• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 24.5.2024Meniny má Ela
17°Bratislava

Reakcie na zvolenie pápeža: Je jednoduchý a otvorený

  • 22:01 13.03.2013
  • BRATISLAVA
Reakcie na zvolenie pápeža: Je jednoduchý a otvorený

Premiér Robert Fico chce v krátkom čase pozvať nového pápeža na Slovensko. Jeho predchodca Benedikt XVI. na Slovensko počas svojho pontifikátu prísť nestihol.

Fico chce pozvať nového pápeža Františka na Slovensko pri príležitosti 1150. výročia príchodu svätých Cyrila a Metoda na naše územie, ktoré si pripomíname tento rok.

„Táto voľba bude určite predmetom mnohých diskusií a analýz, a preto chcem novému Svätému Otcovi zaželať predovšetkým veľa zdravia a dobrých a múdrych rozhodnutí počas jeho pontifikátu. V tomto duchu mu pošlem aj blahoprajný telegram,“ uvádza sa v stanovisku premiéra, ktoré dnes poskytla agentúre SITA jeho hovorkyňa Beatrice Hudáková.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR s potešením prijalo správu o zvolení kardinála Jorge Maria Bergoglia do úradu hlavy katolíckej cirkvi a najvyššieho predstaviteľa Svätej stolice. Slovenská diplomacia je podľa stanoviska presvedčená, že Jeho Svätosť pápež František bude pre dnešný globalizovaný svet silnou morálnou autoritou, ktorá bude všestranne presadzovať vzájomné porozumenie a solidaritu medzi národmi a podporovať rozvoj dialógu medzi kultúrami a náboženstvami.

„Rezort diplomacie očakáva, že pontifikát pápeža Františka napomôže ďalšiemu prehlbovaniu vzájomnej spolupráce medzi SR a Svätou stolicou vo všetkých oblastiach spoločného záujmu. Pre Slovensko by bolo veľkou cťou, ak by mohlo privítať Svätého Otca v našej krajine už v tomto roku, kedy si pripomíname významné medzníky v budovaní národnej a štátotvornej identity slovenského národa - 1150. výročie príchodu sv. Cyrila a Metoda na naše územie a 20. výročie vzniku samostatnej SR a s tým súvisiace nadviazanie diplomatických stykov medzi SR a Svätou stolicou,“ uvádza sa v stanovisku.

Od nového Svätého Otca Františka I. sa podľa katolíckeho kňaza Mariána Gavendu dá čakať, že vnesie vitalitu Latinskej Ameriky do vymierajúcej Európy. Ako povedal Gavenda nového pápeža bude cítiť. Upozornil, že v Latinskej Amerike sa žije v kontexte sociálnych problémov, ktoré však cirkev rieši. Jeho duch modlitby bude zas oslovovať spiritualitu veriacich. „Je to človek modlitby. Syn železničiara, ktorý si sám varil. Teda hierarcha, ktorý žil civilným životom,“ zdôraznil Gavenda.

Gavenda je voľbou kardinálov potešený, pretože nová hlava katolíckej cirkvi pochádza z robotníckej rodiny, čo je dôležité, pretože dokáže pochopiť jednoduchých ľudí. Gavenda ocenil, že nový pápež vie po nemecky. „Je to jezuita, ale duch má františkánsky. Jeho jednoduchá civilnosť je dobrý signál,“ upozornil.

Gavenda v úvodnom príhovore pápeža Františka I. cítil určité črty spirituality Jána XXIII. „Jeho pozdrav na záver. Jeho jednoduchosť, dobrosrdečnosť. Modlitba za Benedikta XVI. Skôr ako udelil požehnanie, poprosil o modlitbu za seba. Išiel svojou originálnou cestou, a to spontánne,“ konštatoval s tým, že ide o kombináciu jednoduchosti a otvorenosti.

Nový pápež bol dvakrát predsedom argentínskej biskupskej konferencie, kde je podľa Gavendu živá diskusia o sociálnych problémoch. „Pozná teda realitu. Pozná nové modely života cirkvi, ako sú napríklad malé komunity."

Jeho voľba je podľa Gavendu prelom voči Južnej Amerike. Je to prvý pápež, ktorý pochádza z iného kontinentu ako je Európa. Bergoglio sa nespomínal medzi favoritmi na zvolenie. „Keď civilní ľudia považujú niekoho za favorita na pápeža, je omyl pravdepodobnejší,“ povedal Gavenda. Podľa neho voľbou kardináli ukázali, čo považujú za svoju najväčšiu prioritu. Gavendovi neprekáža ani vek nového pontifika. „Niekto v 65 rokoch môže byť menej dynamický, ale sú to aj individuálne danosti,“ dodal.

Predseda KDH Ján Figeľ víta voľbu nového pápeža ako silný signál pre obnovu Cirkvi. „Je to človek viery a pokory, skromnosti. Titul sluha sluhov Božích má v jeho osobe, životnom príbehu a zvolenom mene ešte silnejšie vyjadrenie,“ povedal.

Podľa neho svet potrebuje službu solidarity, dialógu a spolupatričnosti. „Presunom na juhoamerický kontinent, Cirkev ukazuje na svoju univerzalitu,“ konštatoval.

Nový pápež František bol podľa hovorcu Konferencie biskupov Slovenska Jozefa Kováčika hlavným protikanditátom Jozefa Ratzingera v konkláve pred ôsmimi rokmi. Ako povedal Kováčik pre agentúru SITA, voľba je obrovským prekvapením. Bergoglio je jezuita. Pochádza z Argentíny, má 76 rokov. Kardináli ho zvolili po druhom kole konkláve.
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Polícia vyhlásila mimoriadne pátranie po nezvestnej Zdenke

Polícia vyhlásila mimoriadne pátranie po nezvestnej Zdenke

VČERA - 22:19Domáce

Polícia žiada verejnosť o pomoc.

Andrej Danko vystúpil na demonštrácii v Prahe, ktorú organizoval Tomio Okamura

Andrej Danko vystúpil na demonštrácii v Prahe, ktorú organizoval Tomio Okamura

VČERA - 21:59Domáce

Líder SNS Andrej Danko vo štvrtok vystúpil na demonštrácii v Prahe, ktorú zvolal predseda českej strany SPD Tomio Okamura.

SHMÚ vydal výstrahu pre celé Slovensko, počasie môže ohroziť zdravie

SHMÚ vydal výstrahu pre celé Slovensko, počasie môže ohroziť zdravie

VČERA - 20:52Domáce

Slovenský hydrometeorologický ústav o tom informoval na webe.

V rodinnom dome našli mŕtveho chlapca, podľa polície smrť mohla spôsobiť neznáma látka

V rodinnom dome našli mŕtveho chlapca, podľa polície smrť mohla spôsobiť neznáma látka

VČERA - 14:56Domáce

Polícia vyšetruje úmrtie mladistvej osoby, začala trestné stíhanie.

ÚVZ a SHMÚ varujú pred búrkami: Ľudia by sa nemali zdržiavať na otvorenom priestranstve

ÚVZ a SHMÚ varujú pred búrkami: Ľudia by sa nemali zdržiavať na otvorenom priestranstve

VČERA - 14:26Domáce

Pri búrkach by sa ľudia nemali zdržiavať na otvorenom priestranstve či pri otvorených lokalitách vodných plôch a ich blízkom okolí.