Američania sú ochotní pomôcť Rusku pri ochrane olympiády
- 10:29 21.01.2014
- WASHINGTON

Armáda Spojených štátov je v prípade potreby ochotná pomôcť Rusku pri ochrane zimných olympijských hier, ktoré sa uskutočnia v čiernomorskom stredisku Soči.
Rusko prijalo mimoriadne bezpečnostné opatrenia v súvislosti s olympijskými hrami, ktoré sa začínajú 7. februára. Severokaukazskí extrémisti totiž opakovane pohrozili útokmi proti účastníkom hier. Agentúra Reuters uvádza, že Spojené štáty už preto pripravujú aj núdzový plán na prípadnú evakuáciu amerických občanov zo Soči.
Teroristi už pred olympiádou uskutočnili niekoľko útokov. V juhoruskom Volgograde pri teroristických útokoch na ciele verejnej dopravy zahynulo najmenej 34 osôb. Teroristi útočili aj v piatok v dagestanskom meste Machačkala, kde explózia reštaurácie po paľbe z granátometu zranila najmenej sedem osôb.

Trump bude ďalej spolupracovať s Moskvou a Kyjevom v záujme ukončenia vojny
Americký prezident Donald Trum v nedeľu uviedol, že bude „pokračovať v práci s oboma stranami“ v záujme ukončenia konfliktu na Ukrajine.

Macron: Putinov návrh na priame rokovania s Kyjevom je prvý krok, ale nestačí
Návrh Vladimira Putina na priame rokovania medzi Moskvou a Kyjevom, ktorým reagoval na návrh na 30-dňové bezpodmienečné prímerie, je „prvým krokom, to však nestačí“, uviedol Macron.

Trump po prvom dni rokovaní s Čínou vyzdvihol „úplný reštart“ obchodných vzťahov
Donald Trump v sobotu na záver prvého dňa rokovaní predstaviteľov Spojených štátov a Číny v Ženeve vyzdvihol „úplný reštart“ v obchodných vzťahoch medzi dvoma krajinami.

Merz verí v skoré ukončenie vojny na Ukrajine, o dodaní rakiet Taurus mlčí
Nový nemecký kancelár Friedrich Merz počas svojej návštevy Kyjeva vyhlásil, že verí v skoré ukončenie vojny na Ukrajine.

Putin navrhol priame rokovania s Ukrajinou bez akýchkoľvek podmienok 15. mája
Ruský prezident Vladimir Putin v nedeľu navrhol uskutočnenie priamych rokovaní s Ukrajinou bez akýchkoľvek podmienok 15. mája v Istanbule.