Hnutie Slovensko kritizuje údajné plánované zmeny v rodičovskom dôchodku
- 16:21 15.09.2024
- Bratislava

Poslanec a líder opozičného hnutia Slovensko Igor Matovič kritizuje údajné plánované zmeny v rodičovskom dôchodku.
Vládny kabinet ho chce podľa neho v súčasnej podobe zrušiť a namiesto toho zaviesť pre ľudí možnosť poskytnúť rodičom dve percentá z dane z príjmu. Uviedol to na nedeľňajšej tlačovej konferencii.
Údajný zámer skritizoval. Dôchodcovia by podľa neho mohli v prípade schválenia návrhu dostať menej peňazí. „Na budúci rok malo ísť formou rodičovského dôchodku dôchodcom 330 miliónov eur. Touto fintou dosiahnu, že ušetria 330 miliónov a zalepia oči dôchodcom 30 miliónmi,“ skonštatoval.
Matovič sa domnieva, že návrh by sa negatívne dotkol aj občianskych združení či neziskových organizácií, ktorým v súčasnosti možno poskytnúť podiel zaplatenej dane z príjmu. „Logicky, absolútna väčšina ľudí, keď si bude mať vybrať medzi občianskym združením a svojimi vlastnými rodičmi, peniaze posunie rodičom,“ podotkol.

Matovič kritizoval návrh Tomáša na zvýšenie dôchodkov rodičom za výchovu detí
Zrušený rodičovský dôchodok chce minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš nahradiť novelou zákona o sociálnom poistení, ktorá má tento výpadok kompenzovať.

SaS: Vláda by nemala zasahovať do druhého piliera a otvárať ho
Druhý pilier nemá byť zdrojom peňazí potrebných pre konsolidáciu.

Tomáš: Od roku 2026 by sa nemuseli rodičom starajúcim sa o deti znižovať dôchodky
Obdobie, keď sa jeden z rodičov staral o dieťa na materskej, respektíve rodičovskej dovolenke, by sa malo započítavať do dôchodku.

Generálny riaditeľ ŽSR Alexander Sako sa vzdal funkcie
Generálny riaditeľ Železníc Slovenskej republiky Alexander Sako sa vzdal svojej funkcie.

KDH: Zmenou v 2. pilieri by si pomohla vláda, sporiteľom by tento krok uškodil
Otvorenie druhého piliera by malo vážny dosah na jeho sporiteľov.