Prezidenti Slovenska a Poľska ocenili dobré vzťahy krajín, v spolupráci chcú pokračovať
- 13:04 04.07.2024
- Varšava

Prezident SR Peter Pellegrini a poľský prezident Andrzej Duda ocenili dobré vzájomné vzťahy svojich krajín. V spolupráci chcú pokračovať.
Uviedli to na štvrtkovej tlačovej konferencii po spoločnom rokovaní vo Varšave, kde slovenská hlava štátu odcestovala na pracovnú návštevu. Diskutovali okrem iného aj o energetike, migrácii či situácii na Ukrajine. Odsúdili konflikt a zhodli sa na potrebe pomoci Ukrajine. Ich názory sa však líšia v otázke, kedy majú začať prístupové rokovania Ukrajiny do Severoatlantickej aliancie (NATO).
„Náš severný sused je pre Slovensko strategickým partnerom. Vzhľadom na našu obchodnú výmenu a objem vzájomných investícií Poľsko patrí medzi top tri krajiny, ktoré sú najväčším investorom alebo obchodným partnerom pre SR,“ poznamenal Pellegrini.
Vzájomné vzťahy ocenil aj poľský prezident. Privítal, že Pellegrini si ako destináciu svojej druhej bilaterálnej zahraničnej cesty vo funkcii prezidenta vybral Poľsko. Hovoril o potrebe vzájomného dialógu. Pozval ho na stretnutie prezidentov neformálnej skupiny Arraiolos, ktoré sa má uskutočniť na jeseň v Krakove. Načrtli aj spoluprácu v rámci Vyšehradskej štvorky a Bukureštskej deviatky.
Hlavy štátov diskutovali aj o budúcotýždňovom summite NATO vo Washingtone. Duda tam chce otvoriť otázku výdavkov spojencov na obranu. Chce, aby členské krajiny zvýšili podiel na obranu na tri percentá HDP. Slovensko podľa Pellegriniho už investuje do obrany viac než dve percentá HDP.
Rokovali aj o prítomnosti vojsk Severoatlantickej aliancie na území svojich krajín. Duda informoval, že na summite bude žiadať o zvýšenie počtu spojeneckých vojakov na území Poľska. Pellegrini ozrejmil, že jednotky NATO na Slovensku už v súčasnosti pôsobia a v prípade potreby je SR pripravená na zvýšenie ich počtu.
Prezidenti sa venovali aj vojne na Ukrajine. Odsúdili ruskú agresiu a zhodli sa na potrebe podpory Ukrajiny. Pellegrini pripomenul, že Slovensko už zo zásob svojej armády neposkytuje Ukrajine žiadne smrtiace zariadenia. „Vláda však neobmedzuje, ale, naopak, povzbudila spoločnými investíciami vo svojich vlastných štátnych alebo pološtátnych podnikoch komerčnú produkciu zbrojných systémov vrátane munície,“ doplnil.
Názory hláv štátov sa líšia v otázke otvorenia rokovaní s Ukrajinou o jej vstupe do NATO. „Duda je možno za povzbudenie a skorší začiatok prístupových rokovaní Ukrajiny do NATO, my skôr nabádame k zdržanlivosti,“ podotkol Pellegrini s tým, že hrozí eskalácia napätia.

Trump sa chce stretnúť s Putinom a vyriešiť krízu v Pásme Gazy
Americký prezident Donald Trump v piatok na záver svojej návštevy krajín Blízkeho východu oznámil, že by sa rád čo najskôr stretol s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

Jermak: Prioritou Ukrajiny na rokovaniach s Ruskom je bezpodmienečné prímerie
Andrij Jermak na sociálnej sieti Telegram informoval, že prioritou ukrajinskej delegácie na piatkových rokovaniach s Ruskom v Istanbule bude dohodnúť bezpodmienečné prímerie.

Šutaj Eštok rokoval so šejkom v Abú Zabí
Ministra vnútra SR Matúša Šutaja Eštoka vo štvrtok v Abú Zabí prijal jeho rezortný partner Spojených arabských emirátov šejk Sajf bin Zájid Ál Nahján.

Rubio: Krajiny NATO odsúhlasia do júnového summitu zvýšenie výdavkov na obranu
Všetky členské štáty NATO odsúhlasia postupné navýšenie výdavkov na obranu na päť percent HDP do júnového summitu Aliancie.

Blanár: Vojna na Ukrajine sa nemala nikdy začať, podporujeme mierové rokovania
Juraj Blanár na neformálnom ministerskom zasadnutí šéfov diplomacií NATO, ktoré sa uskutočnilo v stredu a vo štvrtok v tureckej Antalyi vyjadril podporu mierovým rokovaniam o ukončení vojny na Ukrajine.