• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 15.7.2020Meniny má Henrich
26°Bratislava

Najlepšie pôrodnice sú v Trenčíne, Vranove, v Košiciach-Šaci a Čadci

  • 11:35 21.03.2014
  • BRATISLAVA
Najlepšie pôrodnice sú v Trenčíne, Vranove, v Košiciach-Šaci a Čadci

Hodnotila sa kvalita zdravotnej starostlivosti, služby ktoré nemocnice poskytujú i spokojnosť mamičiek.

Najlepšie pôrodnice na Slovensku sú v Trenčíne, vo Vranove nad Topľou, v Košiciach-Šaci a v Čadci. Vyplýva to z hodnotenia Sprievodca pôrodnicami 2013, ktorý koordinoval Stredoeurópsky inštitút pre zdravotnú politiku – Health Policy Institute (HPI) a rodinka.sk.

Rebríček vznikol na základe hodnotenia služieb 50 z 54 slovenských pôrodníc, ktoré mali záujem sa na projekte zúčastniť. Hodnotila sa kvalita zdravotnej starostlivosti, služby ktoré nemocnice poskytujú i spokojnosť mamičiek.

V celkovom hodnotení zvíťazila Fakultná nemocnica Trenčín, na druhom mieste bola nemocnica Košice-Šaca a tretie miesto získala Kysucká nemocnica s poliklinikou Čadca. Trenčianska fakultná nemocnica neobhájila iba prvenstvo v celkovom hodnotení, ale aj prvenstvo v hodnotení expertov."Som rád, že sa naďalej darí udržiavať kvalita aj pri zvyšovaní počtu pôrodov. Minulý rok sme ich mali presne 2000," uviedol primár Gynekologicko-pôrodníckej kliniky Peter Kaščák. 

V rebríčku kvality služieb zvíťazila nemocnica v Košiciach-Šaci. Prednosta jej Gynekologicko-pôrodníckej kliniky Ján Richnavský za základ úspechu označil spoluprácu vedenia a zamestnancov kliniky a najmä prístup personálu kliniky k rodičkám. Mamičky najpozitívnejšie oceňovali pôrodnicu vo Vranove nad Topľou. "Odozvu mamičiek na naše služby vyhodnocujeme na dennej báze a v pokiaľ je to v našich možnostiach, usilujeme sa maximálne uspokojiť ich želania," uviedol primár pôrodnice vo Vranovskej nemocnici Vladimír Spišák.

Do hodnotenia sa zapojilo 2149 mamičiek

Do hodnotenia sa v roku 2013 zapojilo 2149 mamičiek, zdravotnú starostlivosť posudzovalo 14 zdravotníckych expertov. Pri hodnotení služieb nemocníc v oblasti sa venovala pozornosť príprave i samotnému pôrodu, poskytnutia možnosti rodičkám mať pri sebe sprevádzajúcu osobu, ale aj tomu, ako sa zdravotnícke zariadenie stavia k prikladaniu dieťaťa na telo matky bezprostredne po pôrode, tzv. bondingu či možnosti ubytovania v nemocnici. Katarína Skybová z HPI skonštatovala, že slovenské pôrodnice sa zlepšili v hodnotení všetkých kategórií služieb. Najvýraznejšie zlepšenie zaznamenali v kategórii, ktorá sa týkali samotného pôrodu. „Naopak, ešte veľké rezervy sú v oblasti podpory dojčenia a bondingu.

Klinická psychologička a spoluautorka projektu Hana Celušáková v tejto súvislosti spresnila, že len dve tretiny žien malo možnosť byť s dieťaťom bezprostredne po pôrode, necelých 45 percent mám mohlo byť so svojím bábätkom dve hodiny po pôrode.

Trend v počte pôrodov cisárskym rezom

Sprievodca pôrodnicami si rovnako všímal trend v počte pôrodov cisárskym rezom – tento trend je naďalej stúpajúci. "Celkový počet cisárskych rezov v našich pôrodniciach dosahuje 27,9 percenta pôrodov," uviedla doktorka Silvia Hnilicová, ktorá sa podieľala na expertnom hodnotení. Hnilicová upozornila na to, že sa zvýšil počet pôrodníc, kde pôrod cisárskym rezom prekračuje maximálnu hodnotu stanovenú odborníkmi. V tejto súvislosti zvýraznila stav v pôrodnici v Nových Zámkoch, kde počet pôrodov cisárskym rezom prekračuje 52 percent všetkých pôrodov. "V tejto nemocnici je väčšia šanca že mamička bude rodiť cisárskym rezom ako vaginálnym pôrodom," uviedla Hnilicová.

Organizátori ankety poukázali tiež na problém nedostatočného zberu dát v slovenských pôrodniciach. HPI pripomenul, že v zahraničí existuje pribežný zber dát, ktorý umožňuje vyhodnotenie kvality práce. Aj na Slovensku je preto riešením zavedenie systémového opatrenia založenom na povinnom zbere dát a ich následného vyhodnocovania.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Zdravotníci radia, ako sa chrániť pred komármi: Za premnoženie si neraz môžeme sami

Zdravotníci radia, ako sa chrániť pred komármi: Za premnoženie si neraz môžeme sami

VČERA - 7:28Zdravie

Na ochranu pred komármi a zabránenie ich kalamitnému premnoženiu by mali realizovať opatrenia občania, ale rovnako aj obce a štát. Upozorňuje na to Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

5 dôvodov, prečo by ste si mali denne masírovať uši + návod ako na to

5 dôvodov, prečo by ste si mali denne masírovať uši + návod ako na to

17:04 13.07.2020Zdravie

Dokáže vyriešiť stres, úzkosť, bolesť hlavy aj nevoľnosť – ušná masáž sa oddnes stane vašou obľúbenou súčasťou dňa.

Ženy, ktoré sa stretnú s týmto príznakom menopauzy, ohrozujú srdcovo-cievne ochorenia

Ženy, ktoré sa stretnú s týmto príznakom menopauzy, ohrozujú srdcovo-cievne ochorenia

20:13 12.07.2020Zdravie

U žien, ktoré sa často stretávajú s týmto príznakom menopauzy, hrozí až o 70 percent vyššie riziko srdcovo-cievnych ochorení.

6 prírodných olejov, ktoré najúčinnejšie bojujú proti vráskam

6 prírodných olejov, ktoré najúčinnejšie bojujú proti vráskam

19:34 12.07.2020Zdravie

Trápia vás prehlbujúce sa vrásky, no nechcete míňať kopu peňazí na kozmetické prípravky, ktoré vám ponúka drogéria? Stavte na niektorý z týchto prírodných olejov!

Zvláštna reakcia na dezinfekciu rúk: Muža hospitalizovali s príznakmi ako po opici

Zvláštna reakcia na dezinfekciu rúk: Muža hospitalizovali s príznakmi ako po opici

20:15 11.07.2020Zdravie

Muž dostal neobvyklú reakciu na dezinfekčný prostriedok na ruky.