Európska komisia sa pustila do boja s plastovými taškami
- 13:24 22.01.2014
- BRATISLAVA

Európska komisia chce obmedziť využívanie plastových tašiek v obchodoch. Pripravila preto návrh novely smernice o obaloch a odpadoch z obalov, ktorej cieľom je do dvoch rokoch od jej vstupu do platnosti znížiť množstvo používaných platových tašiek v únii o 80 %.
Momentálne pritom podľa informácií Európskej komisie použijú obyvatelia únie každý rok takmer 100 mld. plastových tašiek. V prípade neprijatia žiadnych opatrení sa očakáva nárast spotreby plastových tašiek v roku 2020 na 111 mld. za rok.
Dôležitý je zákaz poskytovať k nákupu tašky zdarma
Ako ďalej informuje výkonný riaditeľ Slovenského priemyselného združenia pre obaly a životné prostredie (SLICPEN) Miroslav Jurkovič, jedným z hlavných navrhnutých opatrení je zákaz poskytovať k nákupu ľahké plastové tašky zdarma.
Druhým opatrením je zavedenie povinnosti pre všetky členské krajiny znížiť za dva roky od vstupu novely smernice do platnosti množstvo plastových tašiek uvedených na trh o 80 % oproti množstvu uvedenému v roku 2010.
Zákaz bezplatne poskytovať plastové tašky, ako i povinnosť znížiť množstvo použitých plastových tašiek sa bude dotýkať tzv. ľahkých plastových tašiek s hrúbkou materiálu, z ktorého sú vyrobené, 10 až 49 mikrónov.
Zo zákazu majú byť vyňaté tzv. veľmi ľahké tašky s hrúbkou materiálu pod 10 mikrónov, ktoré slúžia predovšetkým na balenie voľných potravín, ako pečivo alebo ovocie, pretože používanie týchto tašiek má hygienické a zdravotné výhody.
Tašky by mali byť vyrobené z recyklovaného papiera
Odporúčaním komisie však je, aby i tieto tašky boli postupne nahrádzané taškami vyrobeným z recyklovaného papiera alebo iných materiálov vyrobených na biologickom základe.
"Dôvodom na zavedenie opatrení na obmedzenie používania ľahkých plastových tašiek je, že až 89 % plastových tašiek je v EÚ použitých len jedenkrát a následne sa stanú odpadom. Plastové tašky tvoria veľkú časť voľne pohodeného odpadu a sú veľkým problémom predovšetkým v súvislosti so znečistením vodných tokov a morí," uvádza Jurkovič.
Komisia taktiež odporúča, aby v členských štátoch, ktoré majú zavedený triedený zber bioodpadu, čo je v prípade Slovenska od roku 2012, boli ceny za nákupné tašky vyrobené na báze prírodných materiálov nižšie oproti ľahkým plastovým taškám o 50 %.
"Na Slovensku už v súčasnosti nie je veľký obchodný reťazec, ktorý by poskytoval plastové tašky k nákupu zadarmo,“ dodáva Jurkovič s tým, že podľa zverejnených informácií množstvo ľahkých plastových tašiek, ktoré si spotrebitelia odniesli s nákupom, klesol po zavedení poplatku medziročne v prípade obchodného reťazca Metro o 70 % a v obchodnom reťazci Tesco o 75 %.

Bratislavské letisko vlani hospodárilo so ziskom takmer 2,5 milióna eur
Letisko M. R. Štefánika v Bratislave skončilo vlaňajší rok v zisku takmer 2,5 milióna eur.

Matovič kritizoval návrh Tomáša na zvýšenie dôchodkov rodičom za výchovu detí
Zrušený rodičovský dôchodok chce minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš nahradiť novelou zákona o sociálnom poistení, ktorá má tento výpadok kompenzovať.

SaS: Vláda by nemala zasahovať do druhého piliera a otvárať ho
Druhý pilier nemá byť zdrojom peňazí potrebných pre konsolidáciu.

Tomáš: Od roku 2026 by sa nemuseli rodičom starajúcim sa o deti znižovať dôchodky
Obdobie, keď sa jeden z rodičov staral o dieťa na materskej, respektíve rodičovskej dovolenke, by sa malo započítavať do dôchodku.

Generálny riaditeľ ŽSR Alexander Sako sa vzdal funkcie
Generálny riaditeľ Železníc Slovenskej republiky Alexander Sako sa vzdal svojej funkcie.