• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 19.4.2024Meniny má Jela
10°Bratislava

Najlepšie pôrodnice sú v Trenčíne, Vranove, v Košiciach-Šaci a Čadci

  • 11:35 21.03.2014
  • BRATISLAVA
Najlepšie pôrodnice sú v Trenčíne, Vranove, v Košiciach-Šaci a Čadci

Hodnotila sa kvalita zdravotnej starostlivosti, služby ktoré nemocnice poskytujú i spokojnosť mamičiek.

Najlepšie pôrodnice na Slovensku sú v Trenčíne, vo Vranove nad Topľou, v Košiciach-Šaci a v Čadci. Vyplýva to z hodnotenia Sprievodca pôrodnicami 2013, ktorý koordinoval Stredoeurópsky inštitút pre zdravotnú politiku – Health Policy Institute (HPI) a rodinka.sk.

Rebríček vznikol na základe hodnotenia služieb 50 z 54 slovenských pôrodníc, ktoré mali záujem sa na projekte zúčastniť. Hodnotila sa kvalita zdravotnej starostlivosti, služby ktoré nemocnice poskytujú i spokojnosť mamičiek.

V celkovom hodnotení zvíťazila Fakultná nemocnica Trenčín, na druhom mieste bola nemocnica Košice-Šaca a tretie miesto získala Kysucká nemocnica s poliklinikou Čadca. Trenčianska fakultná nemocnica neobhájila iba prvenstvo v celkovom hodnotení, ale aj prvenstvo v hodnotení expertov."Som rád, že sa naďalej darí udržiavať kvalita aj pri zvyšovaní počtu pôrodov. Minulý rok sme ich mali presne 2000," uviedol primár Gynekologicko-pôrodníckej kliniky Peter Kaščák. 

V rebríčku kvality služieb zvíťazila nemocnica v Košiciach-Šaci. Prednosta jej Gynekologicko-pôrodníckej kliniky Ján Richnavský za základ úspechu označil spoluprácu vedenia a zamestnancov kliniky a najmä prístup personálu kliniky k rodičkám. Mamičky najpozitívnejšie oceňovali pôrodnicu vo Vranove nad Topľou. "Odozvu mamičiek na naše služby vyhodnocujeme na dennej báze a v pokiaľ je to v našich možnostiach, usilujeme sa maximálne uspokojiť ich želania," uviedol primár pôrodnice vo Vranovskej nemocnici Vladimír Spišák.

Do hodnotenia sa zapojilo 2149 mamičiek

Do hodnotenia sa v roku 2013 zapojilo 2149 mamičiek, zdravotnú starostlivosť posudzovalo 14 zdravotníckych expertov. Pri hodnotení služieb nemocníc v oblasti sa venovala pozornosť príprave i samotnému pôrodu, poskytnutia možnosti rodičkám mať pri sebe sprevádzajúcu osobu, ale aj tomu, ako sa zdravotnícke zariadenie stavia k prikladaniu dieťaťa na telo matky bezprostredne po pôrode, tzv. bondingu či možnosti ubytovania v nemocnici. Katarína Skybová z HPI skonštatovala, že slovenské pôrodnice sa zlepšili v hodnotení všetkých kategórií služieb. Najvýraznejšie zlepšenie zaznamenali v kategórii, ktorá sa týkali samotného pôrodu. „Naopak, ešte veľké rezervy sú v oblasti podpory dojčenia a bondingu.

Klinická psychologička a spoluautorka projektu Hana Celušáková v tejto súvislosti spresnila, že len dve tretiny žien malo možnosť byť s dieťaťom bezprostredne po pôrode, necelých 45 percent mám mohlo byť so svojím bábätkom dve hodiny po pôrode.

Trend v počte pôrodov cisárskym rezom

Sprievodca pôrodnicami si rovnako všímal trend v počte pôrodov cisárskym rezom – tento trend je naďalej stúpajúci. "Celkový počet cisárskych rezov v našich pôrodniciach dosahuje 27,9 percenta pôrodov," uviedla doktorka Silvia Hnilicová, ktorá sa podieľala na expertnom hodnotení. Hnilicová upozornila na to, že sa zvýšil počet pôrodníc, kde pôrod cisárskym rezom prekračuje maximálnu hodnotu stanovenú odborníkmi. V tejto súvislosti zvýraznila stav v pôrodnici v Nových Zámkoch, kde počet pôrodov cisárskym rezom prekračuje 52 percent všetkých pôrodov. "V tejto nemocnici je väčšia šanca že mamička bude rodiť cisárskym rezom ako vaginálnym pôrodom," uviedla Hnilicová.

Organizátori ankety poukázali tiež na problém nedostatočného zberu dát v slovenských pôrodniciach. HPI pripomenul, že v zahraničí existuje pribežný zber dát, ktorý umožňuje vyhodnotenie kvality práce. Aj na Slovensku je preto riešením zavedenie systémového opatrenia založenom na povinnom zbere dát a ich následného vyhodnocovania.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ani káva, ani čaj. Toto je v skutočnosti najhorší nápoj pred spaním

Ani káva, ani čaj. Toto je v skutočnosti najhorší nápoj pred spaním

VČERA - 20:11Zdravie

Najväčším nepriateľom spánku nie je ani káva, ani čaj. Bezsenné noci vám môže priviesť aj nápoj, ktorý si mnohí spájajú s pocitom uvoľnenia pred spaním.

Táto chyba ešte viac zhoršuje váš problém s lupinami

Táto chyba ešte viac zhoršuje váš problém s lupinami

VČERA - 7:15Zdravie

Ak na liečbu problémov s lupinami vo vlasoch využívate dostupné a lacné prostriedky, možno si tým ešte viac škodíte.

Chyba pri menštruácii, kvôli ktorej sa vám tvoria vyrážky

Chyba pri menštruácii, kvôli ktorej sa vám tvoria vyrážky

22:06 16.04.2024Zdravie

Menštruácia je nepohodlný proces, ktorý ešte viac komplikujú letné horúčavy. Vedeli ste o tom, že nesprávna starostlivosť o zdravie vám môže privodiť ďalšie menej známe ťažkosti?

5 vitamínov, pri ktorých si treba dať najväčší pozor na dávkovanie

5 vitamínov, pri ktorých si treba dať najväčší pozor na dávkovanie

6:27 16.04.2024Zdravie

Aj dobrého veľa škodí. Ak chcete vyhovieť svojmu zdraviu, dajte si pozor najmä pri užívaní týchto vitamínov.

Ako dosiahnuť, aby bolo biele pečivo zdravšie? Trik lekára vám zachráni zdravie

Ako dosiahnuť, aby bolo biele pečivo zdravšie? Trik lekára vám zachráni zdravie

6:29 15.04.2024Zdravie

Z bieleho pečiva netreba hneď robiť strašiaka. Takéto podávanie mu zaručí nižší glykemický index.