• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 26.5.2024Meniny má Dušan
20°Bratislava

SHMÚ varuje pred počasím v noci

  • 12:08 13.05.2024
  • Bratislava
SHMÚ varuje pred počasím v noci

V tejto časti Slovenska minulú noc klesla teplota na mínus 3,1 stupňa.

V noci na pondelok sa vyskytol mráz vo výške dva metre nad povrchom najmä na severe, Spiši a Horehroní. Informoval o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na sociálnej sieti. Najnižšie klesla teplota v Slovenskom raji v obci Stratená, kde meteorológovia namerali mínus 3,1 stupňa Celzia. SHMÚ avizuje, že najbližšia noc bude tiež chladná, ale väčšinou bude o jeden až dva stupne teplejšia.

Meteorológovia pripomenuli, že v sme v období „troch zmrznutých svätých“, pričom najchladnejšie bolo v noci na pondelok, kedy sa slávi Servác. Okrem mrazu vo výške dvoch metrov sa vyskytol vo viacerých lokalitách aj prízemný mráz vo výške päť centimetrov nad povrchom. V noci na utorok (14. 5.) bude lokalít s mrazom v dvoch metroch výrazne pomenej. „Prízemný mráz sa však zrejme vyskytne na pomerne veľkej ploche, najmä v dolinách a kotlinách severného a východného Slovenska a Horehroní,“ uzavrel SHMÚ.

Foto: shmu.sk

Počas apríla sa nevyskytla žiadna významnejšia hydrologická situácia

Počas celého mesiaca apríl sa nevyskytla žiadna významnejšia hydrologická situácia. Z teplotného hľadiska je hodnotený ako nadnormálny mesiac, zrážkovo bol ako podnormálny až silne nadnormálny.

Z hľadiska priemerných mesačných prietokov, ktoré boli veľmi variabilné, hodnotíme mesiac apríl ako suchý mesiac v povodí Moravy a Váhu, výrazne podnormálne vodný mesiac v povodiach Ipľa, Bodvy, Hornádu a Bodrogu a ako podnormálne vodný mesiac v povodiach Dunaja, Hrona, Slanej, Dunajca a Popradu,“ priblížil ústav.

Apríl podľa SHMÚ v minulosti patril k hlavným zdrojom dopĺňania podzemnej vody. „V posledných rokoch dochádza k čiastočnému dopĺňaniu zásob už v marci, prípadne vo februári, vďaka teplým zimám, v ktorých dochádza k skoršiemu topeniu snehovej pokrývky,“ podotkol.

Celkovo bol apríl podľa neho v podzemnej vode hodnotený ako priemerný. Dodal, že povodia Dunajca, Popradu, Hornádu, Moravy a Slanej vykazovali nadpriemerné hodnoty hladiny podzemnej vody a výdatnosti prameňov a, naopak, povodie Bodrogu podpriemerné hodnoty.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Nočná streľba: Policajti strieľali po aute, ktoré zrazilo chodcov

Nočná streľba: Policajti strieľali po aute, ktoré zrazilo chodcov

DNES - 10:43Domáce

Muž vrazil do skupiny chodcov a následne chcel ujsť.

SHMÚ varuje pred počasím v nedeľu

SHMÚ varuje pred počasím v nedeľu

DNES - 9:41Domáce

Výstrahy platia pre väčšinu územia Slovenska.

Politológ: Kampani sa nevenuje vyššia pozornosť aj pre únavu voličov

Politológ: Kampani sa nevenuje vyššia pozornosť aj pre únavu voličov

DNES - 8:57Domáce

Kandidujúce strany nevenujú vyššiu pozornosť kampani pred júnovými eurovoľbami aj preto, lebo ide už o tretie voľby za krátky čas a voliči sú unavení.

Kresťania si pripomínajú slávnosť Najsvätejšej Trojice

Kresťania si pripomínajú slávnosť Najsvätejšej Trojice

DNES - 7:33Domáce

Týždeň po slávnosti Zoslania Ducha Svätého slávia katolíci, evanjelici i ďalší kresťania slávnosť Najsvätejšej Trojice, ktorá je jedným zo základov viery.

Výpadky v lekárňach: Tieto lieky je problém zohnať

Výpadky v lekárňach: Tieto lieky je problém zohnať

VČERA - 19:08Domáce

ŠÚKL naďalej eviduje výpadky pri viacerých druhoch liekov.