V Berlíne opäť protestovali desiatky tisíc ľudí
- 6:12 03.02.2025
- Berlín

Na proteste proti spolupráci s Alternatívou pre Nemecko (AfD) sa v nedeľu v Berlíne podľa odhadov polície zúčastnilo najmenej 160.000 ľudí. Organizátori počet účastníkov demonštrácie dokonca stanovili na približne 250.000. TASR o tom informuje podľa agentúry AFP.
Kresťanským demokratom (CDU) sa s pomocou hlasov AfD v stredu v parlamente podarilo presadiť nezáväznú rezolúciu, ktorou vyzvali vládu, aby obmedzila imigráciu a vstup do krajiny odmietala už na hraniciach väčšiemu počtu žiadateľov o azyl. Spolkový snem takisto v piatok tesne neschválil zákon navrhovaný opozičným blokom CDU/CSU, ktorý by sprísnil imigračné pravidlá.
Ľudia podľa organizátorov v nedeľu prišli spoločne odsúdiť, že CDU porušila nepísanú dohodu v Nemecku o odmietaní spolupráce s krajnou pravicou, ktorá platí od druhej svetovej vojny. Protest sa začal pred budovou Spolkového snemu. Niektorí demonštranti tam skandovali rôzne heslá vrátane „Hanba vám, CDU“ a následne sa presunuli k sídlu strany.
Účastníci tiež podľa AFP obvinili CDU a jej lídra Friedricha Merza z uzavretia „paktu s diablom“. Odkazovali tým na snahu získať podporu AfD pri schvaľovaní protiimigračných iniciatív.
„(Chceme) robiť čo najväčší hluk a vyzývať samozvané “demokratické„ strany, aby chránili túto demokraciu,“ povedala účastníčka demonštrácie, 34-ročná Anna Schwarzová pre AFP. Na proteste sa podľa svojich slov zúčastnila prvýkrát, pretože už viac „nemožno odvrátiť zrak, je to príliš vážne“.
Skutočnosť, že sa CDU minulý týždeň v parlamente usilovala o podporu krajne pravicovej AfD pre svoje návrhy, vyvolala v Nemecku všeobecné rozhorčenie i obavy. Udialo sa tak iba necelý mesiac pred predčasnými voľbami do Spolkového snemu, naplánovaných na 23. februára.
Merz, ktorý sa podľa prieskumov verejnej mienky môže stať budúcim spolkovým kancelárom, podľa médií prelomil dlhoročné tabu, keďže spoluprácu s protiimigračnou AfD dovtedy odmietali všetky parlamentné kluby.
Líder CDU však v uplynulých dňoch povolebnú spoluprácu s AfD viackrát kategoricky odmietol. Svoje návrhy na obmedzenie imigrácie predložil v reakcii na nedávny útok, pri ktorom afganský žiadateľ o azyl zabil dvoch ľudí vrátane jedného dieťaťa v meste Aschaffenburg.
Protesty naprieč Nemeckom sa konali už v sobotu. Podľa údajov verejnoprávnej televízie ARD vyšlo do ulíc Hamburgu, Lipska, Kolína nad Rýnom, Stuttgartu i ďalších miest viac než 220.000 ľudí.

Najvyšší súd potvrdil Trumpov zákaz transrodových osôb v armáde
Americký najvyšší súd v utorok rozhodol o platnosti výkonného nariadenia prezidenta Donalda Trumpa zakázať nábor a členstvo transrodových ľudí v armáde.

Carney počas stretnutia s Trumpom zdôraznil, že Kanada sa nestane súčasťou USA
Americký prezident Donald Trump privítal v utorok v Bielom dome kanadského premiéra Marka Carneyho a ich rokovanie sa zameralo najmä na americké clá a potenciálnu hrozbu pripojenia Kanady k USA.

V Budapešti opäť protestovali proti obmedzeniu zhromažďovacieho práva
Niekoľko stoviek Maďarov sa zišlo na budapeštianskom Námestí františkánov, aby protestovalo proti obmedzeniam zhromažďovacieho práva a proti používaniu softvérového systému rozpoznávania tváre.

Putin a Netanjahu telefonovali o vzájomných vzťahoch aj druhej svetovej vojne
Ruský prezident Vladimir Putin a izraelský premiér Benjamin Netanjahu v utorok počas telefonátu diskutovali aj o vzájomných vzťahoch krajín a situácii na Blízkom východe, informoval Kremeľ.

Orbán 9. mája nepôjde ani do Moskvy, ani do Kyjeva
Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán sa v piatok 9. mája nezúčastní na oslavách 80. výročia ukončenia druhej svetovej vojny v Moskve, a nepôjde ani do Kyjeva.