• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 28.5.2024Meniny má Viliam
24°Bratislava

Daniel Lipšic zváži odvolávanie ministra spravodlivosti

  • 21:28 19.02.2014
  • BRATISLAVA
Daniel Lipšic zváži odvolávanie ministra spravodlivosti

Nezaradený poslanec NR SR a predseda NOVA Daniel Lipšic zváži zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu na odvolanie ministra spravodlivosti Tomáša Boreca. Ako povedal dnes Lipšic novinárom, dôvodom je nespokojnosť s vysvetlením ministra, prečo podal mimoriadne dovolanie v prípade Františka O., ktorý je odsúdený za korupciu.

Borec dnes podanie dovolania zdôvodňoval na mimoriadnom rokovaní parlamentného brannobezpečnostného výboru. "Nikto nemôže byť spokojný s vysvetlením ministra. Rozhodnutie ministra podať dovolanie v prospech skorumpovaného politika je veľmi zlý signál. Zlý signál polícii, že nemusia vyšetrovať, lebo aj tak sa vec skončí v nedohľadne. Demotivuje to policajtov vyšetrovať korupčné prípady," povedal Lipšic. Dôkazom jeho slov podľa neho je, že za dva roky vlády Roberta Fica nebol odhalený žiadny väčší korupčný prípad. "To je ďalší signál, že aj keď sa polícia snaží a niekoho odhalí, ten niekto si nájde svojho ochrancu, možno v ministrovi spravodlivosti," konštatoval.

Princíp fungovania mafie

Druhý zničujúci signál podľa Lipšica je ten, že sa vytvára reálne zdanie, že ak aj je niekto skorumpovaným politikom, verejným funkcionárom, ale má správne konexie a správnu stranícku značku, vždy ho nakoniec vysekajú. "To je princíp fungovania mafie, že o svojich sa postarajú. Tieto dva signály sú pre spoločnosť zničujúce," vyhlásil.

Minister argumentoval tým, že má povinnosť podať dovolanie, keď vyhodnotí, že žiadosť toho, kto o dovolanie žiada, sa zakladá na pádnych dôvodoch. "Keď som vyhodnotil, že dovolanie bude dôvodné, musel som ho podať," uviedol Borec novinárom s tým, že sa rozhodol na základe spisu a rozsudkov. "Vyhodnotenie prebehlo na odbornej báze," povedal. Podľa neho boli v kauze nesprávne vyhodnotené odpočúvania. Súd teraz má rozhodnúť, či má pravdu minister, alebo súdy.

Zneužitie funkcie

Opoziční členovia výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť zvolali mimoriadnu schôdzu, pretože Borec podal dovolanie v prospech bývalého košického mestského poslanca Františka O., odsúdeného za korupciu. O prípade informoval týždenník Trend. "Je tu vážne podozrenie, že minister Borec zneužil svoju funkciu, aby zabránil nástupu odsúdeného na výkon trestu. Chceme, aby svoje konanie vysvetlil," zdôvodnil zvolanie výboru poslanec za hnutie NOVA Daniel Lipšic.

Týždenník Trend písal o prípade, v ktorom figuroval aj košický exposlanec a niekdajší dekan košickej leteckej fakulty František O. Najvyšší súd mu vlani potvrdil päťročný trest za korupciu. Hoci odvtedy uplynulo viac než deväť mesiacov, niekdajší regionálny politik je stále na slobode. Minister spravodlivosti Tomáš Borec (nominant Smeru-SD) podal v jeho prospech dovolanie a pozastavil mu nástup do väzenia. Borec podal za takmer tri roky vo funkcii 31 dovolaní. Raz výkon trestu prerušil, išlo o ženu, ktorá sedela vo väzení za zabitie svojho manžela, ale zrejme tak konala v sebaobrane.

Podmienečný trest

Podľa štatistiky rezortu iba jediný raz trest odňatia slobody Tomáš Borec svojím rozhodnutím odložil. Prečo práve v prípade Františka O., pýta sa Trend.

"V ostatných prípadoch nebolo nutné takéto návrhy podávať napríklad preto, že išlo len o podmienečný trest, respektíve o úhrnný (to znamená, že odsúdený už vo väzení bol pre iný skutok, pozn. Trend)," uviedlo tlačové oddelenie ministerstva.

Argumentuje aj tým, že ak je občan pre justičný omyl neprávom uväznený, štátu potom hrozia žaloby. Aktuálnych je niekoľko takýchto žalôb, v ktorých si odsúdení uplatňujú celkovo 9,5 milióna eur. To sa podľa ministerstva mohlo týkať aj Františka O.

"Ministerstvo spravodlivosti vo vyžiadanom trestnom spise vykonalo prieskum, pričom zistilo, že vo veci súdy nevykonali dokazovanie v rozsahu, ktorý je nevyhnutný pre správne rozhodnutie," zdôvodnilo ministerstvo. Borec podľa Trendu odmieta, že by Františkovi O. pomohlo, že kandidoval vo farbách koalície Smeru-SD. "Všetky dovolania podané ministrom boli podané zo zákonných dôvodov a nikto nerieši politickú otázku či členstvo odsúdených v strane."

Sľúbený úplatok

Minister pri odvolaní využil odsek Trestného poriadku, ktorým spochybnil kvalifikáciu skutku. Teda samotný fakt, že išlo o korupciu. Podľa prokuratúry podnikateľ Jozef M. v roku 2007 prostredníctvom Mariána M., konateľa inej firmy, sľúbil Františkovi O. úplatok 11 285 eur (340-tisíc Sk). Za tieto peniaze poslanec mal podľa vyšetrovateľa hlasovať za predaj lukratívnej nehnuteľnosti na Hlavnej ulici v Košiciach a mal tiež zabezpečiť ďalšie poslanecké hlasy.

Ďalší poslanec Peter C. podľa prokuratúry mal zase návrh na predaje predložiť na rokovanie zastupiteľstva vo februári 2008 takým spôsobom, aby sa s nimi poslanci nemohli oboznámiť. V marci 2008 košické mestské zastupiteľstvo schválilo predaj budovy pozostávajúcej z jedného nebytového priestoru a dvoch bytov za 178 915 eur (5 390 000 korún).

Trhová cena vraj bola najmenej dvakrát vyššia. Obaja poslanci počas súdu spáchanie skutku popreli. Petra C. oslobodili. Marián M. tvrdil, že len zahral divadielko, že treba niekoho podplatiť. V prípade predaja nehnuteľnosti sa údajne angažoval len preto, že zo spoluobžalovaného Jozefa M. chcel mať sponzora svojho poľovného združenia. Úplatky podľa neho reálne nikto nepýtal.
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Polícia začala v súvislosti s nehodou na D1 pri Hornej Strede trestné stíhanie

Polícia začala v súvislosti s nehodou na D1 pri Hornej Strede trestné stíhanie

DNES - 9:57Domáce

V súvislosti s pondelkovou tragickou dopravnou nehodou na diaľnici D1 začal novomestský policajný vyšetrovateľ trestné stíhanie za prečin usmrtenia v súbehu s prečinom ublíženia na zdraví.

Polícia pátra po nezvestnej 33 ročnej žene

Polícia pátra po nezvestnej 33 ročnej žene

DNES - 8:41Domáce

33 ročná Hana v nedeľu (26.05.2024) odišla z rezortu Hrebienok vo Vysokých Tatrách, v Smokovci pár minút po 23-tej hodine na prechádzku, no späť sa už nevrátila.

Prezidentka vyjadrila sústrasť rodinám hasičov, ktorí zahynuli pri nehode na D1

Prezidentka vyjadrila sústrasť rodinám hasičov, ktorí zahynuli pri nehode na D1

DNES - 7:58Domáce

Prezidentka SR Zuzana Čaputová vyjadrila sústrasť rodinám hasičov, ktorí zahynuli pri pondelkovej (27. 5.) nehode na diaľnici D1.

Blanár: Slovensko na darcovskej konferencii dalo pre Sýriu 2,6 milióna eur

Blanár: Slovensko na darcovskej konferencii dalo pre Sýriu 2,6 milióna eur

VČERA - 21:37Domáce

Šéf slovenskej diplomacie Juraj Blanár večer potvrdil, že Slovensko v rámci ôsmeho ročníka bruselskej konferencie na tému "Podpora budúcnosti Sýrie a okolitého regiónu" prispelo ako darca sumou 2,6 milióna eur.

Prieskum: Voľby by v máji vyhral Smer-SD, nasledovali by PS a Hlas-SD

Prieskum: Voľby by v máji vyhral Smer-SD, nasledovali by PS a Hlas-SD

VČERA - 19:49Domáce

Voľby do Národnej rady (NR) SR by v máji vyhrala strana Smer-SD so ziskom 21,8 percenta hlasov.