Vojnové zločiny v Sýrii páchajú obe strany konfliktu
- 11:28 21.01.2014
- MOSKVA

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov dnes v Moskve hodnotil rok 2013 z pohľadu ruskej diplomacie.
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov vyzval dnes na veľmi dôsledné prešetrenie všetkých správ a obvinení o páchaní vojnových zločinov v Sýrii.
Na tlačovej konferencii, na ktorej dnes v Moskve hodnotil rok 2013 z pohľadu ruskej diplomacie, Lavrov uviedol, že vojnové zločiny páchajú obe strany konfliktu v Sýrii - vládna armáda i povstalci bojujúci na strane opozície.
"Nehovorím, že (vojnové) zločiny nie sú. Sú a treba ich zadokumentovať. Fakty treba znova preverovať, pretože okolo tejto témy je veľa lží," upozornil.
Podľa agentúry RIA Novosti Lavrov dodal, že 90 percent obvinení z vojnových zločinov spáchaných vládnou armádou zverejnilo Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) so sídlom v Londýne.
"Je to malý byt, kde žijú dvaja ľudia - to je to pozorovateľské centrum, ktoré je celosvetovým zdrojom správ o tom, čo sa deje v Sýrii", spresnil Lavrov pred novinármi v Moskve.
V deň Lavrovovej tlačovej konferencie a v predvečer mierovej konferencie o Sýrii, ktorá sa začne v stredu vo švajčiarskom Montreux, britská stanica BBC na svojej webovej stránke zverejnila výňatky zo správy troch prokurátorov pre vojnové zločiny.
Upozorňujú v nej, že Sýria od vypuknutia protivládnych protestov pred necelými tromi rokmi systematicky mučila a popravila asi 11.000 väzňov. Jeden z prokurátorov uviedol, že o vine súčasného sýrskeho režimu sú nespochybniteľné dôkazy. Damask však podozrenia a obvinenia odmieta.
Vyšetrovatelia pritom preskúmali tisíce fotografií mŕtvych väzňov, ktoré zo Sýrie vyniesol nemenovaný dezertér - bývalý fotograf sýrskej vojenskej polície, vystupujúci v médiách pod menom Caesar.
Zo Sýrie údajne vyniesol 55.000 digitálnych snímok tiel asi 11.000 väzňov z obdobia od roku 2011 do vlaňajšieho augusta. BBC dodáva, že fotograf nebol očitým svedkom žiadneho zabitia, jeho úlohou bolo nasnímať telá pre potreby identifikácie a ako dôkaz vykonania rozkazu na zabitie.
Patológ Stuart Hamilton, ktorý snímky skúmal, pre BBC povedal, že na mnohých telách badať stopy po mučení, bití, škrtení i hladovaní.
Sýrska vláda sa k správe nevyjadrila, ale počas 34 mesiacov trvania občianskej vojny stále popiera obvinenia z porušovania ľudských práv.
Objednávateľom správy bol Katar, ktorý v občianskej vojne v Sýrii podporuje protivládnych povstalcov.
Spravodajca BBC Paul Wood, ktorý Sýriu počas konfliktu navštívil už niekoľkokrát, uviedol, že tvrdenia o systematickom mučení zajatcov a väzňov vládnymi silami sú jednou z mála tém zjednocujúcich opozičných povstalcov.

Trump bude ďalej spolupracovať s Moskvou a Kyjevom v záujme ukončenia vojny
Americký prezident Donald Trum v nedeľu uviedol, že bude „pokračovať v práci s oboma stranami“ v záujme ukončenia konfliktu na Ukrajine.

Macron: Putinov návrh na priame rokovania s Kyjevom je prvý krok, ale nestačí
Návrh Vladimira Putina na priame rokovania medzi Moskvou a Kyjevom, ktorým reagoval na návrh na 30-dňové bezpodmienečné prímerie, je „prvým krokom, to však nestačí“, uviedol Macron.

Trump po prvom dni rokovaní s Čínou vyzdvihol „úplný reštart“ obchodných vzťahov
Donald Trump v sobotu na záver prvého dňa rokovaní predstaviteľov Spojených štátov a Číny v Ženeve vyzdvihol „úplný reštart“ v obchodných vzťahoch medzi dvoma krajinami.

Merz verí v skoré ukončenie vojny na Ukrajine, o dodaní rakiet Taurus mlčí
Nový nemecký kancelár Friedrich Merz počas svojej návštevy Kyjeva vyhlásil, že verí v skoré ukončenie vojny na Ukrajine.

Putin navrhol priame rokovania s Ukrajinou bez akýchkoľvek podmienok 15. mája
Ruský prezident Vladimir Putin v nedeľu navrhol uskutočnenie priamych rokovaní s Ukrajinou bez akýchkoľvek podmienok 15. mája v Istanbule.