Rusko kritizuje Trumpov plán vyvinúť protiraketový obranný štít v USA
- 16:15 31.01.2025
- Moskva

Rusko v piatok kritizovalo plán amerického prezidenta Donalda Trumpa vyvinúť nový systém protivzdušnej obrany podobný izraelskej Železnej kupole, ktorý by mohol mať zariadenia aj vo vesmíre.
Trump podľa Moskvy takýmito krokmi riskuje, že sa vesmír opäť zmení na pole konfrontácie. TASR o tom informuje podľa agentúry AFP.
Trump v pondelok nariadil ministrovi obrany, aby do 60 dní predložil plán realizácie „protiraketového obranného štítu novej generácie“ chrániaceho pred balistickými, hypersonickými a modernými raketami s plochou dráhou letu, a to aj prostredníctvom vývoja vesmírnych záchytných zariadení.
Záujmom o takýto systém, ktorý bude vyvinutý v USA, Trump podľa AFP oživil časti kontroverzného programu z éry svojho predchodcu Ronalda Reagana, nazývaného tiež „hviezdne vojny“.
„Považujeme to za ďalšie potvrdenie zámeru USA premeniť vesmír na arénu ozbrojenej konfrontácie a rozmiestniť tam zbrane,“ povedala na tlačovom brífingu hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová.
Trumpov plán by podľa nej rozšíril raketové odstrašovanie USA do rozsahu „porovnateľného s Reaganovými hviezdnymi vojnami“, čo Zacharovová označila za „ohavné“.
Zároveň obvinila Washington, že sa týmto krokom predovšetkým snaží znehodnotiť ruské a čínske strategické odstrašovacie kapacity. „Mierne povedané, takéto prístupy Spojených štátov neprispejú k zníženiu napätia,“ dodala.
AFP objasnila, že zmienka o Železnej kupole v Trumpovom výkonnom nariadení odkazuje na úspešný systém, ktorý Izrael používa na ničenie rakiet krátkeho doletu. Hrozby, ktorým podľa francúzskej agentúry čelia USA, sa však od takéhoto typu rakiet výrazne líšia.
Ruský prezident Vladimir Putin minulý rok predstavil údajne novú hypersonickú strelu s názvom Orešnik (Lieska). Táto zbraň podľa odborníkov dokáže letieť rýchlosťou desaťnásobne vyššou ako rýchlosť zvuku. Šéf Kremľa tvrdí, že rakety Orešnik majú dosah do 5500 kilometrov a nie je možné ich zostreliť. Rusko už spomínanú raketu odpálilo na ukrajinské mesto Dnipro.
Pokiaľ ide o Čínu, tá sa v súvislosti s približovaním sa USA v oblasti technológií balistických a hypersonických rakiet spomína v ich národnej bezpečnostnej stratégii z roku 2022.
Moskva i Washington sa v uplynulých rokoch vzájomne obviňujú z vyzbrojovania vesmíru. USA vlani v máji tvrdili, že Rusko umiestnilo „vesmírnu zbraň“ na rovnakú obežnú dráhu ako americký satelit.

Najvyšší súd potvrdil Trumpov zákaz transrodových osôb v armáde
Americký najvyšší súd v utorok rozhodol o platnosti výkonného nariadenia prezidenta Donalda Trumpa zakázať nábor a členstvo transrodových ľudí v armáde.

Carney počas stretnutia s Trumpom zdôraznil, že Kanada sa nestane súčasťou USA
Americký prezident Donald Trump privítal v utorok v Bielom dome kanadského premiéra Marka Carneyho a ich rokovanie sa zameralo najmä na americké clá a potenciálnu hrozbu pripojenia Kanady k USA.

V Budapešti opäť protestovali proti obmedzeniu zhromažďovacieho práva
Niekoľko stoviek Maďarov sa zišlo na budapeštianskom Námestí františkánov, aby protestovalo proti obmedzeniam zhromažďovacieho práva a proti používaniu softvérového systému rozpoznávania tváre.

Putin a Netanjahu telefonovali o vzájomných vzťahoch aj druhej svetovej vojne
Ruský prezident Vladimir Putin a izraelský premiér Benjamin Netanjahu v utorok počas telefonátu diskutovali aj o vzájomných vzťahoch krajín a situácii na Blízkom východe, informoval Kremeľ.

Orbán 9. mája nepôjde ani do Moskvy, ani do Kyjeva
Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán sa v piatok 9. mája nezúčastní na oslavách 80. výročia ukončenia druhej svetovej vojny v Moskve, a nepôjde ani do Kyjeva.