Tibor Gašpar avizuje zmeny v balíku konsolidačných opatrení
- 17:53 26.09.2024
- Bratislava

Podpredseda Národnej rady (NR) SR Tibor Gašpar (Smer-SD) avizuje zmeny v návrhu balíka konsolidačných opatrení.
Majú byť podľa jeho slov v prospech občanov SR. Potvrdil, že k legislatíve, o ktorej parlament aktuálne rokuje v prvom čítaní, predloží pozmeňujúci návrh. Ním by sa mala okrem iného upraviť výška DPH, ktorá sa vzťahuje na knihy, dennú tlač, časopisy aj elektronické a audioknihy, z pôvodne navrhovaných 23 na päť percent.
„Som rád, že sme schopní urobiť v pôvodnom návrhu konsolidačného balíčka nejaké zmeny, ktoré sú v prospech občanov. Sme sociálna vláda, vždy sme hovorili o tom, že konsolidovať budeme sociálnym spôsobom, to znamená, že nie na úkor najzraniteľnejších. Pokiaľ došlo pri tvorbe konsolidácie k nejakým, nazvem to chybám, ktoré možno ešte v prospech občanov opraviť, tak to robíme,“ vyhlásil Gašpar na štvrtkovej tlačovej konferencii.
Poslanci za Smer-SD zároveň pripomenuli potrebu konsolidácie verejných financií. „Šťastní by sme boli vtedy, keby sme vôbec žiadnu konsolidáciu nemuseli robiť, ale keby sme robili rozvojové trendy, programy a pomáhali ľuďom, aby na Slovensku bola lepšia životná úroveň, ale vzhľadom na to dedičstvo, ktoré tu je, je pre nás nevyhnutné, aby sa konsolidácia robila,“ podotkol predseda poslaneckého klubu Smer-SD Ján Richter.
Smer-SD zároveň odmietol kritiku k obmedzeniu diskusie v NR SR k návrhu. Gašpar skonštatoval, že opoziční predstavitelia mali, keď boli pri moci, urobiť opatrenia týkajúce sa verejných financií a riešiť dlh. „Mali dosť času na to, aby s tým niečo urobili a teraz, aby sa v pléne tvárili, že oni s tým nič nemajú a že ten balíček, ktorý pripravujeme, je zlý, tak to je absurdné,“ povedal.
Poslanci za Smer-SD majú podľa slov Richtera zámer k návrhu v pléne NR SR vystúpiť. Rovnako odmietol kritiku opozície k obmedzeniu diskusie. Poukázal pritom na to, že nutnosť konsolidácie potvrdila aj opozícia. „Základná filozofia potreby konsolidácie nebola spochybnená, to znamená, že nie je dôvod v prvom čítaní, ktoré nie je o pozmeňovákoch, ale o filozofii zákona, diskutovať viacej,“ uzavrel.
Parlament sa vo štvrtok venuje konsolidačnému balíku. Rokovať má až do úplného prerokovania návrhu v prvom čítaní. Rozprava je obmedzená na 12 hodín. O opatreniach by mali v prvom čítaní hlasovať vo štvrtok večer.

Matovič kritizoval návrh Tomáša na zvýšenie dôchodkov rodičom za výchovu detí
Zrušený rodičovský dôchodok chce minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš nahradiť novelou zákona o sociálnom poistení, ktorá má tento výpadok kompenzovať.

SaS: Vláda by nemala zasahovať do druhého piliera a otvárať ho
Druhý pilier nemá byť zdrojom peňazí potrebných pre konsolidáciu.

Tomáš: Od roku 2026 by sa nemuseli rodičom starajúcim sa o deti znižovať dôchodky
Obdobie, keď sa jeden z rodičov staral o dieťa na materskej, respektíve rodičovskej dovolenke, by sa malo započítavať do dôchodku.

Generálny riaditeľ ŽSR Alexander Sako sa vzdal funkcie
Generálny riaditeľ Železníc Slovenskej republiky Alexander Sako sa vzdal svojej funkcie.

KDH: Zmenou v 2. pilieri by si pomohla vláda, sporiteľom by tento krok uškodil
Otvorenie druhého piliera by malo vážny dosah na jeho sporiteľov.