Kyjev vyzýva zahraničné vojská, aby sa nezúčastnili na oslavách v Rusku 9. mája
- DNES - 21:03
- Kyjev

Ukrajina v utorok varovala pred akoukoľvek účasťou zahraničných vojsk na oslavách v Rusku 9. mája pri príležitosti 80. výročia porážky nacistického Nemecka.
Kyjev uviedol, že by to bolo „neprijateľné“ a považovalo by sa to za pomoc Moskve v „skrývaní jej vojnových zločinov“. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.
V posledných rokoch niekoľko krajín vyslalo svoje jednotky na tradičnú vojenskú prehliadku, ktorá sa za prezidenta Vladimira Putina stala najdôležitejším štátnym sviatkom v krajine. Boli to napríklad stredoázijské jednotky, no Kremeľ tento rok nevylúčil účasť severokórejských vojakov. Jednotky KĽDR tiež podporili Rusko vo vojne proti Kyjevu.
„Ruská armáda páchala a naďalej pácha na Ukrajine zverstvá v takom rozsahu, aký Európa nezažila od druhej svetovej vojny,“ uviedlo ministerstvo zahraničných vecí Kyjeva. „Práve táto armáda bude 9. mája pochodovať na Červenom námestí v Moskve. Títo ľudia nie sú osloboditelia Európy, sú to okupanti a vojnoví zločinci,“ zdôraznil rezort diplomacie.
Kyjev tvrdí, že vojenské prehliadka s ruskými vojakmi sa bude považovať za „zdieľanie zodpovednosti“ za kroky Moskvy v rámci viac ako trojročnej vojny na Ukrajine. „Pochodovať po ich boku znamená zdieľať ich zodpovednosť za krv zavraždených ukrajinských detí, civilistov a vojakov, nie uctenie si víťazstva nad nacizmom,“ podotklo ministerstvo.
Územie Ukrajiny bola počas druhej svetovej vojny jedným z najzničenejších krajín. Podľa Kyjeva táto vojna „zasiahla každú ukrajinskú rodinu“. Ministerstvo zahraničných vecí tiež uviedlo, že v Červenej armáde bojovalo šesť miliónov Ukrajincov. Zahynulo vtedy päť miliónov ukrajinských civilistov a tri milióny vojakov. Vladimir Putin však označil víťazstvo nad nacizmom v Európe predovšetkým za počin ruského národa, pripomína AFP.

Najvyšší súd potvrdil Trumpov zákaz transrodových osôb v armáde
Americký najvyšší súd v utorok rozhodol o platnosti výkonného nariadenia prezidenta Donalda Trumpa zakázať nábor a členstvo transrodových ľudí v armáde.

Carney počas stretnutia s Trumpom zdôraznil, že Kanada sa nestane súčasťou USA
Americký prezident Donald Trump privítal v utorok v Bielom dome kanadského premiéra Marka Carneyho a ich rokovanie sa zameralo najmä na americké clá a potenciálnu hrozbu pripojenia Kanady k USA.

V Budapešti opäť protestovali proti obmedzeniu zhromažďovacieho práva
Niekoľko stoviek Maďarov sa zišlo na budapeštianskom Námestí františkánov, aby protestovalo proti obmedzeniam zhromažďovacieho práva a proti používaniu softvérového systému rozpoznávania tváre.

Putin a Netanjahu telefonovali o vzájomných vzťahoch aj druhej svetovej vojne
Ruský prezident Vladimir Putin a izraelský premiér Benjamin Netanjahu v utorok počas telefonátu diskutovali aj o vzájomných vzťahoch krajín a situácii na Blízkom východe, informoval Kremeľ.

Orbán 9. mája nepôjde ani do Moskvy, ani do Kyjeva
Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán sa v piatok 9. mája nezúčastní na oslavách 80. výročia ukončenia druhej svetovej vojny v Moskve, a nepôjde ani do Kyjeva.