• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 19.4.2024Meniny má Jela
11°Bratislava

O posledné miesto na ústavnom súde sa pobijú traja kandidáti

  • 15:06 06.05.2014
  • BRATISLAVA
O posledné miesto na ústavnom súde sa pobijú traja kandidáti

Ústavnoprávny výbor dnes odobril kandidatúru troch nominantov na sudcov ústavného súdu. O miesto kandidáta na sudcu Ústavného súdu SR sa uchádzajú vysokoškolský pedagóg a v minulosti ústavný sudca Ján Drgonec, advokát Pavol Malich a sudca Juraj Sopoliga. Parlament začiatkom apríla zvolil piatich kandidátov zo šiestich, zabojujú teda o posledný voľný post.

Drgonec, ktorého navrhol dekan Fakulty práva Paneurópskej vysokej školy Bratislava Jaroslav Ivor, kandidoval aj v aprílovej voľbe, v ktorej však neuspel. Podľa Drgonca sú základnými prvkami, na ktorých stojí štát, demokracia a odbornosť. "Sú orgány založené na demokracii, sú orgány založené na odbornosti – to je súdnictvo," konštatoval Drgonec. Požiadavku odbornosti podľa vlastných slov spĺňa, čo preukazuje jeho dlhoročná prax a množstvo prác v oblasti ústavného práva. Pretože odbornosť nebola na prvom mieste minulej voľby v národnej rade, prihlásil som sa aj teraz, aby som preukázal, že ani druhé kolo voľby nebude o odbornosti, povedal pred poslancami Drgonec.

Súvisiace:

Smer odmietol kapacity, na ústavný súd posiela štvrtú ligu

Malich, ktorého navrhol predseda KDH Ján Figeľ, robí právo 28 rokov, na ústavnom súde chce zúročiť svoje skúsenosti sudcu a advokáta, venoval sa občianskoprávnej agende. Na odstránenie prieťahov v súdnom konaní treba podľa Malicha buď zmeniť systém alebo zvýšiť počty sudcov. Upozornil, že v roku 1991 mal na súde 300 vecí, dnes ich má sudca tisíc. Ani pri najvyššom úsilí dnes sudcovia nedokážu tento enormný počet prípadov rozhodovať. "Sudca je plnohodnotný člen spoločnosti a má rovnaké práva. Prečo by sudcovia nemohli podávať žaloby? Súd je na to, aby ich rozhodol," komentoval Malich antidiskriminačné žaloby sudcov pre ich platy.

Sopoliga, ktorého nominovala prezidentka Združenia sudcov Slovenska Dana Bystrianska, obhajoval sudcov všeobecných súdov, podľa neho nejde o žiadnych laikov, pokiaľ ide o ústavné právo. Sopoliga nekomentoval vzťahy medzi predsedom Najvyššieho súdu SR Štefanom Harabinom a predsedníčkou Ústavného súdu SR Ivettou Macejkovou, keďže obaja nie sú prítomní na zasadnutí výboru.

Poslanci 3. apríla v tajnej voľbe zvolili piatich kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR. Nominantmi sú Imrich Volkai, ktorému odovzdalo hlas 84 poslancov, Jana Baricová so 78 hlasmi, Ján Bernát získal 78 hlasov, Miroslav Duriš 77 a Eva Fulcová 79 hlasov. Na tajnej voľbe sa zúčastnilo 131 poslancov. Poslanci mali vybrať šiestich kandidátov, z ktorých prezident za ústavných sudcov vymenuje troch. Keďže chýbajúceho šiesteho kandidáta poslanci nezvolili ani v opakovanej voľbe, na májovej schôdzi parlamentu sa uskutočnia nové voľby, na ktorých rozhodnú o poslednom nominantovi.

Funkčné obdobie troch sudcov ústavného súdu Jána Auxta, Juraja Horvátha a Jána Lubyho uplynie 4. júla 2014. O ich pozície sa v apríli v parlamente uchádzalo 13 kandidátov. Neuspeli kandidáti Rudolf Čirč, Ján Drgonec, Peter Filip, Vladimír Horváth, Peter Kresák, Ján Mazák, Robert Schronk a Ján Šikuta.
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Na oblohe môžete vidieť meteorický roj Lyríd, toto bude najlepší deň na pozorovanie

Na oblohe môžete vidieť meteorický roj Lyríd, toto bude najlepší deň na pozorovanie

DNES - 11:12Domáce

Na oblohe je v týchto dňoch viditeľný meteorický roj Lyríd.

Kotlár požiadal FS o analýzu vybraných subjektov, ktoré prevádzkovali MOM

Kotlár požiadal FS o analýzu vybraných subjektov, ktoré prevádzkovali MOM

VČERA - 18:09Domáce

Peter Kotlár požiadal Finančnú správu o finančnú analýzu niektorých subjektov, ktoré prevádzkovali mobilné odberové miesta.

Na R7 začalo horieť auto, treba tam počítať s dopravným obmedzením

Na R7 začalo horieť auto, treba tam počítať s dopravným obmedzením

VČERA - 16:32Domáce

Na rýchlostnej ceste R7 začalo horieť motorové vozidlo, treba tam preto počítať s dopravným obmedzením.

Gröhling: Zákon k situácii s medveďmi je nebezpečný, rieši aj vlky a rysy

Gröhling: Zákon k situácii s medveďmi je nebezpečný, rieši aj vlky a rysy

VČERA - 16:15Domáce

Vládny zákon k riešeniu situácie s medveďmi je nebezpečný. Okrem medveďov tiež rieši vlkov, šakaly či ohrozené rysy.

Počas noci sa na celom území Slovenska môže vyskytnúť prízemný mráz

Počas noci sa na celom území Slovenska môže vyskytnúť prízemný mráz

VČERA - 16:04Domáce

Na celom území Slovenska sa počas noci a v piatok (19. 4.) ráno môže vyskytnúť prízemný mráz.