• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 1.3.2024Meniny má Albín
Bratislava

Európska únia sa dohodla na sankciách voči Rusku

  • 6:23 13.03.2014
  • BRUSEL
Európska únia sa dohodla na sankciách voči Rusku

Nemecká kancelárka Angela Merkelová uviedla, že sankčné opatrenia budú uvalené v pondelok, ak nedôjde k diplomatickému pokroku.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová

Európska únia sa dohodla na rámci svojich prvých sankcií voči Rusku od studenej vojny. 

Pôjde o dôraznejšiu reakciu na ukrajinskú krízu, než mnohí očakávali, ako aj známku súdržnosti s Washingtonom v snahe potrestať Moskvu za obsadenie Krymu, uviedla agentúra Reuters.

K sankciám EÚ načrtnutým v dokumente, do ktorého v stredu nahliadla agentúra Reuters, patrí zákaz cestovania a zmrazenie majetku zatiaľ neurčených ruských jednotlivcov a firiem obviňovaných z narúšania územnej celistvosti Ukrajiny.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová uviedla, že sankčné opatrenia budú uvalené v pondelok, ak nedôjde k diplomatickému pokroku.

Sankcie plánované Európskou úniou sú podobné krokom, ktoré už avizoval Washington, budú však mať oveľa väčší dosah, pretože európske krajiny nakupujú väčšinu ruského vývozu ropy a zemného plynu. USA sú pre Rusko menej významným obchodným partnerom - objem ich bilaterálneho obchodu v roku 2012 bol asi desaťkrát menší než obchodu medzi EÚ a Ruskom, napísal Reuters.

Zákaz cestovania a zmrazenie majetku

Podľa agentúry sa zdá, že lídrov únie, ktorých rozhodovanie často spomaľuje potreba konsenzu, vyburcovala rýchlosť, s akou Rusi postupujú v otázke Krymu.

Zákazy cestovania a zmrazenie majetku by mohli odrezať členov ruskej elity od európskych miest, ktoré sú ich druhým domovom, a európskych bánk, kde majú peniaze.

Rusko hrozí odplatou za sankcie

Rusko pohrozilo odplatou za prípadné sankcie, lídri EÚ však podľa všetkého stavajú na tom, že Moskva môže stratiť viac než krajiny únie.

Zásobníky zemného plynu vo veľkej časti Európy sú plné po miernej zime a vrchol zimnej spotreby sa už skončil.

Objem obchodu krajín EÚ s Ruskom pritom tvorí len jedno percento hrubého domáceho produktu únie, avšak až 15 percent HDP Ruska, konštatovalo nemecké Spolkové združenie veľkoobchodu, zahraničného obchodu a služieb (BGA).

"Obchodný konflikt by bol bolestivý pre nemecké hospodárstvo, avšak pre ruské hospodárstvo by bol životu nebezpečný," vyhlásil prezident BGA Anton Börner.

Zoznam zasiahnutých osôb

Mnohí investori sa stále domnievajú, že sankcie pravdepodobne nebudú natoľko vážne, aby z hľadiska Moskvy narušili "normálne fungovanie", zdôrazňujú však, že významnejšia je hrozba závažnejších budúcich opatrení.

Hoci sa EÚ dohodla na znení sankcií, naďalej pracuje na zozname zasiahnutých osôb. V Londýne sa tento týždeň v tomto smere konali rozhovory predstaviteľov Británie, USA, Talianska, Francúzska, Nemecka, Poľska, Švajčiarska, Turecka a Japonska.

"Pokiaľ viem, na stretnutí sa podrobne hovorilo o menách," povedal zdroj z EÚ. "Definitívny zoznam nebol vypracovaný, avšak bude hotový do pondelka."

Európski predstavitelia naznačili, že ruský prezident Vladimir Putin a minister zahraničných vecí Sergej Lavrov na sankčnom zozname nebudú, aby sa ponechali otvorené kanály na komunikáciu. Očakáva sa, že terčom sankcií budú osoby blízke Putinovi z radov bezpečnostných služieb a armády, ako aj poslancov.

EÚ uviedla, že je pripravená podniknúť aj ďalšie kroky, ako sú zbrojné embargo a ďalšie obchodné opatrenia, dodáva Reuters.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál TASR, Foto: TASR/AP
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Zomrel bývalý kanadský premiér Brian Mulroney

Zomrel bývalý kanadský premiér Brian Mulroney

DNES - 6:13Zahraničné

Vo veku 84 rokov zomrel bývalý kanadský premiér Brian Mulroney. Oznámila to vo štvrtok na sociálnej sieti X jeho dcéra Caroline.

Washington: Incident v Gaze s množstvom mŕtvych dokazuje potrebu prímeria

Washington: Incident v Gaze s množstvom mŕtvych dokazuje potrebu prímeria

DNES - 6:11Zahraničné

Americký prezident Joe Biden naliehal vo štvrtok na rýchle uzavretie dohody o prímerí.

Spojené štáty reagovali na Putinove výroky o jadrovej vojne

Spojené štáty reagovali na Putinove výroky o jadrovej vojne

VČERA - 21:52Zahraničné

Spojené štáty vo štvrtok odsúdili varovania ruského prezidenta Vladimira Putina pred hrozbou rozpútania jadrovej vojny a označili ich za "nezodpovedné".

Šéf OSN odsudzuje tragický prípad humanitárnej pomoci v Gaze

Šéf OSN odsudzuje tragický prípad humanitárnej pomoci v Gaze

VČERA - 21:49Zahraničné

Generálny tajomník OSN António Guterres odsudzuje tragický prípad humanitárnej pomoci na severe Pásma Gazy, pri ktorom bolo podľa palestínskeho hnutia Hamas zabitých vyše 100 ľudí.

Šéf Pentagónu: Izrael zabil od októbra vyše 25.000 palestínskych žien a detí

Šéf Pentagónu: Izrael zabil od októbra vyše 25.000 palestínskych žien a detí

VČERA - 21:48Zahraničné

Izrael od útoku militantnej skupiny Hamas zo 7. októbra minulého roka zabil viac ako 25.000 palestínskych žien a detí. Uviedol to vo štvrtok americký minister obrany Lloyd Austin.