Proti maďarskému zákonu o ochrane suverenity sa po ČR postavilo aj Dánsko
- 12:18 05.02.2025
- Budapešť

V súdnom spore Európskej únie proti Maďarsku v kauze zákona o ochrane národnej suverenity sa po Česku v utorok proti Maďarsku postavilo aj Dánsko. S odvolaním sa na server index.hu o tom informuje spravodajca TASR v Budapešti.
Európska komisia (EK) 3. októbra 2024 podala na Súdny dvor Európskej únie (SDEÚ) žalobu na Maďarsko, pretože sa domnieva, že tamojší zákon o ochrane národnej suverenity je v rozpore s právom EÚ. Podľa kritikov je cieľom tohto zákona umlčať opozíciu a odporcov vlády.
Maďarská vláda vo svojom stanovisku uviedla, že Brusel útočí na Maďarsko za to, že Budapešť sa bráni zahraničnému vplyvu.
Server pripomína, že české ministerstvo zahraničných vecí v utorok prostredníctvom agentúry ČTK uviedlo, že sa mieni pripojiť k súdnemu sporu. „Máme náznaky, že ďalších 12 krajín EÚ vážne uvažuje o vstupe do tohto procesu ako pridružené strany,“ povedal hovorca českej diplomacie Daniel Drake.
Riaditeľka ľudskoprávnej mimovládnej organizácie Reclaim Esther Martinezová v utorok na platforme X oznámila, že Dánsko sa po Českej republike pripája k žalobe v prípade zákona o ochrane suverenity. „Od krízy právneho štátu, ktorá vypukla v Poľsku v roku 2015, Dánsko systematicky preukazuje svoj záväzok k ochrane ľudských práv na SDEÚ,“ uviedla Martinezová vo svojom príspevku.
Kritizovaný zákon prijal maďarský parlament 12. decembra 2023 a účinnosť nadobudol 22. decembra 2023. Zriadil sa ním Úrad na ochranu suverenity, ktorého úlohou je vyšetrovať konkrétne činnosti vykonávané v záujme iného štátu alebo zahraničného orgánu, organizácie alebo fyzickej osoby, ak je pravdepodobné, že porušujú alebo ohrozujú suverenitu Maďarska.
EK sa domnieva, že maďarský zákon porušuje viacero ustanovení primárneho a sekundárneho práva Únie.
Ak SDEÚ rozhodne, že Maďarsko si neplní povinnosti a porušuje právo EÚ, vláda v Budapešti bude nútená vnútroštátnu legislatívu zmeniť a dať ju do súladu s právom EÚ. Ak EK nebude spokojná s postupom Maďarska a SDEÚ následne zistí, že Budapešť nevyhovela rozsudku, môže mu uložiť peňažný trest - paušálnu pokutu a/alebo pravidelné penále za každý deň omeškania.

Najvyšší súd potvrdil Trumpov zákaz transrodových osôb v armáde
Americký najvyšší súd v utorok rozhodol o platnosti výkonného nariadenia prezidenta Donalda Trumpa zakázať nábor a členstvo transrodových ľudí v armáde.

Carney počas stretnutia s Trumpom zdôraznil, že Kanada sa nestane súčasťou USA
Americký prezident Donald Trump privítal v utorok v Bielom dome kanadského premiéra Marka Carneyho a ich rokovanie sa zameralo najmä na americké clá a potenciálnu hrozbu pripojenia Kanady k USA.

V Budapešti opäť protestovali proti obmedzeniu zhromažďovacieho práva
Niekoľko stoviek Maďarov sa zišlo na budapeštianskom Námestí františkánov, aby protestovalo proti obmedzeniam zhromažďovacieho práva a proti používaniu softvérového systému rozpoznávania tváre.

Putin a Netanjahu telefonovali o vzájomných vzťahoch aj druhej svetovej vojne
Ruský prezident Vladimir Putin a izraelský premiér Benjamin Netanjahu v utorok počas telefonátu diskutovali aj o vzájomných vzťahoch krajín a situácii na Blízkom východe, informoval Kremeľ.

Orbán 9. mája nepôjde ani do Moskvy, ani do Kyjeva
Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán sa v piatok 9. mája nezúčastní na oslavách 80. výročia ukončenia druhej svetovej vojny v Moskve, a nepôjde ani do Kyjeva.