• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 30.5.2025Meniny má Ferdinand
17°Bratislava

Zelenskyj reagoval na Ficove hrozby

  • 14:27 28.12.2024
  • Kyjev
Zelenskyj reagoval na Ficove hrozby

Putin podľa ukrajinského prezidenta poveril Fica otvorením druhého energetického frontu proti Kyjevu.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj obvinil slovenského premiéra Roberta Fica z otvorenia druhého energetického frontu proti Ukrajine na pokyn ruského prezidenta Vladimira Putina. V sobotu to uviedol na sociálnej sieti X, informuje TASR.

Len takto sa dajú vysvetliť Ficove hrozby odpojiť Ukrajinu od mimoriadnych dodávok elektriny počas zimy, keď ruské útoky zasahujú naše elektrárne a distribučnú sieť,“ napísal Zelenskyj v slovenčine.

Reagoval tak na piatkové vyhlásenie slovenského premiéra Roberta Fica, ktorý pohrozil Ukrajine odvetnými opatreniami vrátane zastavenia dodávok elektriny, ak Kyjev po Novom roku zastaví tranzit ruského zemného plynu na Slovensko.

Ficova krátkozraká politika už pripravila obyvateľov Slovenska o kompenzácie za stratu tranzitu ruského plynu. Teraz môže pripraviť Slovensko ešte o minimálne 200 miliónov dolárov (192 miliónov eur) ročne, ktoré Ukrajina platí Slovensku za dovážanú elektrinu. Áno, dovoz elektriny na záchranu nie je zadarmo, ide o značné finančné prostriedky,“ vyhlásil Zelenskyj.

Podľa jeho slov akékoľvek „svojvoľné rozhodnutia v Bratislave“ týkajúce sa elektriny neodrežú Ukrajinu od dodávok elektriny, ale môžu viesť k odlúčeniu súčasnej slovenskej vlády od európskeho spoločenstva.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Americký minister obrany vyzval Austráliu, aby zvýšila výdavky na obranu

Americký minister obrany vyzval Austráliu, aby zvýšila výdavky na obranu

DNES - 12:34Zahraničné

Americký minister obrany Pete Hegseth v piatok na stretnutí v Singapure vyzval svojho austrálskeho rezortného kolegu Richarda Marlesa, aby Canberra zvýšila výdavky na obranu.

Thunbergová a ďalšie osobnosti sa zúčastnia na humanitárnej plavbe do Pásma Gazy

Thunbergová a ďalšie osobnosti sa zúčastnia na humanitárnej plavbe do Pásma Gazy

DNES - 11:06Zahraničné

Do Pásma Gazy vypláva v nedeľu loď s humanitárnou pomocou spolu so švédskou klimatickou aktivistkou Gretou Thunbergovou a ďalšími osobnosťami.

Delegácia Európskeho parlamentu opäť navštívi Slovensko

Delegácia Európskeho parlamentu opäť navštívi Slovensko

DNES - 10:17Zahraničné

Návšteva nadväzuje na dve nedávne zasadnutia Monitorovacej skupiny pre demokraciu, právny štát a základné práva.

Rusko pokračovalo v leteckých útokoch na Ukrajinu, hlásia niekoľko zranených

Rusko pokračovalo v leteckých útokoch na Ukrajinu, hlásia niekoľko zranených

DNES - 9:48Zahraničné

Ukrajinské vzdušné sily v piatok uviedli, že Rusko v noci opäť podniklo útoky na Ukrajine, pričom vypustilo 90 dronov a dve balistické strely.

Kellogg: Ruské obavy z rozširovania NATO na východ sú oprávnené

Kellogg: Ruské obavy z rozširovania NATO na východ sú oprávnené

DNES - 9:22Zahraničné

Vyslanec amerického prezidenta Donalda Trumpa pre Ukrajinu Keith Kellogg vo štvrtok večer označil obavy Ruska z rozširovania Severoatlantickej aliancie na východ za oprávnené.