• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 13.8.2022Meniny má Ľubomír
20°Bratislava

Armáda plánuje vyslať do Afganistanu špeciálnych vojakov

  • 8:08 14.03.2013
  • BRATISLAVA
Armáda plánuje vyslať do Afganistanu špeciálnych vojakov

V Afganistane by od začiatku budúceho roka mohla pôsobiť samostatná a sebestačná, možno až 150-členná skupina špeciálnych operácii (SOTG) , ktorú by vyslala slovenská armáda.

Títo vojaci majú podporovať afganské bezpečnostné zložky a radiť im, ako plniť úlohy v špeciálnych operáciách. Predsunutá 35-členná skupina má do Afganistanu odísť už v júni tohto roka, aby vytvorila podmienky pre vyslanie a začatie plnenia operačných úloh skupiny od februára 2014.

Vyplýva to z návrhu rezortu obrany na zmenu mandátu pôsobenia slovenských vojakov v Afganistane, ktorým dnes poslanci odštartujú druhý deň 16. schôdze Národnej rady SR. Spojené štáty americké poskytnú Slovensku na vybudovanie skupiny 19 až 20 miliónov eur. Počty nasadených vojakov sa spresnia po dohode s aliančnými partnermi, keďže situácia v Afganistane sa dynamicky mení.

Poslanci potom otvoria diskusiu k novele zákona o verejnom obstarávaní v druhom čítaní. Podľa ministra vnútra Roberta Kaliňáka už nebude možné, aby sa uskutočnilo čo len jedno verejné obstarávanie bez toho, aby sa o tom nevedelo. Návrh podľa neho podstatne rozširuje zverejňovacie povinnosti.

Ministerstvo vnútra tvrdí, že hlavným cieľom novely je dosiahnutie efektívnosti vynakladania verejných zdrojov, posilnenie princípu súťaže s dôrazom na záujem štátu ako aj otvorenosť procesov verejného obstarávania a ochrana kvalitných a poctivých dodávateľov.

Bude platiť prísny zákaz dodatkov k uzavretým zmluvám, ktoré by mali zvýšiť cenu, pričom podľa ministra vnútra schváliť dodatky bude môcť iba Rada ÚVO. Pôjde o druhostupňový orgán úradu, ktorý bude posudzovať odvolania proti rozhodnutiam o námietkach. Zástupcovia opozície kritizovali novelu verejného obstarávania pre viaceré nedostatky. Snaha o centralizáciu verejného obstarávania môže podľa predsedu KDH Jána Figeľa viesť k ochromeniu štátnej správy a vytvoreniu priestoru pre korupciu.

Dopoludnia budú poslanci hlasovať aj o novele zákona o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov, ktorú prerokovali v stredu.

Poslancov dnes čakajú aj voľby predsedu Najvyššieho kontrolného úradu a kandidátov na členov disciplinárnych senátov. Na post šéfa NKÚ opätovne kandiduje Vladimír Klimeš, nominant SaS, ktorého podporujú aj opozičné strany SDKÚ-DS, KDH a Most-Híd.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Velič: Strana Za ľudí sa sústredí na to, aby koalícia ostala jednotná

Velič: Strana Za ľudí sa sústredí na to, aby koalícia ostala jednotná

VČERA - 18:01Domáce

Strana Za ľudí sa sústredí na to, aby ostala koalícia jednotná a našla riešenie krízy. Deklarovali to predstavitelia strany Viera Leščáková a Dušan Velič po piatkovom rokovaní v bratislavskom vládnom hoteli Bôrik.

Slovenskí hasiči sa vracajú domov z najdlhšej zahraničnej pomoci

Slovenskí hasiči sa vracajú domov z najdlhšej zahraničnej pomoci

VČERA - 16:50Domáce

Slovenskí hasiči, ktorí pomáhali s hasením požiaru v Národnom parku (NP) České Švajčiarsko na severozápade ČR, sa v sobotu (13. 8.) vracajú domov.

Premiér: Bez SaS bude moja vláda nefunkčná

Premiér: Bez SaS bude moja vláda nefunkčná

VČERA - 16:47Domáce

Bez SaS bude vláda Eduarda Hegera (OĽANO) nefunkčná a nebude mať v Národnej rade (NR) SR väčšinu.

Sulík: Nič z toho, čo bolo povedané na rokovaní, nevyzeralo ako kompromis

Sulík: Nič z toho, čo bolo povedané na rokovaní, nevyzeralo ako kompromis

VČERA - 16:30Domáce

Nič z toho, čo bolo povedané na koaličnom rokovaní, nevyzeralo ako kompromis a splnenie kardinálnej podmienky SaS.

Enviropolicajti vypátrali mužov, ktorí jazdou po Kysuci usmrtili stovky rýb

Enviropolicajti vypátrali mužov, ktorí jazdou po Kysuci usmrtili stovky rýb

VČERA - 14:22Domáce

Enviropolicajti odhalili trojicu páchateľov, ktorí začiatkom apríla tohto roka jazdili v koryte rieky Kysuca a usmrtili stovky rýb.