• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 21.9.2020Meniny má Matúš
12°Bratislava

Pápež František je Kristov vojak, srší humorom

  • 15:16 14.03.2013
  • BRATISLAVA
Pápež František je Kristov vojak, srší humorom

Súvisiace články:

Nový pápež je z Argentíny, zvolil si meno František

Pápež František je známy kritikou kolegov z cirkvi

Obrazom: Prvé vystúpenie pápeža Františka

Reakcie na zvolenie pápeža zo Slovenska: Je jednoduchý a otvorený

Pápežovi už zagratuloval Rompuy, Cameron aj šéf OSN

Obrazom: Z komína vo Vatikáne stúpal biely dym

Nebožtík Hugo Chávez pomohol Bohu vybrať nového pápeža Svätý Otec František sa chopil Svätopeterského stolca len pred pár hodinami a už si na svoju stranu naklonil celý svet.

Najväčšími "zbraňami" nového pontifika sú skromnosť, empatia a zmysel pre humor.

Jorge Mario Bergoglio je prvým pápežom v histórii, ktorý nepochádza z Európy. Má však talianske korene. Patrí mu aj ďalšie prvenstvo - je rímskym biskupom, ktorý vzišiel z jezuitského rádu - vojakov Krista.

František sa po dvojdňovom konkláve okrem toho zaradil k najrýchlejšie zvoleným pápežom.

Rodáka z Buenos Aires označili za kardinála chudobných. Mamonu a technické výdobytky s láskou vymieňal za ľudský kontakt a pomoc najslabším. Pri výkone svojej služby neodvrátil zrak ani pred ťažko chorými ľuďmi. Povestné sa stalo napríklad umývanie nôh chlapca s AIDS.

Ani ako Svätý Otec nezostal svojej povesti nič dlžný. V upršaný marcový večer, krátko po vyhlásení Habemus Papam, František vystúpil pred veriacich, požehnal im a pobral sa do svojej rezidencie. Pápežskú limuzínu však nemuseli ani štartovať. Pápež chudobných dal luxusnému tátošovi košom a za zaslúženým oddychom išiel autobusom spolu s kardinálmi.

Obrazom: Habemus Papas, Máme pápeža

Kardináli si za svoju voľbu vyslúžili od sedemdesiat šesťročného Argentínčana netradičné poďakovanie. "Boh vám odpusť", zneli Františkove slová smerom k duchovných v červených rúchach. Nešlo o nevďak. Pápež má totiž v talóne ďalší tromf. Hoci mu chýba polovica pľúc, intelektu a vycibreného humoru má vrchovate.

„Teším sa do postele a niečo mi hovorí, že aj vy budete dobre spať,“ povedal po zvolení. Františka možno humor opustí pri pomyslení na problémy, ktorým bude čeliť. Duchovní a veriaci očakávajú, že ich zvládne.
Obrazom: Pápež František


V kúrii sa ich nakopilo vrchovate. Sexuálne škandály, vágne financovanie, zvláštne praktiky Vatikánskej banky... Špekuluje sa, že práve tie "zlomili väz" emeritnému pápežovi Benediktovi XVI., mimochodom najväčšiemu rivalovi súčasnej hlavy rímskokatolíckej cirkvi.

Jedno je isté. Na pápeža tmavej pleti si svet ešte bude musieť počkať. Stávky nevyšli ani tým, ktorí na Petrov stolec tipovali brazílskeho kardinála Odila Scherera či talianskeho arcibiskupa milánskeho Angela Scola. Argentínsky Svätý Otec je odpoveďou na mnohé otázky. Uvidí sa, či aj liekom na bôle, ktoré netrápia nielen cirkev a jej ovečky.

Video: Nový pápež František

Pápež František opustil sotva 12 hodín po svojom zvolení v tichosti Vatikán, aby sa pomodlil v rímskej bazilike. Sedemdesiatšesťročný argentínsky pápež strávil v jednej zo štyroch veľkých bazilík Ríma Santa Maria Maggiore asi pol hodinu. Chrám je zasvätený Panne Márii, ktorej sa chcel poďakovať, čo avizoval už hneď po svojom stredajšom zvolení na Námestí svätého Petra. Prekvapivý ranný výlet sprevádzali prísne bezpečnostné opatrenia, pričom celú štvrť v okolí baziliky uzavreli.

Neskôr vo štvrtok by mal ísť František, ktorý strávil noc v Dome Svätej Marty, navštíviť svojho predchodcu emeritného pápeža Benedikta do jeho sídla v Castel Gandolfo južne od Ríma. S kardinálmi sa stretne v Sixtínskej kaplnke a spoločne sa zúčastnia na omši. V sobotu sa očakáva jeho prvé stretnutie s novinármi. Vatikán oznámil, že Františkova inauguračná omša sa uskutoční v utorok.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
India zaznamenala takmer 87.000 nových prípadov nákazy, napriek tomu otvoria Tádž Mahal

India zaznamenala takmer 87.000 nových prípadov nákazy, napriek tomu otvoria Tádž Mahal

DNES - 8:05Zahraničné

India zaznamenala za posledných 24 hodín takmer 87.000 nových prípadov nákazy koronavírusom a ďalších 1130 úmrtí, informovalo v pondelok ministerstvo zdravotníctva.

Hlavné ceny Emmy získali seriály Boj o moc a Schitt's Creek

Hlavné ceny Emmy získali seriály Boj o moc a Schitt's Creek

DNES - 6:39Zahraničné

Slávnostné odovzdávanie "televíznych Oscarov" prebehlo tentoraz virtuálne vzhľadom na koronavírusovú pandémiu.

Rusko kritizuje

Rusko kritizuje "nadbiehanie" šéfov diplomacií EÚ líderke bieloruskej opozície

DNES - 6:07Zahraničné

Bielorusko označilo účasť lídrov na raňajkách s Cichanovskou za „bezočivé zasahovanie do vnútorných záležitostí Bieloruskej republiky“. Toto stanovisko podporuje aj Rusko.

Denný prírastok COVID-19 v Česku je nižší, pribudla jedna obeť

Denný prírastok COVID-19 v Česku je nižší, pribudla jedna obeť

DNES - 6:05Zahraničné

Česko zaznamenalo v nedeľu 985 nových prípadov nákazy koronavírusom, vyplýva z údajov tamojšieho ministerstva zdravotníctva zverejnených v noci na pondelok.

Princ Charles varuje, že klimatická kríza zatieni dôsledky pandémie

Princ Charles varuje, že klimatická kríza zatieni dôsledky pandémie

DNES - 6:04Zahraničné

Britský princ Charles v nedeľu varoval, že kríza klimatickej zmeny zďaleka prekoná dôsledky šírenia nového koronavírusu, a vyzval svet, aby využil pandémiu ako príležitosť konať. Informovala o tom agentúra AFP.