• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 11.5.2025Meniny má Blažena
Bratislava

Smer podľa KDH mladým nepomáha, snaží sa získať si hlasy

  • 12:48 01.02.2014
  • BRATISLAVA
Smer podľa KDH mladým nepomáha, snaží sa získať si hlasy

Smer-SD sa podľa podpredsedu KDH Miloša Moravčíka už teraz snaží ovplyvniť nasledujúce parlamentné voľby vo svoj prospech. Ako Moravčík povedal pre agentúru SITA, Smer-SD umelo vytvára pracovné miesta, čo môže ovplyvniť výsledok parlamentných volieb v prospech vládnej strany.

Peniaze sa prejedia

Ako príklad Moravčík uviedol manipuláciu štatistík nezamestnanosti mladých cez vytváranie dočasných pracovných miest platených z eurofondov. „Výsledkom bude ilúzia zlepšenia zamestnanosti mladých po dobu, kým sa peniaze neminú. Z doteraz zverejnených informácií vyplýva, že veľká časť z plánovaných 200 mil. eur má poslúžiť práve na tento účel. Na 200 miliónoch pre mladých tak zarobí najmä Smer-SD, pretože mu pomôžu v predvolebnej kampani. Pre mladých to však žiadna výhra nebude, peniaze sa totiž prejedia a ich nezamestnanosť opäť výrazne vzrastie,“ zdôraznil Moravčík.

To, že vláde Smeru-SD podľa Moravčíka nezáleží úprimne na mladých, dokazujú aj kroky, ktoré doteraz urobila. „Začala ich cez odvody oberať o časť ich zárobkov z brigád, znížila ich príjmy na absolventskej praxi zo životného minima na jeho 60 percent a zhoršila dostupnosť študentských pôžičiek. Smer-SD tak poškodil desiatky tisíc mladých ľudí, ktorým zhoršil životnú úroveň. Teraz sa tvári, že pomáha,“ upozornil Moravčík.
Zvýhodňujú dotované firmy

Pravdou však podľa neho je, že zvýhodňuje firmy, ktoré sa k dotáciám dostanú, a znevýhodňuje ostatné. Zvýhodňuje tiež uchádzačov o dotované pracovné miesta a znevýhodňuje ostatných. Peniaze z eurofondov by podľa neho bolo lepšie použiť na motiváciu firiem poskytovať odbornú prax počas školy a na odvodové prázdniny pre absolventov, ktorí sú poškodení súčasným, zle fungujúcich školstvom.

Premiér Robert Fico ohlásil na poslednej Rade solidarity a rozvoja zámer využiť 200 mil. eur v rokoch 2014 a 2015 na podporu zamestnanosti mladých. Tri štvrtiny týchto peňazí majú pochádzať z programov Európskej únie a štvrtina zo štátneho rozpočtu. Premiér s ministrom práce plánujú pokračovať v projekte preplácania miezd z eurofondov. Štát naň už minulý rok vyčlenil 70 miliónov eur, o ktoré sa mohli uchádzať firmy. Následne sa im štát zaviazal preplácať minimálnu mzdu a odvody pre novo zamestnaných mladých ľudí počas jedného roka, pričom firmy museli sľúbiť, že každé takéto pracovné miesto udržia ešte ďalších šesť mesiacov bez dotácie.
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Nové toalety pri Chate pod Rysmi začnú stavať v júni

Nové toalety pri Chate pod Rysmi začnú stavať v júni

VČERA - 19:03Domáce

Turistický klub Hikemates získal stavebné povolenie na výstavbu kompostovacích toaliet pri Chate pod Rysmi.

STVR: Rada v pondelok vypočuje kandidátov na generálneho riaditeľa

STVR: Rada v pondelok vypočuje kandidátov na generálneho riaditeľa

VČERA - 18:27Domáce

V pondelok (12. 5.) predpoludním o 10.00 h sa začne vypočutie kandidátov na generálneho riaditeľa STVR.

 Nehoda štvorkolky si vyžiadala život 34-ročného muža

Nehoda štvorkolky si vyžiadala život 34-ročného muža

VČERA - 17:44Domáce

Dopravná nehoda štvorkolky, ku ktorej došlo v sobotu popoludní v obci Papín v okrese Humenné, si vyžiadala život muža.

Šimečka: Všetci dôležití európski lídri sú v Kyjeve, R. Fico v Moskve

Šimečka: Všetci dôležití európski lídri sú v Kyjeve, R. Fico v Moskve

VČERA - 15:28Domáce

Kým je predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) v Moskve, všetci dôležití európski lídri sa zúčastňujú na stretnutí v Kyjeve.

Drucker: Cesta premiéra do Moskvy bola skôr v záujme strany Smer ako SR

Drucker: Cesta premiéra do Moskvy bola skôr v záujme strany Smer ako SR

VČERA - 14:41Domáce

Cesta predsedu vlády SR Roberta Fica (Smer-SD) do Moskvy bola skôr v záujme strany Smer-SD ako v záujme Slovenska.