• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 16.5.2025Meniny má Svetozár
Bratislava

Ukrajina odmietla takmer dvojnásobné ceny ruského plynu

  • 18:52 05.04.2014
  • KYJEV
Ukrajina odmietla takmer dvojnásobné ceny ruského plynu

Ukrajina v sobotu odmietla takmer dvojnásobne vyššie ceny ruského plynu v porovnaním s tým, koľko za túto strategickú surovinu platila doteraz. Kyjev tiež pohrozil, že spor by mohol riešiť aj prostredníctvom medzinárodnej arbitráže.


Dočasný ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk ponuku Ruska označil za "ekonomickú agresiu". "Politický tlak je neakceptovateľný, neprijímame cenu 500 dolárov," povedal Jaceňuk na sobotňajšej schôdzke vlády v Kyjeve.

Ruská energetická spoločnosť Gazprom opäť vo štvrtok informovala o zvýšení ceny plynu pre Ukrajinu, a to na 485 amerických dolárov za tisíc kubických metrov v dôsledku zavedenia exportného cla. Zvýšenie nasleduje len dva dni po tom, ako Gazprom oznámil, že od 1. apríla sa cena pre Ukrajinu zvyšuje o 44 percent na 385,5 USD za tisíc kubických metrov pre nezaplatené účty za plyn.

Pôvodná cena bola pritom 268,50 dolára, čo je o 80 percent menej ako najnovšia ruská ponuka. Ukrajinský minister energetiky Jurij Prodan vyhlásil, že požiadavka ruského Gazpromu, aby Kyjev za tisíc kubických metrov plynu platil 485 USD, stanovila cenu príliš vysoko, pričom je politicky motivovaná. "Ukrajinská ekonomika by nemala za plyn platiť takúto cenu. Je to politická cena," povedal Prodan.

Kyjev medzitým o riešení prípadného nedostatku plynu rokuje so susednými krajinami vrátane Slovenska.

Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Výluka vlakov medzi Popradom a Vydrníkom potrvá do piatkového večera

Výluka vlakov medzi Popradom a Vydrníkom potrvá do piatkového večera

VČERA - 19:17Ekonomické

Výluka vlakovej dopravy v úseku Poprad-Tatry - Vydrník pre poškodený most v Poprade potrvá do piatkového večera.

ZSSK prijala po mimoriadnej udalosti v Poprade viaceré opatrenia

ZSSK prijala po mimoriadnej udalosti v Poprade viaceré opatrenia

VČERA - 14:23Ekonomické

V súvislosti s mimoriadnou udalosťou v Poprade, poškodení mosta, ku ktorému došlo v stredu (14. 5.) v skorých ranných hodinách, Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) prijala viaceré opatrenia s cieľom čo najviac uľahčiť ľuďom c

Mihók: Globálna politika a ekonomika sa nachádza v kŕči

Mihók: Globálna politika a ekonomika sa nachádza v kŕči

VČERA - 13:50Ekonomické

Globálna politika a ekonomika sa nachádza v kŕči, v ešte horšom kŕči je Európa a v rámci nej EÚ, tvrdí predseda SOPK Peter Mihók.

Fico: Konsolidácia zostáva mimoriadnou prioritou súčasnej vlády

Fico: Konsolidácia zostáva mimoriadnou prioritou súčasnej vlády

VČERA - 13:47Ekonomické

Konsolidácia zostáva mimoriadnou prioritou súčasnej vlády. Uviedol to okrem iného na štvrtkovom zhromaždení delegátov Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory predseda vlády Robert Fico.

KDH: Vláda nedostatočne rieši problémy rodín s bývaním či pracovnými možnosťami

KDH: Vláda nedostatočne rieši problémy rodín s bývaním či pracovnými možnosťami

VČERA - 11:58Ekonomické

Jedným z problémov krajiny je, že mladí ľudia odchádzajú za prácou do zahraničia, pripomína KDH.