Šimečka vyzýva Šutaja Eštoka na zodpovedanie závažných otázok k atentátu

Michal Šimečka sa chce ministra vnútra pýtať na viaceré závažné otázky v prípade atentátu na Roberta Fica.
Podpredseda Národnej rady (NR) SR a líder Progresívneho Slovenska (PS) Michal Šimečka vyzval ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka (Hlas-SD), aby dva týždne po atentáte na premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zodpovedal viaceré závažné otázky. Týkajú sa prípadného pochybenia bezpečnostných zložiek, úniku lekárskej správy premiéra či toho, kto bude niesť zodpovednosť.
„Vyzývam ministra vnútra, aby na tieto otázky odpovedal úplne a čo najskôr. Inak budeme musieť na júnovej schôdzi NR SR podniknúť príslušné kroky,“ zdôraznil Šimečka.
Od šéfa rezortu vnútra požaduje odpoveď, či pri útoku na predsedu vlády došlo k pochybeniu bezpečnostných zložiek. Taktiež sa pýta, ako mohla na verejnosť uniknúť lekárska správa premiéra či nahrávka rozhovoru s atentátnikom. Za najzásadnejšiu otázku považuje, kto bude za tieto zlyhania niesť zodpovednosť.
PS zároveň odmieta snahy ministrov za Hlas-SD a Smer-SD hádzať vinu za atentát na opozíciu a médiá. Odkazuje, že v hnutí prispeli k vyhrotenej a nenávistnej atmosfére v spoločnosti najmenej zo všetkých, poukazujúc na ich slušnú a odbornú politiku. Čin atentátnika označil za vyvrcholenie agresivity vo verejnom priestore. „My sme navrhli 100 dní pre upokojenie situácie, koalícia namiesto toho pokračuje v štvaní proti opozícii, médiám a státisícom našich voličov,“ dodal Šimečka.
Minister vnútra v aktuálnej reakcii pre TASR pripomenul, že naďalej prebieha dôsledné vyšetrovanie nielen samotného atentátu, ale aj postupu bezpečnostných zložiek. „Po ukončení tohto vyšetrovania prijmem v prípade potreby ako minister vnútra náležité opatrenia a budem o nich informovať verejnosť,“ ubezpečil Šutaj Eštok.
Zároveň zdôraznil, že dôvody napätia v spoločnosti, ktoré vyústili do atentátu na predsedu vlády, nemajú nič spoločné s postupom bezpečnostných zložiek po tomto čine. „Chápem, že Šimečku vyľakal aktuálny prieskum verejnej mienky, ktorý ako najvážnejšie príčiny atentátu jednoznačne pomenoval správanie sa opozičných strán, organizovanie protestov a činnosť médií,“ skonštatoval Šutaj Eštok s tým, že mienka ľudí sa nedá zmeniť ďalším politickým útokom, ale hlbokou sebareflexiou a dlhodobou zmenou politiky.
Šutaj Eštok je naďalej presvedčený, že ochranka pri atentáte na premiéra urobila maximum v daných podmienkach a svojím zásahom mu zachránila život. Potvrdil, že inšpekcia naďalej prešetruje zásah a pokiaľ toto vyšetrovanie preukáže pochybenie, je pripravený vyvodzovať zodpovednosť.
Vyšetrovací tím atentátu podľa ministra vnútra naďalej pracuje aj s verziou, že páchateľ bol, ale aj že nebol osamelý útočník. Platí tiež stanovisko generálnej prokuratúry o možnosti trestný čin prekvalifikovať na terorizmus. Dodal, že o posune budú informovať.

Obvinenému v prípade únosu a intoxikácie študentky Sone predĺžili väzbu
Ivovi P., obvinenému v prípade únosu a intoxikácie študentky Sone, predĺžil Mestský súd Bratislava I 7. mája väzbu o štyri mesiace, teda do 8. októbra.

PS: Poškodený most v Poprade je symbolom zlyhania štátu, žiada rýchle opravy
Kritický stav dopravnej infraštruktúry na Slovensku sa aktuálne naplno prejavil v Poprade odtrhnutým nosníkom mosta.

Chemický ústav SAV reagoval na Kotlárov článok publikovaný v predátorskom časopise
Tvrdenia v článku o mRNA vakcínach proti covidu, ktorého spoluautorom je splnomocnenec vlády SR pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie ochorenia COVID-19 Peter Kotlár, sú nepodložené.

Na Slovensku bolo na základe vydaných výnimiek usmrtených 11 medveďov
Na Slovensku bolo zatiaľ na základe vydaných výnimiek usmrtených 11 medveďov hnedých.