Cudzinci majú na Slovensku ťažký život, tvrdí aktivistka

Problémom Slovenska je, že štát nemá názor na to, akým spôsobom chce riadiť migráciu na Slovensko. Pre agentúru to uviedla Zuzana Števulová z Ligy za ľudské práva.
Ako dodala, hovorí sa napríklad o tom, že chceme vysokokvalifikovaných cudzincov, ale nerobíme takmer žiadne účinné opatrenia na to, aby sme ich pritiahli. V stredu vláda schválila Návrh integračnej politiky SR, ku ktorému sa Liga za ľudské práva stavia veľmi kriticky.
Nedostatok informácií pre cudzincov
Na Slovensku žije podľa štatistík 25 529 štátnych príslušníkov tretích krajín s legálnym pobytom. Ide o jeden z najnižších počtov v celej Európskej únii. Slovensko je napriek nízkemu počtu cudzincov treťou najhoršie integrujúcou krajinou.
Návrh integračnej politiky identifikuje niektoré kľúčové problémy, prečo máme v tejto oblasti také medzery. Cudzinci nemajú dostatok adekvátnych informácií, ktoré by im pomohli začleniť sa. Zjavné sú komunikačné problémy na úradoch. Mnohé integračné aktivity zase zabezpečuje výlučne tretí sektor. V neposlednom rade prevládajú v slovenskej spoločnosti predsudky, strach a stereotypy, píše sa vo vládnom materiáli.
Byrokracia a neprehľadné zákony
Zástupkyne Ligy za ľudské práva boli členkami expertnej skupiny, ktorú rezort práce poveril vypracovaním podkladov pre integračnú politiku. Dôvodom pre jej vznik bolo, že doterajšiu koncepciu integrácie cudzincov a integráciu cudzincov kritizovali domáci a zahraniční odborníci, vysvetľuje Števulová. Aj oni kritizovali byrokraciu a náročnosť konaní, ktoré cudzinci musia absolvovať, neprehľadné zákony, právnu neistotu, a tiež veľkú prísnosť najmä pri udeľovaní občianstva.
Števulová konštatuje, že bez relevantných analýz nemáme odpoveď na to, v ktorých oblastiach by bol príchod migrantov prínosom. Ten by sme mohli zaznamenať vo vyššej zamestnanosti či obehu tovarov. Prispeli by tiež k zníženiu demografickej krízy. "Dôraz sa kladie len na bezpečnosť a vytváranie fiktívneho pocitu ohrozenia zo strany migrantov, čo vedie k čoraz prísnejším zákonom. Pritom, podľa nás, toto vytváranie pocitu ohrozenia vôbec nezodpovedá skutočnej realite a štát tým stráca konkurenčnú výhodu v porovnaní s inými krajinami EÚ, ktoré si prínosy migrácie uvedomujú a využívajú ich," napísala Števulová. Cudzinci majú u nás veľmi ťažký život, podľa Števulovej za to môže aj skutočnosť, že o pozitívach migrácie sa vôbec neinformuje. Zároveň dodáva, že o migrácii a integrácii sa v podstate nevedie verejná diskusia.

Nové toalety pri Chate pod Rysmi začnú stavať v júni
Turistický klub Hikemates získal stavebné povolenie na výstavbu kompostovacích toaliet pri Chate pod Rysmi.

STVR: Rada v pondelok vypočuje kandidátov na generálneho riaditeľa
V pondelok (12. 5.) predpoludním o 10.00 h sa začne vypočutie kandidátov na generálneho riaditeľa STVR.

Nehoda štvorkolky si vyžiadala život 34-ročného muža
Dopravná nehoda štvorkolky, ku ktorej došlo v sobotu popoludní v obci Papín v okrese Humenné, si vyžiadala život muža.

Šimečka: Všetci dôležití európski lídri sú v Kyjeve, R. Fico v Moskve
Kým je predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) v Moskve, všetci dôležití európski lídri sa zúčastňujú na stretnutí v Kyjeve.

Drucker: Cesta premiéra do Moskvy bola skôr v záujme strany Smer ako SR
Cesta predsedu vlády SR Roberta Fica (Smer-SD) do Moskvy bola skôr v záujme strany Smer-SD ako v záujme Slovenska.