• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 19.6.2024Meniny má Alfréd
32°Bratislava

V Európe sa prudko šíria osýpky, ohrozujú milióny detí

  • 17:44 28.05.2024
  • Kodaň/Ženeva
V Európe sa prudko šíria osýpky, ohrozujú milióny detí

Počet prípadov osýpok v Európe naďalej prudko rastie a ohrozuje milióny detí.

Prípady zaznamenané v tomto roku čoskoro prekročia celkový počet prípadov z roku 2023, upozornila v utorok Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) a tiež Detský fond OSN (UNICEF).

Podľa najnovších údajov bolo počas prvých troch mesiacov tohto roku v 45 z 53 krajín európskeho regiónu WHO oficiálne nahlásených až 56.634 prípadov osýpok a štyri súvisiace úmrtia. Počas celého vlaňajšieho roka bolo zo 41 krajín hlásených 61.070 prípadov a 13 úmrtí.

Osýpky majú negatívny vplyv na zdravie detí, pričom závažné komplikácie najviac ohrozujú malé deti. Vysoká miera hospitalizácie a dlhodobé oslabenie imunitného systému robí deti zraniteľnejšími voči iným infekčným ochoreniam. Viac ako polovica osôb, ktoré sa v európskom regióne WHO v roku 2023 nakazili osýpkami, bola hospitalizovaná, čo poukazuje na vysokú záťaž pre jednotlivcov, rodiny a systémy zdravotnej starostlivosti.

Aj jeden prípad osýpok by mal byť naliehavou výzvou na konanie,“ poznamenal Hans Henri P. Kluge, regionálny riaditeľ WHO pre Európu. Ako zároveň pripomenul, „nikto by nemal trpieť následkami tohto ničivého ochorenia, ktorému sa dá jednoducho predísť“, a to očkovaním.

Takmer polovica hlásených prípadov v roku 2023 sa vyskytla u detí mladších než päť rokov, čo ukazuje na vysoký počet detí, ktoré vynechali rutinné očkovanie proti osýpkam počas pandémie COVID-19.

Nárast počtu prípadov osýpok je jasným znakom zlyhania imunizačného pokrytia. Vzhľadom na to, že počet prípadov osýpok naďalej prudko rastie, potrebujeme naliehavé kroky vlád na posilnenie zdravotníckych systémov aj na zavedenie účinných opatrení v oblasti verejného zdravia, aby sa zabezpečila ochrana všetkých detí pred týmto nebezpečným, ale preventabilným ochorením,“ uviedla Regina De Dominicisová, regionálna riaditeľka UNICEF pre Európu a Strednú Áziu.

Spomedzi detí mladších ako päť rokov, ktoré v roku 2023 ochoreli na osýpky, viac ako tri štvrtiny nedostali žiadnu dávku očkovania proti osýpkam. Približne 99 percent týchto detí nedostalo dve dávky vakcíny obsahujúcu osýpky, ktorá poskytuje požadovanú úroveň ochrany.

Počet prípadov osýpok celosvetovo stúpa. Osýpky sú jednou z najnákazlivejších chorôb na svete, ktorá sa šíri pri dýchaní, kašľaní alebo kýchaní infikovanej osoby. Vírus zostáva aktívny a nákazlivý vo vzduchu alebo na infikovaných povrchoch až dve hodiny. Nakaziť sa môže každá neimúnna osoba. Najviditeľnejším príznakom je výrazná vyrážka, pričom komplikácie môžu zahŕňať slepotu, encefalitídu, ťažkú hnačku a s ňou spojenú dehydratáciu, infekcie uší a zápal pľúc, pripomína UNICEF.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Kim dostal od Putina do daru limuzínu, dýku a čajový servis

Kim dostal od Putina do daru limuzínu, dýku a čajový servis

DNES - 12:43Zahraničné

Ruský prezident Vladimir Putin počas štátnej návštevy v Pchjongjangu daroval svojmu hostiteľovi Kim Čong-unovi novú limuzínu Aurus, admirálsku dýku a čajový servis.

Prípady čierneho kašľa pribúdajú už v dvoch susedných krajinách

Prípady čierneho kašľa pribúdajú už v dvoch susedných krajinách

DNES - 12:38Zahraničné

Počet prípadov čierneho kašľa v Rakúsku výrazne stúpol. Podľa správy denníka Kurier bolo do polovice júna tohto roka zaregistrovaných už viac než 6000 prípadov tohto ochorenia.

Americkí kongresmani sa v Indii stretli s dalajlámom, čo vyvolalo hnev Číny

Americkí kongresmani sa v Indii stretli s dalajlámom, čo vyvolalo hnev Číny

DNES - 12:36Zahraničné

Delegácia členov Kongresu Spojených štátov sa v stredu v indickej Dharamsále stretla s tibetským dalajlámom, čo vyvolalo hnev Číny, ktorá považuje tohto exilového duchovného vodcu za nebezpečného separatistu.

Rusko a Severná Kórea podpísali zmluvu o strategickom partnerstve

Rusko a Severná Kórea podpísali zmluvu o strategickom partnerstve

DNES - 11:35Zahraničné

Ruský prezident Vladimir Putin a severokórejský vodca Kim Čong-un podpísali v stredu v Pchjongjangu zmluvu o komplexnom strategickom partnerstve medzi oboma krajinami.

Türk: Izrael počas operácie v Pásme Gazy zrejme porušil vojnové právo

Türk: Izrael počas operácie v Pásme Gazy zrejme porušil vojnové právo

DNES - 10:05Zahraničné

Izraelské sily možno opakovane porušili zákony a pravidlá vedenia vojny a počas vojenskej operácie v Pásme Gazy nerozlišovali medzi civilistami a bojovníkmi, uviedol vysoký komisár OSN pre ľudské práva Volker Türk.