• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 23.5.2024Meniny má Želmíra
17°Bratislava

Procházka a Huba ohrozujú zvolenie kandidáta do NKÚ

  • 3:04 14.03.2013
  • BRATISLAVA
Procházka a Huba ohrozujú zvolenie kandidáta do NKÚ

Voľbu opozičného kandidáta na post predsedu Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) ohrozuje podľa predsedu poslaneckého klubu KDH Pavla Hrušovského návrh dvojice opozičných poslancov na post podpredsedu tohto úradu.

Ako povedal Hrušovský dnes na tlačovej besede, dvojica poslancov Mikuláš Huba (OĽaNO) a Radoslav Procházka (nezaradený) porušujú dohodu opozície, pretože existuje nepísané pravidlo, že pozícia predsedu NKÚ patrí opozícii a posty podpredsedov vládnej strane.
Kontrakt s vládnou stranou

„KDH dohodu opozície rešpektuje. Dohoda je porušená v tom, že dvaja poslanci opozície navrhli kandidáta, ktorý môže zmariť pôvodnú dohodu, že predsedom úradu bude kandidát opozície,“ zdôraznil s tým, že ho zaujíma, či dvojica poslancov má nejaký kontrakt s vládnou stranou. Podľa neho týchto poslancov môže ohroziť zvolenie opozičného kandidáta za predsedu NKÚ.

Na post predsedu Najvyššieho kontrolného úradu opätovne kandiduje iba Vladimír Klimeš, ktorého do funkcie navrhla SaS. Klimeš má podporu aj ďalších opozičných strán SDKÚ-DS, KDH a Mosta-Híd.

Na posty dvoch podpredsedov NKÚ dostala Kancelária Národnej rady SR iba jedného kandidáta, poslanci Mikuláš Huba (OĽaNO) a Radoslav Procházka (nezaradený) navrhli Milana Galandu. Nová voľba predsedu NKÚ a dvoch podpredsedov úradu sa bude konať na schôdzi Národnej rady SR 14. marca.
Vládni poslanci dvakrát zablokovali zvolenie

Premiér Robert Fico a politici Smeru-SD oficiálne deklarujú, že post predsedu NKÚ patrí opozícii. V praxi však vládni poslanci dvakrát zablokovali zvolenie opozičného kandidáta - najprv Kamila Krnáča a neskôr Vladimíra Klimeša. Argumentovali, že opozícia musí hlasovať za svojho kandidáta do posledného človeka, čo sa nestalo.

Premiér už skôr navrhol, aby opozičné strany predstavili viacero kandidátov, z ktorých by si Smer-SD vybral. Funkčné obdobie Jána Jasovského sa skončilo vo februári 2012, keďže parlament stále nezvolil jeho nástupcu, zostáva na čele úradu.
Musia sa dohodnúť všetky strany

Opozícia s výnimkou OĽaNO premiérovi a vláde vyčíta, že nedrží slovo a bojí sa kontroly. Smer-SD by podľa nej mal podporiť opozičného kandidáta, ako sa na tom všetky parlamentné strany dohodli po parlamentných voľbách.

Líder OĽaNO Igor Matovič si myslí, že trojica strán združených v Ľudovej platforme sa pri voľbách predsedu NKÚ správala "extrémne nezodpovedne". Navrhol, aby ďalší kandidát vzišiel z výberového konania, ktoré by pripravili opozičné subjekty spolu s odborníkmi.
Každý môže navrhnúť kandidáta

Poslanec NR SR Mikuláš Huba (OĽaNO) nikde nezaregistroval, že by sa opozícia radila, či niekoho nominuje, alebo nenominuje na post podpredsedu Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ).

Ako povedal Huba pre agentúru SITA v reakcii na slová predsedu poslaneckého klubu KDH Pavla Hrušovského, spolu s Radoslavom Procházkom navrhli kandidáta na podpredsedu NKÚ ako jednotliví poslanci, na čo majú právo. „Nie je to iniciatíva poslaneckého klubu, ani nikoho iného,“ povedal.
Zvolenie predsedu je vo hviezdach

V prípade zvolenia predsedu NKÚ nominovaného opozíciou, čo je podľa Hubu vo hviezdach, by takýto predseda bol sám ako vojak v poli.

„Išlo by len o formálne gesto. Bolo by žiaduce, aby jeden z podpredsedov bol tiež z opozície, ak je snaha, aby niektoré kontrolné orgány mala aspoň trochu v rukách opozícia. Keď tam bude sám predseda, to neznamená, že to bude opozičný kontrolný orgán,“ povedal Huba.
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Polícia vyhlásila mimoriadne pátranie po nezvestnej Zdenke

Polícia vyhlásila mimoriadne pátranie po nezvestnej Zdenke

DNES - 22:19Domáce

Polícia žiada verejnosť o pomoc.

Andrej Danko vystúpil na demonštrácii v Prahe, ktorú organizoval Tomio Okamura

Andrej Danko vystúpil na demonštrácii v Prahe, ktorú organizoval Tomio Okamura

DNES - 21:59Domáce

Líder SNS Andrej Danko vo štvrtok vystúpil na demonštrácii v Prahe, ktorú zvolal predseda českej strany SPD Tomio Okamura.

SHMÚ vydal výstrahu pre celé Slovensko, počasie môže ohroziť zdravie

SHMÚ vydal výstrahu pre celé Slovensko, počasie môže ohroziť zdravie

DNES - 20:52Domáce

Slovenský hydrometeorologický ústav o tom informoval na webe.

V rodinnom dome našli mŕtveho chlapca, podľa polície smrť mohla spôsobiť neznáma látka

V rodinnom dome našli mŕtveho chlapca, podľa polície smrť mohla spôsobiť neznáma látka

DNES - 14:56Domáce

Polícia vyšetruje úmrtie mladistvej osoby, začala trestné stíhanie.

ÚVZ a SHMÚ varujú pred búrkami: Ľudia by sa nemali zdržiavať na otvorenom priestranstve

ÚVZ a SHMÚ varujú pred búrkami: Ľudia by sa nemali zdržiavať na otvorenom priestranstve

DNES - 14:26Domáce

Pri búrkach by sa ľudia nemali zdržiavať na otvorenom priestranstve či pri otvorených lokalitách vodných plôch a ich blízkom okolí.