• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 21.6.2024Meniny má Alojz
21°Bratislava

Víťazstvo Fica ohrozí podľa Čarnogurského demokraciu

  • 6:23 14.01.2014
  • BRATISLAVA
Víťazstvo Fica ohrozí podľa Čarnogurského demokraciu

Prezidentský kandidát spochybnil premiéro sľúb, že strana Smer sa nikdy nepokúsi o posilnenie právomocí prezidenta.

Víťazstvo Roberta Fica v prezidentských voľbách ohrozí podľa prezidentského kandidáta Jána Čarnogurského demokratický systém na Slovensku.

Ako povedal Čarnogurský v pondelok na tlačovej besede, pozorne sleduje kroky Roberta Fica a má veľké obavy o demokratický systém na Slovensku.

Ficove vyhlásenia, zneužívanie moci a peňazí daňových poplatníkov, ktoré používa na manipuláciu verejnej mienky, sú podľa neho len potvrdením ambície ovládnuť Slovenskú republiku a nastoliť autoritatívny režim. „Musím upozorniť na to, čo sa deje od prvej minúty volebnej kampane Roberta Fica,“ zdôraznil.

Fico podľa Čarnogurského klame od prvej minúty kampane

Čarnogurský sa pýta, aký by bol Robert Fico prezident, keď zavádza a klame od prvej minúty kampane. Demagógia nie je Robertovi Ficovi podľa neho v žiadnej forme cudzia. „Niekoľko mesiacov zahmlieval svoju kandidatúru na post prezidenta SR. Tú konečne potvrdil 18. decembra. Jeho dovtedajšie vyjadrenia sú však v rozpore s aktivitami, ktoré sa pripravovali,“ upozornil Čarnogurský, ktorý pripomenul, že koncom augusta sa šéf tlačového odboru vlády SR Erik Tomáš vyjadril: „Môžeme len zopakovať, že predseda vlády sa v súčasnosti témou prezidentských volieb nezaoberá“.

V septembri zas Fico povedal, že Smer nemá jasné meno kandidáta, a preto odmietal špekulácie, či bude kandidovať on sám. „V čase, keď sa predstavitelia Smeru tvárili, že sa rozhodujú, ktorého kandidáta na post prezidenta navrhnú, Smer 20. septembra 2013 zaregistroval doménu na stránku fico2014.sk, ktorá je v súčasnosti využívaná na volebnú prezentáciu Roberta Fica. To, že stratégia, ako ovládnuť všetky najdôležitejšie úrady a získať absolútnu moc bola zjavne vypracovaná, potvrdzuje aj fakt, že Ficove billboardy sa objavili už tri dni po ohlásení kandidatúry,“ vyhlásil Čarnogurský.

Čarnogurský reagoval aj na sobotňajšiu tlačovú besedu Fica, na ktorej povedal, že nebude svoje postavenie zneužívať a bude sa správať európsky. „Ak to myslel úprimne, nevykonával by počas svojej kampane na post prezidenta funkciu premiéra a poveril by vedením vlády niektorého z podpredsedov. Keď dokáže takto zneužívať svoje právomoci už teraz, čo by bolo potom, ak by prezidentské voľby vyhral,“ vyhlásil.

Celková stratégia sa podľa Čarnogurského deje za podpory Pavla Pašku, preto sa termín volieb operatívne prispôsobil tak, aby z hry vypadlo čo najviac kandidátov a zároveň sa zakryl zámer o ovládnutie Slovenska jednou stranou, jednou ideológiou, jedným človekom.

„Stratégia Ficovej kampane teda počíta s manipuláciou verejnej mienky a s manipuláciou médií. Aby toto mohol docieliť využíva parlament, ktorý ovláda, čoho dôkazom je aj pokus znemožniť ostatným kandidátom vyzbierať podpisy, keďže termín prezidentských volieb bol stanovený tak, aby nestihli zozbierať podpisy, čo sa aj reálne stalo. Robert Fico účelovo nastavil všetko tak, aby v maximálnej miere využil taktiku bleskovej vojny a nedal šancu demokracii“.

Čarnogurský obvinil predsedu Smeru zo zneužívania verejnoprávnych médií

Fico podľa Čarnogurského vedome a zámerne využíva svoje postavenie premiéra aj tým, že zneužíva verejnoprávne médiá. Ak podľa neho neváhal využiť v sobotu Slovenský rozhlas, nič mu nebude brániť, aby neovládol aj televíziu.

„Taktiež pripravené video z úradu vlády s ministrom kultúry ako komentátorom je neseriózne zahrávanie sa s mocou, pretože, ak chce niektorý z kandidátov natočiť volebný spot, musí si zaplatiť prenájom štúdia, moderátora a celý štáb. Prečo máme tolerovať, že Fico zneužíva dobre vyzerajúcu kanceláriu úradu vlády a ministra kultúry?“ opýtal sa Čarnogurský, ktorý vyzýva Roberta Fica, aby až do konania volieb poveril vedením vlády niektorého z podpredsedov a svoju kampaň riadil ako jeden z nestranných kandidátov.

Čarnogurský tiež spochybnil Ficov sľúb, že strana Smer sa nikdy nepokúsi o posilnenie právomocí prezidenta SR.

„Ako to vôbec môže sľúbiť? Plán je jednoduchý, keď sa začne reálne s posilňovaním kompetencií, Robert Fico skrátka povie, že ako predseda strany to mohol garantovať a sľúbiť. No teraz, keď je prezident, ak by vyhral voľby, čo už zmôže. Veď musí byť zo zákona nestranícky, a teda nemôže zodpovedať za to, čo strana robí a predkladá, keď je prezidentom. Tento rozporuplný fakt je iba ďalšou ukážkou, ako sa dá povedať a robiť niečo iné a v podstate naoko neklamať. To je demagógia,“ konštatoval.

Podľa Čarnogurského Fico zámerne odpútava pozornosť od úradov, kde postačuje na zmenu len jednoduchý zákon. Jednoduchým zákonom sa totiž kompetencie prezidenta dajú rozšíriť. „Prostredníctvom vykonávacích predpisov a prostredníctvom jednoduchých zákonov, na ktoré nepotrebuje ústavnú väčšinu, plánuje Fico nastaviť kompetencie hlavy štátu tak, aby vymenúval a teda ovplyvňoval dôležité úrady SR,“ dodal.

Fico garantuje niečo, čo ako prezident garantovať nemôže

Vyjadrenie, že Smer nebude meniť kompetencie je podľa Čarnogurského lož, garantuje totiž niečo, čo ako prezident nemôže garantovať. „Skôr sa nechtiac priznal, že ako prezident zostane potichu vedúcim činiteľom strany a vlády, ktorá predloží zákon parlamentu, ten zákon prerokuje a predloží ho prezidentovi, no a prezident zákon podpíše a uvedie do života. Prezident už dnes môže predsedať vláde. Ak bude Robert Fico zvolený za prezidenta, bude predsedať vláde, ktorá je vytvorená zo štruktúr jeho strany, a teda bude reálne držať kompletný mocenský aparát a reálne bude nápomocný pri riadení krajiny. To je autoritatívny režim jednej strany, nie demokracia,“ vyhlásil.

Predvolebné video Roberta Fica pripravuje podľa Čarnogurského Slovákov na totalitu a vládu jednej strany. „Vo svojom volebnom videu spomína Robert Fico aj Vladimíra Mečiara a Michala Kováča, kedy predstavitelia štátnej správy dostali pokyn, že sa nemôžu s prezidentom Michalom Kováčom stretnúť. Veľmi dobrý príklad, no treba dovidieť aj na druhý koniec. Fakt, že prezident Kováč nespolupracoval, nie je relevantný. Šlo o to, že predseda vlády Vladimír Mečiar sa pokúšal presne o to, čo robí teraz Fico sám. Prezident Kováč sa otvorene postavil proti zločinom Vladimíra Mečiara. Otvorene bojoval za demokraciu a bol jednou z prekážok pred ovládnutím Slovenska Vladimírom Mečiarom. Presne o toto sa teraz Fico snaží. Rozdiel je iba v tom, že na to ide ešte sofistikovanejšie ako na to išiel Mečiar,“ vyhlásil Čarnogurský.

Podľa neho prezident má spolupracovať, no má predovšetkým garantovať to, že nedovolí ľuďom s mocenskými ambíciami, ktorí sa iba vďaka demagógii a klamstvám dostali k vláde, zneužili voličov a utekajú od nich pre vlastné záujmy, aby si robili, čo sa im zachce. „Prezident je tu na to, aby s úradom vlády spolupracoval tam, kde cíti pomoc pre ľudí, aby spolupracoval pri dobrých zákonoch, ktoré majú ľuďom pomáhať. No hlavne sa musí postaviť na odpor tam, kde sa niekto snaží pomocou klamstiev, sily a moci ovládať ekonomiku, kradnúť a likvidovať istoty ľudí,“ dodal.

Strana Smer reagovala na Čarnogurského jednou vetou. „Očakávali sme, že Ján Čarnogurský príde s vlastnou víziou prezidentskej kampane a nie s nezmyselnými útokmi na Roberta Fica,“ povedala hovorkyňa strany Monika Počátková pre agentúru SITA.

Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Remišová: Záujem občana koalícii pri zákone o STVR nič nehovoril

Remišová: Záujem občana koalícii pri zákone o STVR nič nehovoril

DNES - 6:08Domáce

Koalícia pri schvaľovaní zákona o Slovenskej televízii a rozhlase nekonala v záujme občana. Je o tom presvedčená Veronika Remišová.

Šéf RTVS Ľuboš Machaj o novom zákone: Je to čierny deň pre mediálny priestor

Šéf RTVS Ľuboš Machaj o novom zákone: Je to čierny deň pre mediálny priestor

DNES - 6:06Domáce

Súčasný manažment RTVS rešpektuje schválenie zákona o Slovenskej televízii a rozhlase, zároveň ho však vníma ako krok proti verejnoprávnosti.

Video: Zlodej chcel ujsť s autom. Jeho majiteľa za sebou ťahal desiatky metrov

Video: Zlodej chcel ujsť s autom. Jeho majiteľa za sebou ťahal desiatky metrov

VČERA - 22:11Domáce

Mladík spôsobil majiteľovi auta ťažké zranenia.

Progresívne Slovensko sa chce pre zákon o STVR obrátiť na Ústavný súd SR

Progresívne Slovensko sa chce pre zákon o STVR obrátiť na Ústavný súd SR

VČERA - 22:00Domáce

Opozičné hnutie Progresívne Slovensko (PS) avizuje, že zákon o Slovenskej televízii a rozhlase (STVR) napadne na Ústavnom súde SR.

KDH: Vláda sa rozhodla nasilu zrušiť RTVS, prezidenta vyzývame na vetovanie zákona

KDH: Vláda sa rozhodla nasilu zrušiť RTVS, prezidenta vyzývame na vetovanie zákona

VČERA - 21:58Domáce

Vládna moc sa vo štvrtok rozhodla zrušiť RTVS, nasilu a bez odborného vysvetlenia.