Župani u prezidenta riešili SNP, Kotleba z úcty neoponoval

Prezidentský palác vo štvrtok navštívili ôsmi predsedovia samosprávnych krajov. Popoludní ich v Zelenom salóne prijal prezident SR Ivan Gašparovič. Okrem aktuálnych problémov, ktoré samosprávy trápia, sa prezident so svojimi ôsmimi hosťami rozprával aj o témach súvisiacich s národnými dejinami a hrdosťou.
Debata za zatvorenými dvermi
Pozvanie prijali šéfovia všetkých krajov. K prezidentovi prišli Tibor Mikuš z Trnavského, Pavol Frešo z Bratislavského, Zdenko Trebuľa z Košického, Milan Belica z Nitrianskeho, Peter Chudík z Prešovského, Juraj Blanár zo Žilinského kraja, ako aj dvaja noví predsedovia Jaroslav Baška z Trenčianskeho a Marian Kotleba z Banskobystrického kraja.
Prezident sa s predsedami krajov rozprával viac než hodinu za zatvorenými dverami. Ako pre agentúru SITA vysvetlil Gašparovičov hovorca Marek Trubač, išlo o pracovné stretnutie, na ktoré nebolo možné novinárov pustiť aj z kapacitných dôvodov.
SNP znamenalo koniec vlastnej štátnosti, povedal Kotleba
Predseda Združenia samosprávnych krajov Mikuš novinárom po stretnutí s prezidentom povedal, že sa rozprávali o tom, čo je zdrojom národnej hrdosti. Spomenuli aj tému Slovenského národného povstania.
"Drvivá väčšina prítomných, poviem za županov prinajmenšom sedem, je naozaj toho názoru, že je to naozaj udalosť, na ktorú môžeme byť hrdí ako potomkovia tých, ktorí bojovali v SNP na správnej strane. Diskusia bola veľmi korektná, priateľská, otvorená," povedal Mikuš.
Kotleba zase po rokovaní povedal, že povstanie pre Slovákov znamenalo koniec našej prvej vlastnej štátnosti. Z úcty k funkcii prezidenta na stretnutí Gašparovičovi v názore neoponoval. Tiež povedal, že napätie na rokovaní necítil a skôr ho považuje za konštruktívne. Podobne to videl aj Mikuš. "Každý z predsedov má plnohodnotný mandát, vážime si každý názor vyjadrený občanmi vo voľbách. Nevidím dôvod na to, aby sme sa jeden k druhému správali inak ako s úctou," povedal novinárom.
Predsedovia krajov sa podľa Mikušových slov rozprávali o momentálnych problémoch, ktoré kraje riešia. Dotkli sa aj otázok dopravy, financovania školstva či medzinárodno-politického postavenia Slovenska. Tiež spomenuli, že mestá a obce dostali od nového roku viac peňazí, kraje nie. "Nie sme na tom určite lepšie ako mestá a obce, ale v každom prípade sme hľadali možnosti, ako vyžiť, ako prežiť a to je vždy dané tým, aké máte priority. Prežili sme, ale nie je to jednoduché," komentoval trnavský predseda.
Prezident podľa Trubača zase všetkým zablahoželal k úspechu vo voľbách a ocenil prácu samosprávnych krajov, lebo "držia v rukách zodpovednosť za chod Slovenska vo svojich regiónoch".

Obvinenému v prípade únosu a intoxikácie študentky Sone predĺžili väzbu
Ivovi P., obvinenému v prípade únosu a intoxikácie študentky Sone, predĺžil Mestský súd Bratislava I 7. mája väzbu o štyri mesiace, teda do 8. októbra.

PS: Poškodený most v Poprade je symbolom zlyhania štátu, žiada rýchle opravy
Kritický stav dopravnej infraštruktúry na Slovensku sa aktuálne naplno prejavil v Poprade odtrhnutým nosníkom mosta.

Chemický ústav SAV reagoval na Kotlárov článok publikovaný v predátorskom časopise
Tvrdenia v článku o mRNA vakcínach proti covidu, ktorého spoluautorom je splnomocnenec vlády SR pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie ochorenia COVID-19 Peter Kotlár, sú nepodložené.