Operenci oslavujú, v utorok je Medzinárodný deň vtáctva

Okrem dňa bláznov je 1. apríl aj sviatkom vtáctva. Práve v tomto období vrcholí ich návrat zo zimovísk v Afrike späť do Európy.
V utorok 1. apríla si pripomenieme Medzinárodný deň vtáctva. Práve v tomto období totiž vrcholí návrat sťahovavých vtákov zo zimovísk v Afrike späť do Európy. Na našom území si tento deň pripomíname už od roku 1900, keď vítanie vracajúcich sa vtákov organizoval ornitológ Oto
"Vtáčia migrácia je fascinujúci fenomén, ktorý ľudí udivuje odjakživa. Prelet a prekonávanie obrovských vzdialeností na miesta s dostatkom potravy počas sezóny rozmnožovania či zimovania predurčila vtáky stať sa jednými z najúspešnejších živočíchov sveta," povedal Ján Gúgh z organizácie Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife Slovensko.
"Vďaka svojej mobilite a schopnosti prekonávať obrovské vzdialenosti žijú vtáky po celom svete," dodal. Podľa Gúgha už ornitológovia spozorovali na Slovensku 42 druhov vracajúcich sa vtákov. V dôsledku teplého počasia totiž tento rok začala migrácia vtákov o niekoľko týždňov skôr.
Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife organizuje v súvislosti s Medzinárodným dňom vtáctva niekoľko podujatí. V Bratislave pripravujú v utorok vítanie bocianov. Vo Zvolene v priebehu pondelka a utorka organizujú podujatie zamerané na poznávanie vtákov, ich odchyt a krúžkovanie. V sobotu 5. apríla prebehne v Žitavskom luhu, okres Nové Zámky pozorovanie migrujúcich bahniakov, kačíc, žeriavov, husí a spevavcov.
V ten istý deň bude možné vtáky pozorovať aj v Čuňove. V nedeľu 6. apríla akcie uzavrie Slovenský zväz ochrancov prírody a krajiny, ktorý v Prievidzi zorganizuje exkurziu do Mestského parku spojenú s poznávaním hlasov vtákov a diskusiou o ochrane vtáctva. Nadšenci sa tiež môžu zapojiť do dokumentácie migrujúcich vtákov a posielať údaje o nich ornitológom. Podrobnosti o všetkých podujatiach sa záujemcovia môžu dozvedieť na stránke www.vtaky.sk alebo na adrese [email protected].

Nové toalety pri Chate pod Rysmi začnú stavať v júni
Turistický klub Hikemates získal stavebné povolenie na výstavbu kompostovacích toaliet pri Chate pod Rysmi.

STVR: Rada v pondelok vypočuje kandidátov na generálneho riaditeľa
V pondelok (12. 5.) predpoludním o 10.00 h sa začne vypočutie kandidátov na generálneho riaditeľa STVR.

Nehoda štvorkolky si vyžiadala život 34-ročného muža
Dopravná nehoda štvorkolky, ku ktorej došlo v sobotu popoludní v obci Papín v okrese Humenné, si vyžiadala život muža.

Šimečka: Všetci dôležití európski lídri sú v Kyjeve, R. Fico v Moskve
Kým je predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) v Moskve, všetci dôležití európski lídri sa zúčastňujú na stretnutí v Kyjeve.

Drucker: Cesta premiéra do Moskvy bola skôr v záujme strany Smer ako SR
Cesta predsedu vlády SR Roberta Fica (Smer-SD) do Moskvy bola skôr v záujme strany Smer-SD ako v záujme Slovenska.