Opozícia neuspela, dohodári budú naďalej platiť odvody
- 12:19 01.04.2014
- BRATISLAVA

Parlament sa nebude ďalej zaoberať ani návrhom novely zákona o správnych poplatkoch od nezaradeného poslanca Jozefa Kollára.
Poslanci Národnej rady SR Monika Gibalová (KDH), József Nagy (Most-Híd) a Ivan Štefanec (SDKÚ-DS) neuspeli s návrhom novely zákona o sociálnom poistení, podľa ktorého by ľudia pracujúci na dohody neplatili sociálne odvody, ak by ich príjem u jedného zamestnávateľa bol nižší ako životné minimum, teda pod 200 eur.
Parlament sa nebude ďalej zaoberať ani návrhom novely zákona o správnych poplatkoch od nezaradeného poslanca Jozefa Kollára. Poslanec chcel znížiť poplatok za uznávanie dokladov o vzdelaní na účely výkonu regulovaných povolaní a regulovaných odborných činností na Slovensku, ako aj poplatok za vydávanie potvrdení o rovnocennosti získaných špecializácií v zdravotníckych povolaniach lekár a zubný lekár na účel výkonu zdravotníckeho povolania mimo územia Slovenska. Opozičný poslanec tým chcel umožniť ľahší pohyb pracovnej sily v rámci Európskej únie pri zdravotníckom povolaní.
Kollár chce poslanecký prieskum na finančnej správe
Opozícii do druhého čítania neprešiel ani návrh novely zákona o dani z pridanej hodnoty (DPH) od nezaradeného poslanca Jozefa Kollára, ktorý chcel zamedziť zadržiavaniu finančných prostriedkov podnikateľov zo strany orgánov štátu, teda finančnej správy.
Tento stav podľa Kollára poškodzuje podnikateľov a ich existenciu na trhu vôbec. V novele preto navrhoval, aby daňový úrad musel platiteľovi dane z pridanej hodnoty nadmerný odpočet vyplatiť najneskôr do šiestich mesiacov od začatia daňovej kontroly, a to aj v prípade, že kontrola nebude ukončená.
Aktuálne môže daňová kontrola trvať 12 mesiacov počas ktorých štát zadržiava nadmerné odpočty. "Štát disponuje dostatočným nástrojmi a kapacitou na to, aby do pol roka od zahájenia kontroly vedel zistiť, čo v konkrétnom prípade potrebuje," konštatuje sa v návrhu.
Týmto rozhodnutím sa tak možno na finančnej správe v Košiciach dočkajú návštevy z parlamentu. Kollár totiž ešte pred hlasovaním o svojom návrhu na brífingu uviedol, že v prípade jeho neschválenia bude ako podpredseda finančného výboru iniciovať na košickej finančnej správe poslanecký prieskum.
Práve z tohto úradu totiž Kollár eviduje najviac pripomienok od podnikateľov na zadržiavanie vratiek dane z pridanej hodnoty. "Máme prípady, kedy kvôli otvorenej a rok trvajúcej daňovej kontrole štát zadržiava nadmerné odpočty dane z pridanej hodnoty vo výške 4 mil. eur. V prípade konkrétnej firmy sú to ročné mzdové náklady," dodal Kollár.
Korporátne dane sa neznížia
Nebudú sa znižovať ani korporátne dane. Poslanci totiž neposunuli do druhého čítania návrh novely zákona o dani z príjmov, ktorý pripravili poslanci za SDKÚ-DS Ivan Štefanec a Ivan Mikloš.
Svojim návrhom chceli znížiť daň z príjmov právnických osôb na pôvodných 19 %. Tvrdia totiž, že jej zvýšenie vládou Roberta Fica na 23 % ekonomike ani štátnej kase nepomohlo. Kabinet pritom už schválil zníženie sadzby dane na 22 % od zdaňovacieho obdobia 2014.
"Ako sa ukázalo, zvýšenie sadzby neprinieslo do štátneho rozpočtu vyššie príjmy, dokonca naopak. Zhoršilo sa podnikateľské prostredie, zmena prispela aj k zvýšeniu nezamestnanosti a odchodu firiem zo Slovenska," uvádza sa v návrhu poslancov.
Do druhého čítania sa nedostala ani ďalšia daňová novela od opozície, a to návrh novely zákona o dani z príjmov od poslanca za SDKÚ-DS Ivana Štefanca. Ten chcel dať živnostníkom možnosť uplatnenia si stravného pri živnosti, ak si v rovnaký deň uplatnia nárok na stravné u zamestnávateľa v trvalom pracovnom pomere v prípade, ak následne po skončení pracovnej doby u zamestnávateľa odpracujú ďalších päť a viac hodín. "Čo je doba, pri ktorej nárok na stravné za ostatných okolností vzniká," tvrdí predkladateľ.

Bratislavské letisko vlani hospodárilo so ziskom takmer 2,5 milióna eur
Letisko M. R. Štefánika v Bratislave skončilo vlaňajší rok v zisku takmer 2,5 milióna eur.

Matovič kritizoval návrh Tomáša na zvýšenie dôchodkov rodičom za výchovu detí
Zrušený rodičovský dôchodok chce minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš nahradiť novelou zákona o sociálnom poistení, ktorá má tento výpadok kompenzovať.

SaS: Vláda by nemala zasahovať do druhého piliera a otvárať ho
Druhý pilier nemá byť zdrojom peňazí potrebných pre konsolidáciu.

Tomáš: Od roku 2026 by sa nemuseli rodičom starajúcim sa o deti znižovať dôchodky
Obdobie, keď sa jeden z rodičov staral o dieťa na materskej, respektíve rodičovskej dovolenke, by sa malo započítavať do dôchodku.

Generálny riaditeľ ŽSR Alexander Sako sa vzdal funkcie
Generálny riaditeľ Železníc Slovenskej republiky Alexander Sako sa vzdal svojej funkcie.