• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 11.5.2025Meniny má Blažena
15°Bratislava

Britská vláda na potlačenie násilných nepokojov povolala 6000 policajtov

  • 17:45 06.08.2024
  • Londýn
Britská vláda na potlačenie násilných nepokojov povolala 6000 policajtov

Britská vláda v utorok oznámila, že 6000 policajných špecialistov je pripravených riešiť výtržnosti krajne pravicových extrémistov po tom, čo sa minulú noc v britských mestách konali ďalšie násilné protesty.

Ministerka spravodlivosti Heidi Alexanderová pre rozhlasovú stanicu BBC Radio 4 taktiež uviedla, že vláda v súvislosti s protestami uvoľnila ďalších 500 miest vo väzniciach.

Minulý týždeň vypukli v Anglicku nepokoje po tom, čo boli v pondelok v Southporte na severozápade Anglicka smrteľne pobodané tri dievčatá. O údajnom útočníkovi, 17-ročnom mladíkovi, sa začalo na sociálnych sieťach šíriť mnoho fám a dezinformácií týkajúcich sa jeho možného pôvodu a náboženstva, čo viedlo k oživeniu napätých vzťahov časti väčšinovej verejnosti voči cudzincom.

V súvislosti s protestami bolo podľa stanice Sky News zadržaných niekoľko stoviek ľudí. V pondelok v meste Playoumtoh na juhu krajiny bolo zadržaných šesť ľudí a niekoľko policajtov utrpelo zranenia po potýčkach s demonštrantmi, ktorí hádzali tehly a používali zábavnú pyrotechniku.

Policajtov v Belfaste napadli výtržníci, ktorí sa pokúsili podpáliť obchod patriaci cudzincovi. Podľa polície bol napadnutý 30-ročný muž a incident sa považuje za rasovo motivovaný trestný čin z nenávisti.

V nedeľu sa terčom útokov demonštrantov stali aj najmenej dva hotely, v ktorých sú ubytovaní žiadatelia o azyl. Demonštranti poškodili aj náhrobné kamene v moslimskej časti cintorína na severozápade krajiny v meste Burnley. Vláda ponúkla islamským bohoslužobným miestam zvýšenú bezpečnosť.

Premiér Keir Starmer sa medzitým opäť snažil ubezpečiť občanov, že sa prijímajú opatrenia. Po zasadnutí vlády uviedol, že „99,9 percent ľudí v celej krajine si želá, aby ich ulice boli bezpečné a aby sa vo svojich komunitách cítili bezpečne, a my podnikneme všetky potrebné kroky na ukončenie výtržností.“ V pondelok britský premiér vyhlásil, že jeho absolútnou prioritou je ukončiť nepokoje.

Stanica Sky News v utorok informovala, že prvá skupina osôb zapojených do najnásilnejších nepokojov v Británii za posledné desaťročie sa postavila pred súd. Bol medzi nimi aj 14-ročný chlapec.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Medvedev vulgárne skritizoval najnovší návrh na prímerie na Ukrajine

Medvedev vulgárne skritizoval najnovší návrh na prímerie na Ukrajine

DNES - 9:38Zahraničné

Niekdajší ruský prezident a podpredseda ruskej Bezpečnostnej rady Dmitrij Medvedev sa v sobotu ostro vymedzil voči najnovšiemu návrhu 30-dňového prímeria na Ukrajine.

Rusko po vypršaní jednostranne vyhláseného prímeria opäť útočilo na Ukrajinu

Rusko po vypršaní jednostranne vyhláseného prímeria opäť útočilo na Ukrajinu

DNES - 8:57Zahraničné

Rusko po skončení jednostranne vyhláseného trojdňového prímeria, ktoré vypršalo v nedeľu po polnoci, obnovilo dronové útoky na územie Ukrajiny, uviedli ukrajinské ozbrojené sily.

Trump bude ďalej spolupracovať s Moskvou a Kyjevom v záujme ukončenia vojny

Trump bude ďalej spolupracovať s Moskvou a Kyjevom v záujme ukončenia vojny

DNES - 7:46Zahraničné

Americký prezident Donald Trum v nedeľu uviedol, že bude „pokračovať v práci s oboma stranami“ v záujme ukončenia konfliktu na Ukrajine.

Macron: Putinov návrh na priame rokovania s Kyjevom je prvý krok, ale nestačí

Macron: Putinov návrh na priame rokovania s Kyjevom je prvý krok, ale nestačí

DNES - 7:39Zahraničné

Návrh Vladimira Putina na priame rokovania medzi Moskvou a Kyjevom, ktorým reagoval na návrh na 30-dňové bezpodmienečné prímerie, je „prvým krokom, to však nestačí“, uviedol Macron.

Trump po prvom dni rokovaní s Čínou vyzdvihol „úplný reštart“ obchodných vzťahov

Trump po prvom dni rokovaní s Čínou vyzdvihol „úplný reštart“ obchodných vzťahov

DNES - 5:49Zahraničné

Donald Trump v sobotu na záver prvého dňa rokovaní predstaviteľov Spojených štátov a Číny v Ženeve vyzdvihol „úplný reštart“ v obchodných vzťahoch medzi dvoma krajinami.