách.

Tomáš Taraba: Vláda sa rekonštruovať nebude, posty sú jasne rozdelené

Tomáš Taraba: Vláda sa rekonštruovať nebude, posty sú jasne rozdelené

DNES - 12:34Domáce

Vláda sa rekonštruovať nebude, ministerské posty sú jasne rozdelené.

Peter Pellegrini vyjadril znepokojenie s eskaláciou napätia na Blízkom východe

Peter Pellegrini vyjadril znepokojenie s eskaláciou napätia na Blízkom východe

DNES - 10:43Domáce

Zvolený prezident SR Peter Pellegrini je hlboko znepokojený eskaláciou napätia na Blízkom východe.

SaS je skeptická voči vyjadreniam premiéra o znižovaní počtu štátnych úradníkov

SaS je skeptická voči vyjadreniam premiéra o znižovaní počtu štátnych úradníkov

VČERA - 17:40Domáce

Opozičná SaS je skeptická voči opakovaným vyjadreniam premiéra Roberta Fica (Smer-SD), ktorý chce znižovať stavy štátnych úradníkov.

Petrovi Pellegrinimu zablahoželal k zvoleniu aj čínsky prezident

Petrovi Pellegrinimu zablahoželal k zvoleniu aj čínsky prezident

VČERA - 16:40Domáce

Petrovi Pellegrinimu zablahoželal k víťazstvu v prezidentských voľbách aj čínsky prezident Si Ťin-pching.