• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 13.8.2022Meniny má Ľubomír
20°Bratislava

Procházka a Huba ohrozujú zvolenie kandidáta do NKÚ

  • 3:04 14.03.2013
  • BRATISLAVA
Procházka a Huba ohrozujú zvolenie kandidáta do NKÚ

Voľbu opozičného kandidáta na post predsedu Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) ohrozuje podľa predsedu poslaneckého klubu KDH Pavla Hrušovského návrh dvojice opozičných poslancov na post podpredsedu tohto úradu.

Ako povedal Hrušovský dnes na tlačovej besede, dvojica poslancov Mikuláš Huba (OĽaNO) a Radoslav Procházka (nezaradený) porušujú dohodu opozície, pretože existuje nepísané pravidlo, že pozícia predsedu NKÚ patrí opozícii a posty podpredsedov vládnej strane.
Kontrakt s vládnou stranou

„KDH dohodu opozície rešpektuje. Dohoda je porušená v tom, že dvaja poslanci opozície navrhli kandidáta, ktorý môže zmariť pôvodnú dohodu, že predsedom úradu bude kandidát opozície,“ zdôraznil s tým, že ho zaujíma, či dvojica poslancov má nejaký kontrakt s vládnou stranou. Podľa neho týchto poslancov môže ohroziť zvolenie opozičného kandidáta za predsedu NKÚ.

Na post predsedu Najvyššieho kontrolného úradu opätovne kandiduje iba Vladimír Klimeš, ktorého do funkcie navrhla SaS. Klimeš má podporu aj ďalších opozičných strán SDKÚ-DS, KDH a Mosta-Híd.

Na posty dvoch podpredsedov NKÚ dostala Kancelária Národnej rady SR iba jedného kandidáta, poslanci Mikuláš Huba (OĽaNO) a Radoslav Procházka (nezaradený) navrhli Milana Galandu. Nová voľba predsedu NKÚ a dvoch podpredsedov úradu sa bude konať na schôdzi Národnej rady SR 14. marca.
Vládni poslanci dvakrát zablokovali zvolenie

Premiér Robert Fico a politici Smeru-SD oficiálne deklarujú, že post predsedu NKÚ patrí opozícii. V praxi však vládni poslanci dvakrát zablokovali zvolenie opozičného kandidáta - najprv Kamila Krnáča a neskôr Vladimíra Klimeša. Argumentovali, že opozícia musí hlasovať za svojho kandidáta do posledného človeka, čo sa nestalo.

Premiér už skôr navrhol, aby opozičné strany predstavili viacero kandidátov, z ktorých by si Smer-SD vybral. Funkčné obdobie Jána Jasovského sa skončilo vo februári 2012, keďže parlament stále nezvolil jeho nástupcu, zostáva na čele úradu.
Musia sa dohodnúť všetky strany

Opozícia s výnimkou OĽaNO premiérovi a vláde vyčíta, že nedrží slovo a bojí sa kontroly. Smer-SD by podľa nej mal podporiť opozičného kandidáta, ako sa na tom všetky parlamentné strany dohodli po parlamentných voľbách.

Líder OĽaNO Igor Matovič si myslí, že trojica strán združených v Ľudovej platforme sa pri voľbách predsedu NKÚ správala "extrémne nezodpovedne". Navrhol, aby ďalší kandidát vzišiel z výberového konania, ktoré by pripravili opozičné subjekty spolu s odborníkmi.
Každý môže navrhnúť kandidáta

Poslanec NR SR Mikuláš Huba (OĽaNO) nikde nezaregistroval, že by sa opozícia radila, či niekoho nominuje, alebo nenominuje na post podpredsedu Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ).

Ako povedal Huba pre agentúru SITA v reakcii na slová predsedu poslaneckého klubu KDH Pavla Hrušovského, spolu s Radoslavom Procházkom navrhli kandidáta na podpredsedu NKÚ ako jednotliví poslanci, na čo majú právo. „Nie je to iniciatíva poslaneckého klubu, ani nikoho iného,“ povedal.
Zvolenie predsedu je vo hviezdach

V prípade zvolenia predsedu NKÚ nominovaného opozíciou, čo je podľa Hubu vo hviezdach, by takýto predseda bol sám ako vojak v poli.

„Išlo by len o formálne gesto. Bolo by žiaduce, aby jeden z podpredsedov bol tiež z opozície, ak je snaha, aby niektoré kontrolné orgány mala aspoň trochu v rukách opozícia. Keď tam bude sám predseda, to neznamená, že to bude opozičný kontrolný orgán,“ povedal Huba.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Velič: Strana Za ľudí sa sústredí na to, aby koalícia ostala jednotná

Velič: Strana Za ľudí sa sústredí na to, aby koalícia ostala jednotná

VČERA - 18:01Domáce

Strana Za ľudí sa sústredí na to, aby ostala koalícia jednotná a našla riešenie krízy. Deklarovali to predstavitelia strany Viera Leščáková a Dušan Velič po piatkovom rokovaní v bratislavskom vládnom hoteli Bôrik.

Slovenskí hasiči sa vracajú domov z najdlhšej zahraničnej pomoci

Slovenskí hasiči sa vracajú domov z najdlhšej zahraničnej pomoci

VČERA - 16:50Domáce

Slovenskí hasiči, ktorí pomáhali s hasením požiaru v Národnom parku (NP) České Švajčiarsko na severozápade ČR, sa v sobotu (13. 8.) vracajú domov.

Premiér: Bez SaS bude moja vláda nefunkčná

Premiér: Bez SaS bude moja vláda nefunkčná

VČERA - 16:47Domáce

Bez SaS bude vláda Eduarda Hegera (OĽANO) nefunkčná a nebude mať v Národnej rade (NR) SR väčšinu.

Sulík: Nič z toho, čo bolo povedané na rokovaní, nevyzeralo ako kompromis

Sulík: Nič z toho, čo bolo povedané na rokovaní, nevyzeralo ako kompromis

VČERA - 16:30Domáce

Nič z toho, čo bolo povedané na koaličnom rokovaní, nevyzeralo ako kompromis a splnenie kardinálnej podmienky SaS.

Enviropolicajti vypátrali mužov, ktorí jazdou po Kysuci usmrtili stovky rýb

Enviropolicajti vypátrali mužov, ktorí jazdou po Kysuci usmrtili stovky rýb

VČERA - 14:22Domáce

Enviropolicajti odhalili trojicu páchateľov, ktorí začiatkom apríla tohto roka jazdili v koryte rieky Kysuca a usmrtili stovky rýb.