• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 14.5.2025Meniny má Bonifác
16°Bratislava

Školstvo na Slovensku krváca, tvrdí podpredsedníčka KDH

  • 6:29 10.01.2014
  • BRATISLAVA
Školstvo na Slovensku krváca, tvrdí podpredsedníčka KDH

Školstvo na Slovensku podľa podpredsedníčky KDH Miroslavy Szitovej krváca, pričom stredné školstvo nie je výnimkou. Ako upozornila v rozhovore pre agentúru SITA, tretina absolventov stredných škôl končí na úradoch práce.

„Títo mladí ľudia majú v praxi nepoužiteľné vzdelanie. Väčšina absolventov musí byť na získanie praxe zaradená do adaptačných programov,“ povedala s tým, že ministerstvo školstva sa „zbavilo“ zodpovednosti za stredné školy tým, keď ich zriaďovateľom sa stali vyššie územné celky (VÚC), ktoré nereagujú na zmenené podmienky.
Územné celky nekonajú efektívne

„VÚC nedokážu konať efektívne. Jedným z dôvodov je aj skutočnosť, že členmi školských komisií, ktoré ako poradný orgán VÚC majú navrhovať racionalizáciu, sú často riaditelia stredných škôl, ktorých by sa racionalizácia mala týkať. A žiaden riaditeľ nepôjde proti sebe,“ zdôraznila podpredsedníčka KDH.

Preto máme podľa Szitovej na Slovensku neustále absolventov, ktorí nemajú uplatnenie na trhu práce. Na druhej strane stredné školy ponúkajú voľné miesta pre absolventov základných škôl, ktoré ostávajú nenaplnené.

Szitová pripomenula, že zákon o odbornom vzdelávaní z dielne ministerstva školstva pridal VÚC kompetenciu určovať a regulovať počty tried a žiakov aj pre neštátne stredné školy. „Žiaden zriaďovateľ, ktorý ma vlastné školy a záujem o to, aby na nich žiaci študovali, nebude podporovať konkurenčné školy. Preto sú všetky neštátne stredné školy v ohrození a ich existencia závisí na milosti VÚC,“ uviedla.
Podmienky na uplatnenie

Ministerstvo školstva sa nesmie podľa Szitovej zbavovať zodpovednosti za výchovu a vzdelávanie žiakov na stredných školách. Zdôraznila, že v spolupráci so zamestnávateľmi i zainteresovanými inštitúciami je treba jasne určiť, ktoré školy majú byť v systéme škôl a školských zariadení a aké študijné, prípadne učebné odbory treba podporovať.

„Úlohou ministerstva školstva je vytvoriť vhodné podmienky žiakom na štúdium v odboroch uplatniteľných na trhu práce. Takíto absolventi budú v konečnom dôsledku v podobe kvalifikovanej pracovnej sily pridanou hodnotou pre Slovensko,“ dodala.
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Na ihrisku bola nájdená mŕtva žena

Na ihrisku bola nájdená mŕtva žena

DNES - 20:44Domáce

Prípad vyšetruje polícia.

Obvinenému v prípade únosu a intoxikácie študentky Sone predĺžili väzbu

Obvinenému v prípade únosu a intoxikácie študentky Sone predĺžili väzbu

DNES - 19:14Domáce

Ivovi P., obvinenému v prípade únosu a intoxikácie študentky Sone, predĺžil Mestský súd Bratislava I 7. mája väzbu o štyri mesiace, teda do 8. októbra.

SHMÚ varuje pred silným vetrom

SHMÚ varuje pred silným vetrom

DNES - 18:25Domáce

Meteorológovia vydali výstrahy.

PS: Poškodený most v Poprade je symbolom zlyhania štátu, žiada rýchle opravy

PS: Poškodený most v Poprade je symbolom zlyhania štátu, žiada rýchle opravy

DNES - 17:59Domáce

Kritický stav dopravnej infraštruktúry na Slovensku sa aktuálne naplno prejavil v Poprade odtrhnutým nosníkom mosta.

Chemický ústav SAV reagoval na Kotlárov článok publikovaný v predátorskom časopise

Chemický ústav SAV reagoval na Kotlárov článok publikovaný v predátorskom časopise

DNES - 17:22Domáce

Tvrdenia v článku o mRNA vakcínach proti covidu, ktorého spoluautorom je splnomocnenec vlády SR pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie ochorenia COVID-19 Peter Kotlár, sú nepodložené.