Slovensko ohrozuje deflácia, podľa IFP sa jej tesne vyhne
- 11:00 26.01.2014
- BRATISLAVA

Deflácii, teda medziročnému poklesu spotrebiteľských cien, sa zrejme tento rok vyhneme. A to napriek tomu, že k nej máme najbližšie od krízového roku 2009. Vôbec najväčšie riziko výskytu deflácie na Slovensku je v aktuálnom prvom štvrťroku 2014.
Jediným obdobím, kedy sa na Slovensku zaznamenal podľa harmonizovanej európskej metodiky medziročný pokles cien, bol prelom rokov 2009 a 2010. Momentálne sa podľa Medzinárodného menového fondu (MMF) posunulo Slovensko z pásma s nízkym rizikom deflácie do pásma s miernym rizikom.
V eurozóne sa inflácia spomaľuje
Pravdepodobnosť, že ceny na Slovensku budú v prvom kvartáli skutočne klesať, IFP odhaduje nanajvýš na 30 %. "Počas roka by sa riziko deflácie vplyvom ekonomického oživenia malo postupne znižovať,“ uvádza v analýze.
V eurozóne sa v súčasnosti inflácia spomaľuje a nachádza sa hlboko pod menovo-politickým cieľom, ktorý je 2 %. Decembrový medziročný rast cien bol na úrovni 0,8 %, teda o 1,1 percentuálneho bodu pomalší, ako na začiatku roka 2013.
"Rovnako ako v eurozóne, aj na Slovensku pozorujeme napriek zlepšeniu ukazovateľov reálnej ekonomiky výrazné spomalenie rastu cien,“ konštatuje IFP. Decembrová inflácia na Slovensku dosiahla iba 0,4 %, kým rok predtým bola na úrovni 3,2 %.
Spomalenie rastu cien na Slovensku je výsledkom kombinácie externých aj interných faktorov. Jednak je to pokles cien v zahraničí a na druhej strane stále slabý domáci dopyt. Importované spomalenie rastu cien sa opiera o vývoj cien dovážaných komodít.
Stagnácia domáceho dopytu
Stagnácia a pokles cien ropy a energetických surovín sa zase premieta do nízkych rastov regulovaných cien a poklesu cien pohonných hmôt. Domáce spomalenie cien je odrazom celkového spomalenia ekonomickej aktivity a stagnácie domáceho dopytu.
Deflácia pritom vzniká buď kvôli výraznému nárastu ponuky, alebo silným poklesom dopytu. "Vzhľadom na ekonomický vývoj v posledných rokoch predpokladáme, že výrazné spomalenie rastu cien je z väčšej časti podmienené slabým dopytom,“ konštatuje IFP.
Pokles cien vedie k ďalšiemu zhoršovaniu podmienok v ekonomike. Podľa MMF sú obdobia deflácie historicky spojené so slabým rastom hospodárstva, problémami finančných inštitúcií, vyšším počtom bankrotov firiem, prepadom bohatstva domácností a vyššou nezamestnanosťou.

Matovič kritizoval návrh Tomáša na zvýšenie dôchodkov rodičom za výchovu detí
Zrušený rodičovský dôchodok chce minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš nahradiť novelou zákona o sociálnom poistení, ktorá má tento výpadok kompenzovať.

SaS: Vláda by nemala zasahovať do druhého piliera a otvárať ho
Druhý pilier nemá byť zdrojom peňazí potrebných pre konsolidáciu.

Tomáš: Od roku 2026 by sa nemuseli rodičom starajúcim sa o deti znižovať dôchodky
Obdobie, keď sa jeden z rodičov staral o dieťa na materskej, respektíve rodičovskej dovolenke, by sa malo započítavať do dôchodku.

Generálny riaditeľ ŽSR Alexander Sako sa vzdal funkcie
Generálny riaditeľ Železníc Slovenskej republiky Alexander Sako sa vzdal svojej funkcie.

KDH: Zmenou v 2. pilieri by si pomohla vláda, sporiteľom by tento krok uškodil
Otvorenie druhého piliera by malo vážny dosah na jeho sporiteľov.