USA obvinili šiestich Rusov v súvislosti s kyberútokmi proti Ukrajine
- 6:52 06.09.2024
- Washington

Spojené štáty vo štvrtok obvinili piatich členov ruskej vojenskej rozviedky GRU a jedného ruského civilistu z kybernetických útokov na systémy na Ukrajine a u jej spojencov ešte pred začiatkom ruskej invázie vo februári 2022.
Všetci šiesti sú momentálne na úteku a USA ponúkli odmenu 60 miliónov dolárov za informácie vedúce k ich zatknutiu.
Táto kybernetická kampaň s použitím malvéru proti Ukrajine z januára 2022 je známa pod názvom „WhisperGate“ a podľa amerického Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) by mohla byť považovaná za „prvý výstrel vojny“ Ruska a Ukrajiny.
Kampaň zahŕňala „útoky na civilnú infraštruktúru a ukrajinské počítačové systémy, ktoré nesúviseli s armádou alebo národnou obranou“, objasnil na tlačovej konferencii námestník ministra spravodlivosti Matthew Olsen. Útoky sa podľa neho neobmedzovali iba na Ukrajinu, ale zasiahli aj počítačové systémy v 26 členských krajinách NATO vrátane USA.
Špeciálny agent FBI William Delbagno tvrdí, že cieľom kybernetických útokov bolo ochromiť ukrajinskú vládu a kritickú infraštruktúru zameraním sa na finančné systémy, poľnohospodárstvo, záchranné služby, zdravotníctvo a školy.
Olsen dodáva, že snahou bolo aj podlomiť morálku ukrajinskej verejnosti. Obvinení podľa neho ukradli a zverejnili osobné údaje tisícov ukrajinských civilistov vrátane zdravotných informácií pacientov a iné súkromné údaje.
Ruského 22-ročného civilistu Amina Timoviča Stigala obvinili ešte v júni zo sprisahania s cieľom nabúrať sa do počítačových systémov a zničiť ich. Veľká federálna porota v Baltimore vo štvrtok spolu s ním obvinila aj piatich operatívcov GRU - Vladislava Borkovkova, Denisa Denisenka, Jurija Denisova, Dmitrija Gološubova a Nikolaja Korčagina.
Americký prokurátor pre obvod Maryland Erek Barron spresnil, že obvinení ruskí rozviedčici boli členmi podskupiny jednotky GRU 29155. Táto jednotka je spojená napríklad aj s výbuchom muničného skladu v českých Vrběticiach či pokusu o otrávenie dvojitého agenta Sergeja Skripaľa v Británii.

Najvyšší súd potvrdil Trumpov zákaz transrodových osôb v armáde
Americký najvyšší súd v utorok rozhodol o platnosti výkonného nariadenia prezidenta Donalda Trumpa zakázať nábor a členstvo transrodových ľudí v armáde.

Carney počas stretnutia s Trumpom zdôraznil, že Kanada sa nestane súčasťou USA
Americký prezident Donald Trump privítal v utorok v Bielom dome kanadského premiéra Marka Carneyho a ich rokovanie sa zameralo najmä na americké clá a potenciálnu hrozbu pripojenia Kanady k USA.

V Budapešti opäť protestovali proti obmedzeniu zhromažďovacieho práva
Niekoľko stoviek Maďarov sa zišlo na budapeštianskom Námestí františkánov, aby protestovalo proti obmedzeniam zhromažďovacieho práva a proti používaniu softvérového systému rozpoznávania tváre.

Putin a Netanjahu telefonovali o vzájomných vzťahoch aj druhej svetovej vojne
Ruský prezident Vladimir Putin a izraelský premiér Benjamin Netanjahu v utorok počas telefonátu diskutovali aj o vzájomných vzťahoch krajín a situácii na Blízkom východe, informoval Kremeľ.

Orbán 9. mája nepôjde ani do Moskvy, ani do Kyjeva
Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán sa v piatok 9. mája nezúčastní na oslavách 80. výročia ukončenia druhej svetovej vojny v Moskve, a nepôjde ani do Kyjeva.