• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 1.3.2024Meniny má Albín
Bratislava

Obama vyzval Rusko, aby si referendum na Kryme rozmyslelo

  • 22:26 12.03.2014
  • WASHINGTON
Obama vyzval Rusko, aby si referendum na Kryme rozmyslelo

Obama a Jaceňuk sa stretli práve v čase, keď americký Senát začal rokovať o balíku prípadných nových sankcií proti Rusku a o ekonomickej pomoci pre Ukrajinu.

Americký prezident Barack Obama (vpravo) si podáva ruku s ukrajinským premiérom Arsenijom Jaceňukom počas ich stretnutia v Oválnej pracovni Bieleho domu vo Washingtone 12. marca 2014.

Americký prezident Barack Obama vyjadril dnes nádej, že referendum o budúcnosti ukrajinského Krymu sa dá zastaviť. Jeho výroky zazneli po stretnutí s novým ukrajinským premiérom Arsenijom Jaceňukom v Bielom dome, na spoločnej tlačovej konferencii. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Obama sediaci v Oválnej pracovni po boku Jaceňuka vyslovil nádej, že posledné diplomatické pokusy možno povedú k "prehodnoteniu" konania nedeľného referenda o pripojení Krymu k Rusku, ktoré Moskva podporuje. Obama však dodal, že ak sa referendum uskutoční, "neuznáme ho".

Obama a Jaceňuk sa stretli práve v čase, keď americký Senát začal rokovať o balíku prípadných nových sankcií proti Rusku a o ekonomickej pomoci pre Ukrajinu. Návrh zákona sa nezameriava na ruské banky či energetické spoločnosti, ako to navrhovali niektorí zákonodarcovia, ale dáva ministrovi zahraničných vecí Johnovi Kerrymu viac priestoru a slobody v rozhodovaní. Kerry sa pripravuje na diplomatické rozhovory s ruským rezortným partnerom Sergejom Lavrovom, ktoré sa uskutočnia v Európe v piatok 14. mája.

Jaceňuk, 39-ročný prozápadný predstaviteľ, sa ujal úradu premiéra koncom februára, keď proruský prezident Viktor Janukovyč ušiel z Ukrajiny, čomu predchádzali tri mesiace politických protestov. Ukrajina teraz uviazla v diplomatickom zápase medzi Východom a Západom - Jaceňuk v tejto súvislosti v Bielom dome vyhlásil, že Rusko musí uznať, že Ukrajina má vzťahy s oboma.

"Ukrajina je a bude súčasťou západného sveta," vyhlásil Jaceňuk, ktorý rozprával plynulou angličtinou.

Obama a Jaceňuk spoločne apelovali na Rusko, aby obnovilo dialóg, pretože ak bude naďalej pokračovať v agresii na Kryme, bude za to musieť "zaplatiť".

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Spojené štáty reagovali na Putinove výroky o jadrovej vojne

Spojené štáty reagovali na Putinove výroky o jadrovej vojne

VČERA - 21:52Zahraničné

Spojené štáty vo štvrtok odsúdili varovania ruského prezidenta Vladimira Putina pred hrozbou rozpútania jadrovej vojny a označili ich za "nezodpovedné".

Šéf OSN odsudzuje tragický prípad humanitárnej pomoci v Gaze

Šéf OSN odsudzuje tragický prípad humanitárnej pomoci v Gaze

VČERA - 21:49Zahraničné

Generálny tajomník OSN António Guterres odsudzuje tragický prípad humanitárnej pomoci na severe Pásma Gazy, pri ktorom bolo podľa palestínskeho hnutia Hamas zabitých vyše 100 ľudí.

Šéf Pentagónu: Izrael zabil od októbra vyše 25.000 palestínskych žien a detí

Šéf Pentagónu: Izrael zabil od októbra vyše 25.000 palestínskych žien a detí

VČERA - 21:48Zahraničné

Izrael od útoku militantnej skupiny Hamas zo 7. októbra minulého roka zabil viac ako 25.000 palestínskych žien a detí. Uviedol to vo štvrtok americký minister obrany Lloyd Austin.

V Moskve zadržali šéfredaktora denníka Novaja gazeta

V Moskve zadržali šéfredaktora denníka Novaja gazeta

VČERA - 21:44Zahraničné

Polícia vo štvrtok zadržala v Moskve šéfredaktora ruských nezávislých novín Novaja gazeta Sergeja Sokolova pre obvinenia z diskreditácie ruskej armády.

Biden podľa Trumpa musí podstúpiť kognitívny test

Biden podľa Trumpa musí podstúpiť kognitívny test

VČERA - 20:56Zahraničné

Bývalý americký prezident Donald Trump vyzval vo štvrtok prezidenta Joea Bidena, aby podstúpil kognitívny test. Skritizoval ho tiež za "príšerné rozhodnutia".