Pápež varoval v Indonézii pred náboženským extrémizmom
- 8:53 04.09.2024
- Jakarta

Pápež František varoval v stredu politických lídrov v Indonézii pred náboženským extrémizmom, ktorý podľa neho kriví náboženské presvedčenie ľudí prostredníctvom klamstiev a násilia. TASR o tom informuje podľa správy agentúry Reuters.
V prvom príhovore počas svojej 12-dňovej cesty po juhovýchodnej Ázii František uviedol, že sa katolícka cirkev posnaží posilniť medzináboženský dialóg v nádeji, že to pomôže potlačiť extrémizmus.
„Týmto spôsobom je možné eliminovať predsudky a môžeme posilniť atmosféru vzájomného rešpektu a dôvery,“ uviedol pápež v príhovore pred asi 300 politickými a náboženskými lídrami v prezidentskom paláci v Jakarte. „Je to nevyhnutné pre riešenie spoločných výziev vrátane boja s extrémizmom a neznášanlivosťou, ktoré sa snažia prekrúcaním náboženstva presadiť svoje názory pomocou klamstva a násilia,“ dodal.
V juhovýchodnej Ázii tvoria kresťania len menšinu náboženskej komunity, pričom Indonézia je najľudnatejšou moslimskou krajinou na svete. Žije v nej asi 280 miliónov ľudí, z ktorých približne 87 percent vyznáva islam. Slobodu vierovyznania v krajine garantuje ústava.
V Indonézii pritom prišlo v posledných rokoch k viacerým útokom extrémistov vrátane samovražedných útokov v rokoch 2021 a 2022 miestnou teroristickou skupinou inšpirovanou Islamským štátom.
František vo svojom prejave nespomenul nijaký špecifický incident, no poukázal na manipuláciu náboženstva. „Sú prípady, keď sa s vierou v Boha... bohužiaľ manipuluje s cieľom podnecovať rozdielnosť a posilniť nenávisť namiesto presadzovania mieru, spojenia, dialógu, rešpektu, spolupráce a bratstva,“ uviedol pápež.
Indonézsky prezident Joko Widodo vo svojom vlastnom príhovore poďakoval pápežovi za jeho výzvy na prímerie v Pásme Gazy. František a Widodo absolvovali aj spoločné stretnutie. Indonézsky minister zahraničných vecí Retno Marsudi novinárom priblížil, že počas neho nehovorili špecificky o vojne v Pásme Gazy, ale všeobecnejšie o prebiehajúcich konfliktoch a dôležitosti mieru.
František sa počas svojej 12-dňovej cesty zastaví aj v Papuy Novej Guiney, Východnom Timore a Singapure a späť do Ríma sa vráti 13. septembra.

Najvyšší súd potvrdil Trumpov zákaz transrodových osôb v armáde
Americký najvyšší súd v utorok rozhodol o platnosti výkonného nariadenia prezidenta Donalda Trumpa zakázať nábor a členstvo transrodových ľudí v armáde.

Carney počas stretnutia s Trumpom zdôraznil, že Kanada sa nestane súčasťou USA
Americký prezident Donald Trump privítal v utorok v Bielom dome kanadského premiéra Marka Carneyho a ich rokovanie sa zameralo najmä na americké clá a potenciálnu hrozbu pripojenia Kanady k USA.

V Budapešti opäť protestovali proti obmedzeniu zhromažďovacieho práva
Niekoľko stoviek Maďarov sa zišlo na budapeštianskom Námestí františkánov, aby protestovalo proti obmedzeniam zhromažďovacieho práva a proti používaniu softvérového systému rozpoznávania tváre.

Putin a Netanjahu telefonovali o vzájomných vzťahoch aj druhej svetovej vojne
Ruský prezident Vladimir Putin a izraelský premiér Benjamin Netanjahu v utorok počas telefonátu diskutovali aj o vzájomných vzťahoch krajín a situácii na Blízkom východe, informoval Kremeľ.

Orbán 9. mája nepôjde ani do Moskvy, ani do Kyjeva
Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán sa v piatok 9. mája nezúčastní na oslavách 80. výročia ukončenia druhej svetovej vojny v Moskve, a nepôjde ani do Kyjeva.