Šéfovia diplomacií krajín EÚ schválili 17. balík sankcií proti Rusku
- DNES - 14:28
- Brusel

Ministri zahraničných vecí krajín EÚ v utorok schválili 17. balík sankcií proti Rusku.
Cielia na takmer 200 plavidiel, ktoré sú podľa Bruselu súčasťou takzvanej ruskej tieňovej flotily. Nové opatrenia sa týkajú aj hybridných hrozieb a ľudských práv, oznámila na sociálnej sieti X šéfka diplomacie EÚ Kaja Kallasová, informuje TASR.
V poradí 17. balík sankcií proti Moskve za jej inváziu na Ukrajinu podporili členské štáty EÚ na úrovni stálych predstaviteľov ešte minulý týždeň. Oficiálne ho teraz prijala Rada EÚ pre zahraničné veci. Medzičasom sa už začalo rokovať o ďalšom, 18. balíku sankcií.
„Pokračujeme v práci na ďalšom silnom balíku sankcií s cieľom vyvinúť väčší tlak na Rusko, aby chcelo mier... Ide o sankcie týkajúce sa obmedzenia cien ropy, ale aj energetiky a bankového sektora - sankcie, ktoré poškodia ruskú ekonomiku,“ spresnila Kallasová po príchode do Bruselu. Na sieti X potom Rusko varovala, že čím dlhšie bude viesť vojnu proti Ukrajine, tým bude reakcia EÚ tvrdšia.
Najnovší balík zavádza sankcie aj voči osobám z Ruska zodpovedným za kybernetické útoky, porušovanie ľudských práv a sabotáže v Európe.
Reštriktívne opatrenia sa dotknú aj nemenovanej ruskej dopravnej spoločnosti či ropnej firmy Surgutneftegaz, ktorá svojimi príjmami pre ruskú vládu podľa EÚ priamo podporuje vojnové úsilie Moskvy proti Ukrajine.
Na sankčný zoznam EÚ pribudlo ďalších 189 plavidiel pôvodom z tretích krajín, čím sa ich celkový počet zvýšil na 342. Všetky sú podľa Bruselu súčasťou ruskej tieňovej flotily tankerov, ktoré Moskva údajne využíva na obchádzanie sankcií uvalených na vývoz ropy alebo sa inak podieľajú na podpore ruského energetického sektora.
Terčom opatrení EÚ vrátane zmrazenia majetku sa stali aj jednotlivci a subjekty spojené s touto flotilou lodí, okrem iného lodné spoločnosti zodpovedné za prepravu ropy. Niektoré z nich sídlia v Spojených arabských emirátoch, Turecku i Hongkongu. Na zoznam bola zaradená aj jedna poisťovacia firma.
Pokiaľ ide o vojenský sektor, EÚ zavádza sankcie na viac než 45 ruských podnikov a jednotlivcov poskytujúcich ruskej armáde drony, zbrane, muníciu a iné vojenské vybavenie alebo logistickú podporu. Rada EÚ tiež pridala 31 subjektov na zoznam právnických osôb, na ktoré sa vzťahujú prísnejšie vývozné obmedzenia týkajúce sa tovaru a technológií dvojakého použitia.
Agentúra AFP ešte predtým informovala, že 17. balík sankcií je v porovnaní s tými predchádzajúcimi pomerne obmedzený, pretože medzi členskými štátmi je v súčasnosti ťažšie dosiahnuť dohodu v tejto otázke.

Slováci podľahli Fínsku 1:2, na turnaji obsadia 11. miesto
Slovenskí hokejisti prehrali vo svojom záverečnom zápase na 88. majstrovstvách sveta v Štokholme s výberom Fínska 1:2.

Axios: Trump je frustrovaný pokračujúcou vojnou v Pásme Gazy
Trump mal povedať svojim spolupracovníkom, aby izraelskému premiérovi Benjaminovi Netanjahuovi odkázali, že má vojnu ukončiť.

Zo Španielska hlásia ďalší blackout
Krajinu zasiahol ďalší blackout, utrpela kritická infraštruktúra.

Pavel: Trump je zrejme frustrovaný, že sa mu nedarí rýchlo sa dohodnúť s Putinom
Európske štáty by podľa Pavla mali v koordinácii s USA vyvinúť na Rusko výraznejší ekonomický tlak.

Raši: Oceňujeme snahu Číny prispievať k mierovému urovnaniu konfliktov
Podľa Richarda Rašiho je potrebné zapojiť do mierového úsilia všetkých relevantných aktérov.